Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikett: medlemmar
Läst 1335 ggr
Gnici
0

Ny på Kolhydrater i Fokus

Hej! Blev medlem idag Heter Tina är 35 år och bor på Åland. Har varit överviktig hela mitt vuxna liv. Har intresserat mig för SSS kost sedan i januari då jag gick 5 veckor på den kosten, men gick UPP 4 kilo, så jag ledsnade och slutade. Efter det har jag lärt mig mycket. Också varför jag förmodligen gick upp i vikt i stället för ner, Så nu för ca en vecka sedan började jag med SSS kost igen och nu tänker jag inte sluta.

Kram på er


Amiechan
0
#1

Välkommen Gnici! :)

Vad bra förresten att du "vågade" läsa på mer om SSS efter att ha gått upp i vikt :) Det är ju så lätt att ha testat en gång och aldrig vill göra det igen.

ovkyhn
0
#2

Vad tror du det var som gjorde att du gick upp i vikt , då tänker ja för mycke kcal eller något annat i kosten ? jag går inte ner i vikt och undrar.

Gnici
0
#3

Jag var i kontakt med Sten Sture Skaldeman och han funderade på att det kan ta tid för en del, innan kroppen vänjer sig vid den nya kosten och att få fett i stora mängder. Har man som jag bantat med Cambridgekuren och Viktväktarna mm. så är kroppen inställd på svält och kommer det då en massa fett och protein, så suger den åt sig allt vad den kan, för den tror att det kan komma en svältperiod igen. Därför tar det tid för kroppen att inse att det är inget farligt på lut och att den kan börja att bränna fett i stället.

Dessutom så kanske jag är känslig mot grädde, för det innehåller ju kolhydrater. Jag borde ju prova att inte äta grädde, men jag kan INTE vara utan det i kaffet.

Det var lite funderingar kring varför jag gick upp i vikt i stället för ner.

Kram Tina


skogsstjrna
0
#4

Så verkar det vara för en hel del, och att då våga hålla ut tills det vänder kräver ju en del kurage och mod! Kyss

Kul att du vågade - och lyckades!

Gnici
0
#5

Ja nå! Jag stod ut i 5 veckor, sedan bröt jag kosten. Men nu har jag börjat igen OCH tänker stå utSkrattande


bantarirren
0
#6

Hej o Välkommen hit Gnici !!

hoppas du skall trivas och hitta det sompassa dej

KRAM

Margareta
0
#7

Hej och välkommen säger jag också…

/Margareta

Numer pensionär i Nynäshamn

Kollabella
0
#8

Hej alla, ny här från i dag.

Jag är naturligtvis intresserad av kost och kosthållning, det svåra är att det finns för mycket i dag att läsa om.

Jag tror att vi har våra gener och arv och miljö, allt påverkar oss både negativt och positivt.

Vi kan överäta både när vi är glada och ledsna, vissa personer har den läggningen medan andra inte.

Vissa missbrukar mat precis som man missbrukar sprit, spel, shopping mm……allt bottnar i vårt psyke. Vi är överambitiösa både i hemmet och på jobbet.

Vi startar en klubb där vi lär oss säga NEJ och att sätta oss själva i första rummet utan att få ångest!

Gör vi det har vi kommit en bit på vägen mot idealvikten.

Jag själv har inte precis varit fet i min barndom eller uppväxt, utan övervikten kommer utav årvis med massor med arbete, övertid, dåliga matvanor kom då också i form av att skynda sig hela tiden, det blev att slänga i sig maten samtidigt som jag jobbade, (redigt)eller inte äta alls på hela dagen med följd att jag vräkte i mig på kvällen då kroppen skrek efter fett och socker. På 30 år ökar man ca 30 kilo, inte alls svårt. När jag går upp är det inte lika kul att röra på sig heller, det gör ont i både ben o rygg mm mm, på den vägen är det.

Men nu har jag kommit dit i livet där jag vet o känner vad jag mår bra av. Klart jag vill ner i vikt, men det är lika viktigt att må bra och äta rätt så jag tror och hoppas på sikt kommer kilona att försvinna,

jag har tappat 4.5 kilo sedan i juni, började med fasta i 10 dygn, sedan försiktighet med socker och vitt mjöl, ätit mer frukt o grönt, rört mig lite mer osv, varit mer motiverad och mått bra i hela kroppen även psyket. Hoppas det fortsätter i rätt riktning nu.

sissabella
0
#9

Välkommen hit, man finner nog vad man söker och lite till …

Diana61
0
#10

Hej Tina och välkommen. Vill dessutom säga TACK för att du skrev om problemet med att kroppen ej vill komma igång efter "Viktis". Jag tror jag har det problemet för jag liksom går upp och ned i omgångar utan att det riktigt "kickar" igång. Men jag får hålla ut ett tag till och se om det löser sig.

Med Vänlig Hälsning
/Diana Lovatt
Järbo, Sandviken zon 4