Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikettövrigt
Läst 3224 ggr
parsley
0

Mjölksyra grönsaker

Kan man mjölksyra grönsaker direkt i en stor glasburk? I kokboken står det att man ska ha dem i en bunke eller kruka först. Varför? Jag tycker det verkar smidigt att lägga dem i en stor glasburk och ställa en burk ovanpå som tyngd. Någon som har erfarenhet av mjölksyrning och kan ge mig ett råd?

Lisabet
2
#1

Jag brukar göra förenklad kimchi (koreansk surkål) direkt i en tvåliters glasburk med snäpplock. Den står framme på diskbänken i tre dagar, sen öser jag över i mindre burkar och har i kylskåp (och äter).
Den stora burken får inte plats i kylskåpet, och dessutom ger jag hälften till dottern.

Det blir så bra så.

hemul
1
#2

Är det surkål det är frågan om så är en bunke bra för att banka kålen i. Annars förstår jag inte vad bunken ska vara bra för.

LinaLj
2
#3

Jag brukar blanda grönsakerna i en bunke och lägga på saltet och låta det börja vätska inann jag lägger över det i glasburkar, men det är mest för att jag gör så pass mycket att jag måste dela upp det i 5-8 burkar.