Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikettövrigt
Läst 684 ggr
avant
0

Mailade Arla

Klickade på en googlereklam här på KiF för sidan Svenskt smör som Arla står bakom. Mailade Arla och skrev att jag tyckte att de gott på den sidan kunde ta vara på allmänhetens intresse för lågkolhydrat - högfettskost och skriva mer "positivt" om det naturliga fettet - vilket faktiskt mjölkfrämjandet gör på sin hemsida genom en artikel av Birgitta Strandvik. Jag tyckte det eftersom många intresserade kanske hamnar på Svenska smörsidan.

 Och sen är det ju bra om företagen kan bygga på våra intressen, det gynnar ju även oss i hög grad.

Påpekade även att Arla borde ta högfettsintresset i beaktning för kommande produkter och marknadsföring.

Fick svaret "Det du säger låter vettigt och vi ska ta dina synpunkter vidare till vår
marknadsavdelning för kännedom."

Alltid sår man något frö. Det är bara att ligga på - de lyssnar, eftersom det ligger i deras företagsintressen :)

lkn02001
0
#1

härligt!

Margareta
0
#2

Jättebra avant!

Numer pensionär i Nynäshamn

avant
0
#3

 
Ja, vi börjar bli stora (även fast vi blir mindre i omfång) - och däremed starka och en intressant målgrupp för företagen.

maxiq
0
#4

Jag skickade en liknande fråga i oktober till Arla om varför de inte gjorde mer reklam för smör. Det svar jag fick då var:

"Ja,Smör är absolut det naturliga valet. Men när det handlar om vad som är nyttigast är det inte lika enkelt. Myndigheterna, i det här fallet Livsmedelsverket ger kostråd som baseras på den vetenskap vi har i dag om vad som är nyttigt att äta. I Livsmedelsverkets rekommendationer står det att vi ska äta mer omättade fettsyror och minska på det mättade fettet. Under senare år har det, precis som du skriver, kommit flera nya studier som visar att de som äter mer mjölkfett har en bättre hälsa. Men det behövs fler sådana undersökningar för att kostrekommendationerna ska ändras"

Tydligt skrämda av SLV-maffian då men det svar du fick nu var ett stort fall framåt! 

Skrattande

greensis
0
#5

Toppen! Varje liten knuff i rätt riktning är en stor sak.

Fabricati diem, pvnc!

[Karro]
0
#6

#4 men maxiq de vet ju i alla fall om vad som händer där ute i världen jättebra avant :-) jag får väl åka upp tre trappor till marknad helt enkelt och tjata lite på dom :-)

greensis
0
#7

#6 Karro, gå trapporna och tjata lite men oftaFlört Två flugor i en fet smäll

PS I förrgår var vi två familjen som tjatade på att stormaknaden skulle ta in mer gammaldags mjölk, för det är slut flera gånger i veckan. Konsumtionen verkar vara på väg upp, åtminstone i Uppsala.

Fabricati diem, pvnc!

Inke
0
#8

Såg annonsen för smör: Reklam för lågkolhydratkost!!! Jag har inte sett det förut, men jag brukar svepa förbi reklam. Fin bild på Annika.

krambanan
0
#9

#7 I Jönköping med. Den är jämt slut när jag ska ha… tur att jag har en ladugård nära hemma så jag bara behöver köpemjölk på helgerna hos pojkvännen.

Uttelille
0
#10

Hur hör är procenten på standardmjölk nu igen? 3%

Här i Norge är helmelken 4,2 eller 4,3 har jag för mig.

Fnyfniken
0
#11

Intressant, Maxiq, när jag skrev och frågade fick jag ordagrant samma svar. Har de en FAQ-svarsbank för alla likadana mailfrågor?

maxiq
0
#12

De har väl lärt sig klippåklistra! Hoppas de får massor av frågor och verkligen vågar bli lite tuffare i sin marknadsföring.