Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikett: off-topic-ot
Läst 284 ggr
hemul
0

Källorteringskassar för frysen

Såg dessa.
https://www.smartasaker.se/sv/artiklar/kallsortering-glas-papper-metall-plast.html

Slog mig att de borde vara rätt bra för att hålla ordning i frysboxen. Jag har alltså en box, inte ett skåp. Det är hängkorgar däruppe, men nedanför dem blir det ju en avgrund där allt försvinner. Föröker sortera i plastkassar, men funkar inte jättebra. De är "lealösa" och allt rasar omkring. Fattar inte varför boxar inte är utrustade med korgar därnere också… Har försökt hitta korgar eller plastbackar, men hittar inget bra eller det blir alldeles för dyrt för att kosta på en gammal frys.

Är det nån som sett liknande kassar som inte är så dyra som dessa? Man lär behöva ett par set åtminstone. Är ju bra om de är utan text också, men färger är ju superbra!

De enda jag hittar själv är dessa. De finns bara i tråkigt grått och har sämre mått, ser ganska smala ut. De i färg har kvadratisk botten, vilket verkar bättre.
https://www.jula.se/catalog/bygg-och-farg/forvaring/avfallsforvaring/kallsortering/kallsorteringskasse-017716/

Kan även användas som shoppingbag eller förvaringspåse. Tillverkad av 50-80 % återvunnen plast och har en utvändig plastficka där du kan stoppa in egen märkning.
  • Redigerat 2022-02-13 09:22 av hemul
Carmarino
0
#1

Kanske inte så roliga färger, men olika åtminstone.

Måttet på en kasse är:
31 cm djup
31 cm bred
42 cm höjd

https://www.bauhaus.se/kallsorteringskassar-frida-4-pack


¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ

Billiga byggvaror 60 dagars öppet köp!
hemul
0
#2

Ja titta! De kunde man ju testa med kanske. Är ungefär samma mått som de fina, de är 31x31x44.

Fast jag har mätt upp det nu, och kanske blir såna här kassar för små. Har nån tips på korgar eller backar som inte är svindyra så tas det förstås också tacksamt emot.

Jag har en nästan tom frys iom att jag var tvungen att tömma den under pågående renovering i huset (fan vad mat jag fick slänga!), så det känns liksom läge att äntligen fixa detta nu.

Det är för mig obegipligt att ingen kommit på idén att göra ställbara trådkorgar, eller för all del plastbackar, som man kan anpassa efter olika frysboxar. Känns som en mycket enkel sak konstuktionsmässigt. Fast bredd och två delar som kan skjutas ihop och dras isär för att reglera längden, tänker jag mig. Min box har nog inte så lång tid kvar i livet, och då vill man ju inte köpa märkesspcifika korgar som kostar minst 500 styck. Skulle öht vara smart med "extrautrustning" som passar vilken box som helst.

  • Redigerat 2022-02-13 10:01 av hemul
Carmarino
0
#3

Den här är rätt låg, men är stapelbar och finns i tre storlekar (detta är den största), plus att den är billig:

https://www.jula.se/catalog/bygg-och-farg/forvaring/forvaringshyllor-lador/forvaringslador-korgar/forvaringskorg-669021/


¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ

Stapelbar korg för hemmets alla prylar. Tillverkad av plast.
Carmarino
0
#4

Clas Ohlson har de här korgarna, fast de verkar inte vara stapelbara:

https://www.clasohlson.com/se/search?text=infinity%20f%C3%B6rvaringskorgar


¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ

Caeli
0
#5

Köpte mindre plastlådor till frysboxen för några år sedan. Hjälpte tyvärr inte ett dugg här, lika stökigt ändå. 🙄

  • Redigerat 2022-02-13 10:58 av Caeli
hemul
0
#6

#4: Lite små och så är de avsmalnande neråt. Annars ser de ju bra ut, tunt material och så.

Hade jag en fungerande symaskin (och kunde sy) skulle jag sy om IKEAs blå till lämplig form. Eller sy av presenning av liknande material. Man ska kunna sy i sådant, nämligen. Har t.o.m. köpt en presenning för att göra regnskydd till min kameraväska av när jag har den på cykeln. Men det är skillnad på att tråckla till en sak för hand som inte ens behöver tåla belastning och sy ett helt gäng som måste hålla för lite mer.

  • Redigerat 2022-02-14 08:24 av hemul
Scorpio97
0
#7

#6 Kan det gå att använda lim istället för att sy ihop?


//Jessie

hemul
0
#8

Vet inte. Både och kanske är bäst?

hemul
0
#9

En annons drog för en gåns skull blicken till sig. Det här verkar vara precis vad jag är ute efter. Men inte vill jag betala så där mycket. ☹

https://www.gerdmans.se/lager-och-industri/plastl%C3%A5dor-backar/plastbackar/plastback-teff-med-perforerad-sida-och-t%C3%A4t-botten-lxbxh-400x300x320-mm-gul-5-pack

Plastback Teff med perforerad sida och tät botten, LxBxH 400x300x320 mm, gul, 5-pack - Alltid fri frakt och minst 7 års garanti. Gerdmans har allt för kontor, lager och industri.
  • Redigerat 2022-04-14 19:57 av hemul
Sindri
0
#10

Min gamla frysbox hade backar som man kunde stapla på varandra genom att fälla in handtagen. Men det var jobbigt ändå. Jag bytte ut den mot två frysskåp och de tar ju större plats, men jag kanske sparar el genom att det går fort att ta fram det jag behöver. 😉
Hos Bauhaus finns bl a hopfällbara backar som går att stapla. Bra att de inte tar plats när man inte använder dem. Du kanske borde kolla om de tål låga temperaturer. Plats blir gärna sprött av kyla.
https://www.bauhaus.se/inredning/forvaring/plastbackar

På BAUHAUS kan du köpa billiga plastbackar och förvaringslådor från Gamma-Wopla, SmartStore & Stanley. I vårt breda sortiment hittar du både klassiska och livsmedelsgodkända plastbackar. Vi garanterar dig ett lågt pris och en snabb leverans när du handlar av oss.
hemul
0
#11

Bauhaus hade ju en hel del. Det hade jag missat. Tack! Behöver egentligen inte hopfällbara. Tänker mig att de får bo i frysen angingen de är fulla eller tomma. Har man (för en gångs skull) inte så valfylld frys kan man ju sortera mera istället.

Sindri
0
#12

Lycka till. Jag älskar att organisera och styra upp. Rena julafton. 😊

hemul
0
#13

Du kan du få komma hem till mig. Då kan du ha julafton ett halvår. 😁

Sindri
0
#14

😊

Carmarino
0
#15

#12: Sedan kan du komma hem till mig. Då har du julafton andra halvåret också. 😊


¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ

Sindri
0
#16

Tack, tack så omtänksamt av er 😂

hemul
0
#17

Det är så vi är här. 🤗