Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikett: off-topic-ot
Läst 4185 ggr
Mervi
0

Mats Eric Nilsson, Den hemlige kockens författare

Mats Eric Nilsson kommer till Helsingborgs bibliotek och berättar om sin bok Den hemlige kocken. 7 oktober 2008 kl. 18.00

i hörsalen . Inträde: Gratis.

Hoppas några Helsingborgare kommer och lyssnar.

kaisakavat
0
#1

Synd man bor där man bor, ibland…(norrbottning)..

Såg Mats Eric Nilsson på TV i vintras, eller just när hans bok hade kommit ut när det nu var… Han blev intervjuad i radio åxå, jo ni vet..

Blev direkt jätteintresserad av hans budskap. Har ett par väninnor som tycker han är lite av en mat-snobb (!) att han är för petnoga med kvalitet. Att han är fånig när han anmärker på att växten citronpeppar inte finns, m m.

Det tycker INTE jag - hans budskap är VIKTIGT och fyller ett stort HÅL i "debatten" (den debatt som nästan inte fanns innan)!

papope
0
#2

Matsnobb???? Hur i all världen kan det vara snobbigt att bry sig om vad som hamnar i kroppen? För att inte tala om det värdefulla i att upplysa andra om hur det förhåller sig.

Är det kanske samma människor som säger så som också häller ut (lätt)mjölken samma dag som det datum som står på paketet, utan att smaka på mjölken?

Ibland blir man näst intill stum över folks uttalanden. Hur vore det med lite mer smör och en vidare syn på ett och annat?

Mervi
0
#3

Jag kommer att lyssna på honom, har även sett han på TV men lite kul är det att få se honom livslevande. Hoppas att det kommer mycket folk.

Det är många här på biblioteket som har läst boken. Jag har lånat ut min till folk när det var lång kö till bibliotekets bok.

Margareta
0
#4

Jag skulle absolut ha gått om jag bodde närmare. Hans inställning är fantastisk till skillnad mot alla som inte bryr sig.

Att äta sig frisk måste vara det bästa

Numer pensionär i Nynäshamn

evacarina
0
#5

Det var hans bok som fick mig att ta steget hit. Glad Det gick ju inte att handla och äta som vanligt längre efter att ha läst den. Kom sen ganska snart på att lchf var det enda vettiga alternativet.

Skulle absolut åkt och lyssnat om det varit närmare.

subcalva
0
#6

#5 roligt att höra, för jag halkade också in på LCHF via hans bok

evacarina
0
#7

#6 Va skoj!

Margareta
0
#8

Vi vet om honom, men det vore kul att veta om han vet om oss.

Numer pensionär i Nynäshamn

evacarina
0
#9

#8 Jag har faktiskt inte en aning om han vet om oss. Tror inte det stod någonting i boken om oss i alla fall.  Obestämd

Margareta
0
#10

Jag hittade ingenting i boken men blev så glad över den att jag skrev och berättade om oss (hittade gästbok på hans hemsida).

Det innebär inte att jag vet om han både läst och insett… jag fick inget svar eftersom det var en gästbok och det kan ha drunknat i floden av kommentarer

Numer pensionär i Nynäshamn

LenaK63
0
#11

Hursomhelst, en mycket tänkvärd bok. Skulle önska att den fanns på engelska också. Hela världen skulle behöva läsa den.

Sagajo
0
#12

Någon som vet om han kommer till Uppsala/Stockholmstrakten? Skulle jättegärna komma och lyssna!

UBCL
0
#13

Mervi,

tack för tipset! Jag har inte läst boken än men ett föredrag kan ju bli en bra startpunkt!

Vi ses väl i Södra Sandby?

UBCL

Mervi
0
#14

Tyvärr, jag kan inte i morgon.Rynkar på näsan

parsley
0
#15

Det är onekligen lättare att ta till sig hans råd och åsikter om man äter LCHF, än om man är en sk normalätare.

Dora
0
#16

Jag läste idag på en affisch att han ska föreläsa i Järna/söder om Södertälje, den 17 september.

jezzi
0
#17

Såg att han kommer till Umeå bibliotek den 27:e oktiber också. Kl. 18:30.

Adur
0
#18

Och för alla Sundsvallsbor: Måndag 17 november kl 19.00 i Kulturmagasinet. Be there!

goldinge
0
#19

Småland.

En person kar kontaktat mig för råd och dåd.

Ett föredrag med Annika i Tranås kan vara på gång.

Personen väljer på lokal 150 pers. eller 750 pers.

Jag tipsade om den större. Hoppas det blir fler åhörare än i Nässjö

Jag återkommer så snart det är spikat.

Margareta. Hur ändrar jag texten i min personliga sida?

Margareta
0
#20

goldina - du går in högst upp till höger. Det står inställningar där.

ALLRA högst upp

Numer pensionär i Nynäshamn

MegN
0
#21

Vi skulle behöva ett kalendarium här på KiF…! Finns det någon sån på iFokus som man kan "ansluta"…?

Margareta
0
#22

Det var en smart idé MegN. Det skall jag ta upp med programmerarna. Jag tror inte det finns någon.

Numer pensionär i Nynäshamn

MillisB
0
#23

Det skulle vara toppen med en sådan funktion, så slipper flera av trådarna vara låsta hela tiden…

/Millis 🎈
Min blogg läser du här.
Fat is your friend.          (David Perlmutter)

Margareta
0
#24

Nu har vi fått in ett till datum för denna föreläsning

Mats Erik Nilsson kommer till Hörnefors 28/10 kl 18.30

Plats: biblioteket Hörnefors. pris 20 kr.

Numer pensionär i Nynäshamn

Kvinnlig40talist
0
#25

Den Hemlige Kocken

på

Malmö stadsbibliotek den 8/10-08

UBCL
0
#26

Jag var på ett mycket välbesökt föredrag igår kväll på Helsingborgs bibliotek Glad

Mycket intressant, tyvärr tog böckerna slut innan jag hann med att köpa en, så nu blir det till att hitta den på nätet.

evacarina
0
#27

Den hemlige kocken finns även som pocket nu