
LCHF-diskussion på Allt om Trädgårds forum
Just nu pågår en diskussion om LCHF här: http://www.alltomtradgard.se/forum/view-thread.xml?thread_id=799168&forum_id=20&offset=0&view=
Jag kan inte tillräckligt för att argumentera mot att använda olivolja i.st.f. smör, ost etc. Någon som vill försöka? Man måste registrera sig där för att kunna skriva inlägg.

Du bör nog skriva till Annika i norra uppland (hinner inte med alla forumen
) att inte rekommendera saker hon inte känner till. T ex stämmer inte påståendet att mättat fett sätter sig i ådror och kärl….det är istället fleromättade fetterna som gör det. De mättade rensar ådrorna.
Se studie - http://www.ajcn.org/cgi/reprint/80/5/1175
Rapsolja, men även olivilja, innehåller mycket fleromättat omega6fett som gör oss sjuka, hindrar omega3 användningen i kroppen och skapar inflammationer. Även en stor källa till oxidativ stress.
LCHF är i stort sätt samma kost som människan ätit under åtminstone 100000år och absolut ingen diet….det är en kost som optimerar människokroppen och gör den frisk eftersom vi är biologiskt anpassade till den.
otroligt bra sammanfattning, Pasi!

Ja den studien är briljant Pasi! 

Besika - Tack!
Doc_ - Studien är trevlig läsning och får alla SLV-vänner att sätta kaffet i halsen.
Tack för länken till studien pasi, den här sidan behöver mer sådana länkar när det är releveant, så inte personer som kommer hit tror att vi bara svamlar på om studier hit och dit utan att kunna visa några. Vi vill ju inte vara som livsmedelsverket.

Gäller att lägga upp ett kartotek med studier så man kan hitta dem fort varje gång de behövs. 
Jag kunde inte låta bli att skriva en kommentar…. Men troligast är väl att man ska hålla sig ifrån den typen av diskussioner som vissa där bedriver.
/Lillianna
~ Lillianna ~

ojojoj nu börjar det igen……
Låt folk hålla på.. att de ska bli så hotsamma och attackerande förstår jag inte, det är som att de ska försvara "sina kostråd" om pasta o bröd för att de är rädda att de ska ha fel….. oj vad de är grundlurade…

Ibland orkar man inte lägga energi på människor som vägrar förstå……efter att de läst nån krönika från Rössner eller Paulun så tror de att de är experter.
Men den studien gällde bara postmenopausala kvinnor.
Den gruppen borde vara mindre än 25 % av befolkningen.

Lisa - T o m män har mer likheter med postm.kvinnor än med råttor som de flesta studier görs på. Våra celler och vår metabolism fungerar likadant.

Mycket bra skrivet på trädgårdstomtarnas sida, Lillianna! *applåd*
SAMÅK!
www.skjutsgruppen.se