Det naturliga brödet?
Lysande reflektion av Lasse Karlsson!

SAMÅK!
www.skjutsgruppen.se
Brödet uppfanns nog genom att man började med att koka gröt på hela korn från vildväxande spannmål. En person råkade tappa en bit gröt på en het sten vid elden och upptäckte att det blev en godare hård klump. Lite senare kom man på att krossa kornen med en sten och att degen spontant börjar svälla om man låter den vila ett par dagar. Det blev ett surdegsjäst bröd som är ganska mjukt, hållbart och lätt att bära med sig.
Ett liknande bröd idag är "danskt rågbröd" som har lägst GI-värde av alla brödsorter på grund av att det är 100% fullkorn och att en stor del hela rågkorn är inblandade samt att den sura smaken gör att matsmältningen går långsammare.
Fränt!
Är det någon som har recept på "danskt rågbröd"? Jag gillar inte köpebröd utan vill helst baka själv. Just nu skippar jag allt bröd. Men när jag gått ner mina sista 3kg vill jag kanske ha lite bröd någon gång i bland om det finns ett riktigt bra alternativ.
keja01,
Pumpernickeltyp?
Jag använder bakboken "Riddarbageriets bröd". Men den är slut på Bokus.
http://www.bokus.com/b/9189406451.html
Recept på danskt rågbröd finns även här:
http://sv.wikibooks.org/wiki/Danskt_r%C3%A5gbr%C3%B6d
Degen blir kladdig och är så lös att den nästan går att hälla i formar. I boken tillsätts lite jäst till andra jäsningen. Det "Danskt rågbröd" som går att köpa i en del butiker innehåller dessutom mycket solrosfrön och sirap.
Brödet liknar både pumpernickel och ryskt rågbröd.
Soldaterna i det gamla romarriket åt ett bröd med extra lågt GI-värde. Det gjordes med surdegsmetoden av 100% fullkornsmjöl av durumvete. Durumvete ska ha lägre GI-värde än vanlig vete. Åtminstone den sorten dom använde för 2000 år sedan.

Här hittar du ett recept:
http://www.maduniverset.dk/opskrift.php/4795/Basic-opskrifter/Rugbroed-med-surdej
I stället för kærnemælk kan man säkert använda filmjölk eller yoghurt.
Hoppas du förstår danska - annars får du fråga.
:-) Inge