Varför inte låglaktos?
Vafrör kan man inte äta låglaktosprodukter i LCHF? JAg täl itne laktos. Vad göra då?
Det kan man visst.
Varför skulle man inte kunna äta låglaktos? Välj bara så feta saker som möjligt…

Du är inte den förste att ställa samma fråga.. det är antgligen som så att ni blandar ihop låglaktos med lågfett.. vilket man inte skall äta/dricka.. det skall bara vara fullfettprodukter!
Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.
Tack och ursäkta att jag glömde kolla stavningen… Det stod så på Aftonbladet. I listan med tillåtna saker stod b.l.a mjölk, men i parentes står det "ej låglaktos".
Det här missförståndet tror jag beror på en olycklig formulering i Annika Dahlqvists folder om LCHF. I en gammal folder jag läst stod något om mejeriprodukter som kunde tolkas som att man inte skulle äta laktosfria alternativ, fast det i själva verket menades att laktosintoleranta inte skulle äta de mejeriprodukterna med laktos. Tror att de ändrat i den version som finns nu.
Danke!