hjälp mej, ni tappra och uthålliga!
Alltså just nu känns detta lite tungt minst sagt. Ätit LCHF från och till sedan sommaren 2006, så kan inte påstå att jag är någon nybörjare, men just nu känns allt som bortblåst! Innan gick allt mer eller mindre på rutin och jag tänkte inte så mycket, men efter massa slarv i samband med flytt till ny stad och start med pluggande så har jag kommit ur spår! Jag har ingen fantasi, inga idéer och att laga mat/handla mat är bara hopplöst, speciellt då tenta närmar sej och alla "måsten" och avbrott i pluggandet bara är galet irriterande. Blir därför ofta bara lättaste utvägen både till lunch och middag, att slänga in 3 ägg blandat med grädde och kryddor i micron i några minuter.. Skulle verkligen behöva lite inspiration och mattips kanske framför allt gällande lunch, middag och mellanmål. Hur ser en typisk matdag ut för er? Hur äter ni för att få i er tillräckligt med fett?
Oj detta blev en hel novell! :)

Kolla in alla underbara recept som ligger längre ner i ämnesrubrikerna (scrolla ner vänsterspalten). Sen kan jag varmt rekommendera Airams matblogg!
Lycka till med mat och tenta!

Jag är inte så bra på att variera mig direkt. Jag äter gärna samma lunch flera dagar i rad. Jag gör en stor laddning med biffar och fryser in. Till de äter jag broccoli eller vitkålsallad. Just nu är cole slaw en favorit. Jag äter också ofta ost och smörrullar till mellanmål på kvällen.

Jag har också utvecklat en tolerans mot att äta samma flera dagar i rad , kan äta stekt köttfärs med lite tomater tärnade+CF i flera dagar i rad, skulle aldrig ha kunnat förekomma förut. Då skulle det vara olika rätter varje dag till middag!
Det enda man ska ångra är sådant man inte har gjort!
Ekonomin är inte den bästa heller förstår jag om du pluggar.
Har du tillgång till kök o en frys?
Ta en dag o gör storsatser m biffar m olika smaksättningar; italienska m torkad tomat, basilika o en smakrik hårdost eller blanda färsen m en god mögelost; roquefort el gorgonzola, då behövs det inte så mkt. Grekiska m vitlök, citron o timjan, de blir inte så feta men ät dem m lite citronsmör. Leverbiff ett par dagar i v för vitaminer o annat smått o gott. Kycklinglever är mildare i smaken o om du inte gillar lever kan du göra som jag för att få i ungarna; blanda 50/50% m blandfärs.
Några färslådor m olika smaksättningar; en m svamp, en m oliver o tomater etc. Frys in i plastlådor som rymmer 2 port så har du lunch/middag för 2 dagar o de går att tina o värma i micron. En coleslaw håller sig fräsch längre i en lufttät burk o passar till det mesta o friskar upp bland allt protein.
O där slog tröttheten till! Min favorit är lax…kan vara lite dyrt men hel färsk går ju att få tag på billigt emellanåt. Dock godast nytillagad i mitt tycke, om den inte är rökt el så. Tillagad färsk o sedan nedfryst blir torr. Kycklingfiléer i frysen att slänga ihop en sallad av m en enkel dressing till el bara crème fraiche el turkisk yoghurt?
Vadå? Finns det annan mat än karrékotletter? :-O
SAMÅK!
www.skjutsgruppen.se

Är det huvudnäringen Maxiq?
Det enda man ska ångra är sådant man inte har gjort!

Eftersom jag bor själv så är jag tyvärr inte så noga med att laga till ordentliga rätter, utan det kan bli en rökt makrill och broccolibuketter med majonäs liksom. Inget man visar någon annan, men när man är själv känns det inte så noga. Jag bara stoppar in lite vad som helst.
Men helst skulle jag vilja laga lite mer ordentligt, men det blir inte av så ofta. Dessutom, gör jag för mycket mat finns risken att jag äter upp det istället för att spara det till nästa dag.
Men jag känner att jag nog också behöver lite inspiration, så jag kollar in tråden.
#6 Njae, kotletten sitter väl mellan huvudet och arslet på grisen…

SAMÅK!
www.skjutsgruppen.se
Det finns mkt mellan himmel o jord…o mellan huvud o bak på en gris! 
Karrén är den främre delen av kotlettraden skulle man kunna säga, mer fettsprängd o sitter framåt huvudet. Där mittemellan har vi själva kotlettraden + filéerna.
Bild här: http://www.meatinfo.com/konsument/mer_lasning/readone.php?categoryID=160&id=679&avdelning=konsument
Tack för bilden! Man ska lära känna sina filéer!
SAMÅK!
www.skjutsgruppen.se
Jepp! Personligen tycker jag att grisen är det mest lättstyckade djuret. Rek att ta hem en halva o stycka själv, har man tur blir det billigare än att köpa det färdigstyckat.
Nu föredrar jag att helsteka dom och dessutom: Blir det inte svårt att ha en halv gris hemma? Jag menar den går ju och ramlar omkull hela tiden! Måste vara opraktiskt…
Det blir som när man lurar ut de schweiziska släntkorna på plan mark. Oj vad vi skrattade!

SAMÅK!
www.skjutsgruppen.se
Nja, det går rätt så bra om man kompletterar m en annan halva…personligen gillar jag lamm. Praktisk då man både får ull till vintersockorna, gratis fräsning i trädgårdslandet *+* gödsel o sedan slutligen god mat! Som jag sa; rekas å det varmaste! 

#13 Kul, gillar när man kan ta till vara på allt!
Det enda man ska ångra är sådant man inte har gjort!
Javisst är det! Ekonomiskt…
Ska vi ta o lämna tillbaka tråden till avocado-tjejen nu…jag gillar avocado o vill inte göra en sådan smarrig frukt argsint. 

Håller med dig , vi lämnar tebax tråden för avacado älskar jag!
Det enda man ska ångra är sådant man inte har gjort!
Jag gillar inte avocado p.g.a. det där knottriga yttre som är så segt och beskt samt det där hårda köttet i mitten som påverkar min matsmältning… :-(
SAMÅK!
www.skjutsgruppen.se
Oroa dig inte, jag äter upp din också! Nattinatti på er!
#13: Om man sen kunde lära grisen att sticka de där sockorna så har man en perfekt kombo!

SAMÅK!
www.skjutsgruppen.se
Nej stickar gör man själv för då kan man varken bita på naglarna el stoppa i sig socker o annan skit! Inte vara lat nu maxiq!
Fö håller stickning hjärnan i trim också…marsch isäng nu unge man!
#0: Sådana perioder har jag också haft, det är seeeegt… Ett förslag är att du byter affär, till en där du sällan eller aldrig handlar och där det finns ett stort sortiment av både kött och grönt, kryddor etc. Kan förhoppningsvis ge lite ny inspiration:)
Ett annat är att du tvingar dig ur den "onda cirkeln" genom att under en period göra veckomatsedel, du kan kolla igenom recepten t.ex här på forumet. Och förstås följa den, det brukar vara det svåraste… Ett tredje tips är att du tar upp böcker du förhoppningsvis har och har läst redan, alltid brukar man hitta lite gnista om man plöjer igenom gamla trotjänare- mina är "Ät dig ner i vikt", "Fettskrämd" och "Sockerbomben". Lycka till!
Socker ska man inte stoppa i sig, man ska stoppa socker istället. Jag vill inte få stickning på hjärnan för jag tänker nog avigt ändå. Jag biter f.ö. bara på naglarna tills det smakar armbåge.
Ja, ja, jag ska gå och lägga mig…
SAMÅK!
www.skjutsgruppen.se
Tänk på skönhetssömnen…för mig är det redan försent…rynkorna blir fler för varje dag…natt…men jag är vacker på insidan iaf! 

#23 ja det är du nog!
Det enda man ska ångra är sådant man inte har gjort!
haha åh vad glad jag blev när jag steg ur sängen och såg alla dessa svar, tack så himla mycket!! :) Idag blir det då storshopping och sedan matlagning och infrysning för sådär en vecka framåt! Blir biffar med fetaost och oliver och varma såser med massa grädde att ha tillsammans med zucchinipastan!
Böckerna ja, det var en tanke, dom skulle verkligen varit till stor hjälp just nu. Dum som jag var lämnade jag min "bibel" hemma, som gjorde allt så smidigt sist jag åt såhär (hemma är ca 90 mil bort). Var någon sån Southbeachmetodet-bok, suverän!! Ska be någon frakta ner, eller investera i en ny!

#25 Kolla biblioteket, många av det viktigaste ska finnas där.
Fabricati diem, pvnc!