
OT Fjällvandra - tips?
Hej hopp galopp!
Jag vill fjällvandra i sommar och undrar om någon därute har några bra tips på vart man kan fjällvandra som nybörjare.
Behöver uppfylla följande kriterier för att jag ska kunna komma iväg.
- Går att ta sig dit och därifrån med buss/tåg.
- 5-10 dagars vandring
- Inte längre norrut än Jämtland (för lång tid i resväg)
- Gärna stugor längs leden, men ffa ska det vara en led.
Vi som ska iväg är vana vid skog och mark och i rätt god kondition tror jag, men har inte vandrat i fjällen förut (mer än dagsturer).

Hej! Jag är inte så himla garvad fjällvandrare, men i Jämtland är det ju t.ex. väldigt fint kring Sylarna, Blåhammaren… Gå in på Turistföreningens hemsida så hittar du massor av tips!
(Annars är Norge himla fint också, t.ex. kring Jotunheimen - och de har ofta fina hytter att bo i.)
Lycka till! 

Oh bra site, varför hittade inte jag den?
Storlien-Vålådalen kanske.. *klurar*

Mina första två vandringar var Storulvån-Blåhammaren-Gåsen-Storulvån respektive Vålådalen-Stensdalen-Gåsen-Vålåvalen-Vålådalen.
Båda syns på denna karta, om länken funkar.
Tyckte att båda vandringarna var lagom svårighetsgrad, lagom distanser, och vad jag minns fanns stugor utmed hela lederna även om jag själv tältade.
Fair Winds and Following Seas!