Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikettallt-om-lågkolhydratkost
Läst 1098 ggr
Marimekko
0

Marimekkos julstart!

Att påbörja något stort dagarna före jul kanske är galet när man VET vad som kommer att hända (ätas) på julafton.

MEN jag startar om med LCHF imorrn trots det.

Gick ner 6 kilo i våras när jag höll mej till Low carb. Sen ramlade jag i Kolhydratsträsket och sockermonstret i mej såg till att alla 6 kilon nu sitter på (fel) plats igen.

Imorrn ska jag mota monstret i grind!

Maia
0
#1

Klart att du ska börja med en gång. Grattis till dig!

 

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

La grammaire est une chanson douce. /Erik Orsenna 

[tillbakalutat]

Marimekko
0
#2

Tack Maia! Ni är så inspirerande härinne så man kan inte annat  ;-)

Mervi
0
#3

Välkommen! Julhelgens mat kan vara bra LCHF mat.

Lycka till!

ernie
0
#4

Ja, men visst kan julens mat vara kanon LCHF-mat! Mamma kom hem från julbord i torsdags och med sig hade hon massa rester,
så sen dess har jag ätit lax och ost så det kommit ur öronen på mig nästan ;)
Godis och så är ju en annan femma, men det finns ju faktiskt mer LCHFanpassat godis också! Som ischoklad tex..

Morfen
0
#5

Det är inte tokigt att börja nu tycker jag. Om ni har traditionell julmat på bordet så är det lätt att välja rätt och vad gäller godiset så kan du ju göra ngt eget att bjuda på eller stå över. Lycka till - det kommer gå galant!