Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikett: mat-recept-på-fisk-skaldjursrätter
Läst 1240 ggr
paperdoll
0

Gratinerad lax med fetaost

Jag tänkte dela med mig utav en favorit rätt som är underbaaart god!

Jag har inte dom exakta måtten eftersom jag brukar "höfta" ganska mycket" Dessa ingredienser behövs:

Laxfilé (fryst eller tinad)
Matlagningsyoghurt (jag brukar använda turkisk)
Fetaost
Timjan
Grädde

Broccoli (om man önskar) 

Först blandar man bitar av fetaost med yoghurt, röran ska bli ganska tjock och jag brukar ha ganska mycket fetaost, den ska inte vara rinnig. Jag blandar i timjan i röran, lagomt mycket.

Därefter lägger jag ut laxfileér i en ugnsfast form och saltar och pepprar. Därefter Lägger jag ut röran på laxfileérna, röran ska täcka fisken helt och det ska vara ett ganska tjockt lager. Därefter brukar jag hälla på grädde i botten av formen så det blir lite såsigt. jag brukar även lägga i broccolibuketter som jag saltar och pepprar i formen. Jag brukar köra på 175 - 200 grader i cirka 20 min, man ser när det börjar få färg.

Verkligen vansinnigt gott! Glad

Katrrrin
0
#1

Låter ju supersmaskigt! Receptet är bokmärkt!

Mervi
0
#2

Jag undrar om man behöver så mycket salt då fetan är oftast salt. Låter jättegott, måste provas.

Bacon
0
#3

paperdoll! 

Jag har just avnjutit anrättningen. Förutom ingredienserna i ditt recept, rörde jag ut med creme fraiche och lade några rejäla smörklickar lite varstans för att det inte skulle bli för magert. Garnerade med broccolibuketter och 4 st morotsslantar.

Jag är fullständigt euforisk. Skrattande  Fast det kanske beror på morotsslantarna - jag är inte van vid så mycket kolhydrater!Flört

Frualbertsson
0
#4

Väldigt likt ett recept som jag har, jag byter bara ut timjan mot enbär. Väldigt gott!

paperdoll
0
#5

Vad roligt att det smakade Glad

Tack för tipset med creme fraiche och smörklickar, har inte ens tänkt tanken, haha!

Vad gällande saltet så tror jag det beror på hur man är, själv är jag tyvärr en sån som älskar salt (försöker bli av med det) och väljer därför att salta fisken, men det blir mycket smak även om man väljer att inte salta, en smakfråga alltså Skrattande

Royalwithcheese
0
#6

Åhh vad gøtt jag ÆLSKAR lax plus fetaost så kan det blir bættre?? Brukar gøra något liknade, lax med avocado men detta recept måste också provas. Tack!

Sosabobinona
0
#7

Bokmärkt

Lillianna
0
#8

Lät ju grymt gott!!! Tack!!!

~ Lillianna ~