Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikett: mat-recept-på-osträtter-och-fett
Läst 473 ggr
andreas0
0

hemmagjord keso

Här är ett recept på hemmagjord keso, inte det traditionella utan en snabbversion, men det ska tydligen bli väldigt bra ändå.

Det är inte mitt recept utan jag skrev av det från något ställe för länge sen, kommer inte ihåg varifrån. Jag kom att tänka på det när jag satt och bläddrade bland recepten här på sidan och såg att man kunde göra LC-ostkaka på keso, så jag tänkte att jag kan lika gärna göra keson själv också och därmed få mer kontroll över t.ex. fetthalten och tillsatser.

Receptet jag hade skrivit av var på engelska, men jag har här översatt det till svenska. 

Ingredientser:
4 liter mjölk
2 dl vit vinäger
1 1/2 tsk. salt
1 1/2 - 2 dl vispgrädde 

Häll mjölken i en stor kastrull och värm till strax under 50 grader celcius. Ta bort kastrullen från plattan och häll långsamt i vinägern under omrörning. Rör om i 2 minuter. Ostmassan kommer att börja separeras från mjölken. Täck över kastrullen och låt den sitta i 30 minuter.

Täck insidan av ett durkslag med en bakhandduk (ta en ren, och du kommer att behöva tvätta den efteråt), och häll över alltihop. Låt det sitta och dränera i 5 minuter. Ta upp handduken i kanterna med ostmassan inuti och forma ett litet paket av det. Skölj av under kallt rinnande vatten i 3-5 minuter för att kyla ner massan helt, samtidigt som du försöker klämma ut vätska ur den. Ta bort från det rinnande vattnet och kläm ut så mycket vätska du kan. Lägg ostmassan i en skål, och krossa med fingrarna till småbitar. Tillsätt saltet och rör om. Om du ska använda den direkt så blanda i vispgrädden, vänta annars med att göra det tills du ska använda den. Förvara i kylskåp i en burk med lock.

Eftersom vi inte är så fettskrämda som dom flesta kan vi ju testa att tillsätta mer vispgrädde efter smak. "Riktig" keso görs dessutom på skummjölk för att få ner fetthalten,  och eftersom vi använder riktig mjölk här så får vi med lite extra fett där med.

Jag ska ner till affären och köpa mjölk nu, och testa receptet i eftermiddag. Jag återkommer efter jag har testat det :)

Besika
0
Mervi
0
#2

väntar med spänning på resultatet.

emelyaus
0
#3

man ska alltså inte ha ost i mjölken?

andreas0
0
#4

#3, nej, man ska inte ha ost i mjölken.

Här är resultatet i bilder:

Först mjölken i kastrullen:
http://www.tpwch.com/temp/keso/1.jpg

Efter jag hällt i vinägern och blandat lite:
http://www.tpwch.com/temp/keso/2.jpg

Dräneras i ett durkslag:
http://www.tpwch.com/temp/keso/3.jpg

Efter att det har blivit sköljt
http://www.tpwch.com/temp/keso/4.jpg

Och till sist så som det blev efter att grädden blivit tillsatt:
http://www.tpwch.com/temp/keso/5.jpg

Mängden jag fick ut var 500 gram ostmassa på 4 liter mjölk, och totalt 800 gram keso efter jag tillsatt grädden.

Smaken var rätt god faktiskt, jag köpte ett paket keso i affären för att ha att jämföra med, och smaken var väldigt lik, fast det var lite skillnad. Den köpta var aningen sötare av någon anledning, men fetthalten i min är klart högre.

Jag tog i 3 dl. grädde för annars var det inte rätt konsistens på det hela.

Nu ska jag ta och testa receptet på ostkaka som finns här på forumet.

andreas0
0
#5

Jag får nog ta tillbaka delar av ovanstående. Jag tyckte att det smakade bra först, men nu när jag testar igen så tycker jag att den är alldeles för sur. Vinägern ligger kvar och ger en bi-smak som inte passar in. Så jag rekommenderar nog att man köper i affären om man inte vill experimentera och försöka hitta något sätt att få bort den bi smaken.

Besika
0
#6

vad synd! Det går inte med mindre vinäger?? Eller med något annat…?

hemul
0
#7

Men ta löpe istället! Finns på apoteket och Coop kan också ha.

Jag har provat med vinäger men inte lyckats. Blev någon slags sörja. Löpe funkar alltid. Jag har slutat med att göra egen ostmassa sedan jag blev laktosintolerant, men jag gjorde det mycket innan. Bra till LC-bak också eftersom den egna massan blir torrare. (utan tillsatt grädde).

Mervi
0
#8

Tack för tipsert hemul. Bara jag får tid så skall jag prova.

hemul
0
#9

Från den där ganla tråden på fettskrämdforumet. Flört

Mervi
0
#10

Snälla hemul, kan vi få recept??? Ser jättegott ut!!!

hemul
0
#11

Jag har inga exakta recept. Det mesta har jag hämtat från Frankhausers ostsida. Tror det skiljer lite på hur man gör beroende på om man använder löpe eller syra. Jag brukar inte värma så mycket när jag ska ha färsk ostmassa (keso). Då blir den hårdare. 30-35 ­°C kanske.

Ricotta är en restprodukt. Det visste man ju inte! Ostarna på bilden tror jag jag använde 5 l mjölk till. Ricottan gör att det blir lite mer ekonomi på det. Och så är det ju gott. Obs att det är en assiett och inte en stor tallrik bilden. Flört

Mervi
0
#12

Tack hemul, jag får väl forska och testa vid ett tillfälle.

hemul
0
#13

Att bara göra ostmassa är precis så lätt som andreas0 visar. Det är bara att köra, Mervi! Skrattande