Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikett: mat-livsmedel
Läst 2984 ggr
Maia
0

Vad står det på era påsar med sesamfrön?

Jag är varannan vecka i Danmark det här året och där gör jag förstås låtsasbröd som jag tar med mig till jobbet. Brödet blir godare och får en finare färg om jag har lite (oskalade) sesamfrön i och där kommer det mystiska in.

På påsen står det nämligen att det är 2,5 g kolhydrater per 100 gram. SLV listar oskalade som 11,2g/100g och skalade som 4,5 g/100 g.

Nu kan det ju vara så att de av misstag skrivit värdena för skalade på min påse med oskalade, men jag blir ändå nyfiken. VAD står det för värden på era påsar/askar med sesamfrön?

/Maia

 

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

La grammaire est une chanson douce. /Erik Orsenna 

[tillbakalutat]

andreas0
0
#1

I SLVs värde är fiber inkluderat, i värdet på påsen är fibrerna inte med.

Maia
0
#2

Andreas, det står på SLVs hemsida att fibrer inte längre är inkluderade i deras värden, så förhållandet borde ju vara tvärtom i så fall. Eller tänker jag fel?

Oavsett vilket, blir det så små mängder att det är försumbart.

 

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

La grammaire est une chanson douce. /Erik Orsenna 

[tillbakalutat]

andreas0
0
#3

#2, Okej, då har dom ändrat det då. I så fall vet jag inte vad skillnaden beror på.

Ingela-f56
0
#4

Jag har GoGreen oskalat sesamfrö. På det paketet uppges kolhydrathalten/100g vara 23,4g. På deras hemsida enl. innehållsförteckning för skalat sesamfrö är andelen kolhydrat 9,3g. När man tittar på Saltå kvarns hemsida ligger värdena i linje med SLVs. 11,2 för oskalat och 4,5 för skalat. Fiberhalten anges av båda fabrikanterna separat, ca.11g.

Det verkar alltså skilja mellan fabrikaten, du har väl någon annan än dessa antar jag. Kolla på ditt fabrikats hemsida.

För övrigt kan sägas att skillnaden mellan oskalat och skalat är att kalcium- och järnhalten är högre i oskalat. För att kroppen ska kunna ta upp näringen i det oskalade behöver fröna tuggas sönder eller mixas.

Margareta
0
#5

SLV har inte haft med fibrer i kolhydrathalten på alla de år jag har kollat kolhydrater - det är USA som har med dem - på Atkinsprodukter måste man ha koll på sånt.

På svenska produkter är fiberhalten redovisad separat om den alls är redovisad.

(Jag har ägnat ca 20 år av mitt liv med att se till att få i mig tillräckligt med fibrer)

Numer pensionär i Nynäshamn