God morron på er
Regnar och jag stortrivs:) Nyss ätit min frukost….skulle kunna gå och lägga mej igen känns det som. Trött som en gnu!
Hoppas ni är lite piggare:)
Morrn morrn! Pigg å gla, Ja visst. Här har det också regnat men se nu skiner solen igen. Det är Så härligt att hösten är på väg. :)
Brukar också vara trött på morgonen, men det går över när jag kommer till stallet. Vår gamla travare har något sämre morgonhumör än jag, så när man kliver in genom grinden till hagen gäller det att vara alert.
Det blir en slö söndag idag, ska ta en sväng till Bergsudde och se efter om Champinjonerna har kommit upp.
Ha en skön söndag!
Fridens..
#2
Jo, han tycker att jag är för långsam. Det ska gå undan i hagen så han kan få sin mat! :) Jag brukar bli ganska vaken av att ha 700 kilo häst buffande i ryggen.
500 mjölkkor! Är alla Lågland? Jag tyckte Strömsrums 350 var imponerande, men 500 måste vara än värre. Håller med om att det har blivit lite av industri över de flesta stora mjölkgårdarna, men kor är ändå väldigt mysiga djur att jobba med.

Lite trött är nog jag också efter nattens kräftfiske….
.
Nu ska vi snart åka och spela minigolf(lite mulet men inget regn)….sen blir det kräftkalas…och sen i säng…..somnar nog ovaggad i kväll.
Ha en bra dag!
#3 Ja lågland alla. Ladugården brann ner för 5 år sedan. 300 kor brann inne. Hemsk upplevelse. Vi hyr bara en flygel av dom så vi jobbar inte med korna. Men har jobbat förut. Dom byggde en karusell som dom mjölkas i 3/dag. Jag älskar kor, det vackraste djur som finns:) Dom är så sköna och nyfikna på allt.
#4 Vad skönt du kommer sova:)
Hoppas du får det trevligt. Här myser vi med film i regnet. Håller på att titta på Bang Bang Orangutang. hehehe….mm…lite kymig film med Persbrant, men man får skratta lite.

Åh…låter mysigt det också…..nu är kräftorna slut….och jag är mätt! Vi kollar på Beck….Också med Persbrandt.
Ha det bra!
Persbrant är…..hula bula lingonkudde med kli i fingrarna!!!
Suck……..såå läcker….

Här är en till lantis
Fast inte på nån storgård men jag håller med dig fibblan att kossor är sköna djur!
Vi har nog haft de flesta djur man kan ha på en bonnagård, och det är lite synd om mina barn som inte får uppleva detta. Men samtidigt var det mycket jobb med höskörd och potatissådd och mockning och ryktning och vid slakten… Just det mjölkningen med.
Jag skötte om jättemycket när jag bara var 15 år och uppåt.
NU har vi inte ett enda djur, men kanske ska töserna få varsin hamster att sköta. Det funkar inte bra med djur och lägenhet
Håll dej undan!