Pinsam fråga - angående kött...
Jag är inte så hemma på detta med kött :)
Idag har jag storhandlat kött och köpte fläskkotlett med ben. Jag skar bort benen från köttet (hade ingen köttyxa) men benen som är kvar sitter det en hel del kött på.
Kan man göra ngt med dem eller är det bara att slänga? Tänkte om man kunde marinera dem och grilla som revbensspjäll… eller är det soporna som gäller?
Jag tror att det är det som är revbensspjäll, ett annat alternativ är att koka buljong på dem. Varför skär du bort benet förresten?
Jag brukar frysa de benen tills jag har samlat ihop nog med ben för att koka buljong på :)
#1 Som jag skrev i inlägget. Jag hade ingen köttyxa och det var helt omöjligt att dela på benet… Jag kämpade ett tag med kniven men gav upp…
Tanken var ju att jag skulle ha dem med ben, men ibland blir det inte som man vill :/
#2 Kan kanske vara en idé - men hur gör man förutom att man kokar dem?
Konstigt. Jag länkade men den verkade inte fungera. Har gjort om länkningen.
Stek kotletterna med benet kvar, så får du loss köttet med matkniven utan problem. Eller med tänderna
.
#5 Problemet var att jag köpte en hel bit kotlett med ben. Hade de varit fördigdelade då hade jag behållt benen men nu var det en enormt köttstycke med ben som behövdes delas :)
#2 Tack för länken!
Jag tillagar det först och sen gnager på benen. :)
Fick den inte plats i en ugsnform?
Ta allt som skrivs på Internet med en nypa salt. Du vet inte vem som sitter bakom det andra tangentbordet och du vet inte vilken kunskap eller utbildning de har. Tänk efter själv!
Stek benen i ugnen det blir gott.
Det blir kanske lite för lite att steka, frys dessa o spara till nästa gång du köper en bit hel kotlett, gör då likadant stek sen alla benen och du får jättegoda ben att sitta och `pilla.´
Jag brukar också spara till buljongkok.
Jag ugnssteker oftast hela biten för jag är en lat en! Köttet blir godare m ben men härikring har jag mest hittat benfritt i bit el sågade i kotletter m ben.