Livsmedelsverkets påstådda forskning om margarin
Smör eller margarin - en fråga om fettkvalité och blodfetter
I fettdebatten har Livsmedelsverkets rekommendationer om att begränsa intaget av mättat fett ifrågasatts. Det förekommer påståenden om att mättat fett är nyttigt och att det inte finns någon anledning att ändra på intaget. Även de generella kostråden om att använda margarin har ifrågasatts, t.ex. lättmargarin på smörgås och att byta till bl.a. flytande margarin vid matlagning.
Den vetenskapliga grunden för fettrekommendationerna
http://www.slv.se/templates/SLV_Page.aspx?id=19253&epslanguage=SV

"Det är svårt att följa näringsrekommendationerna om smör används till smörgås och i matlagning."
För oss är det svårt att följa våra rekommendationer om man äter smörgås till smöret.
Det verkar som om alla studier hänvisar till att kolesterolvärden och blodfettsvärden försämras. Kolesterolmyten, någon?
Nä, bättre kan ni livsmedelsverket Väl…?

Jo, dom pratar som vanligt mycket om blodfettnivåer, och "ont kolesterol", men dom får aldrig till kopplingen till sjukdom.
Det skiner igenom att deras råd snarare tar hänsyn till enskilda livsmedelsproducenters önskemål än ser till befolkningens hälsa
Slv funderar på mätvärden av kolesterol men pratar mindre om dom verkligt allvarliga indikatorerna triglycerider och HbA1c, (ett mått på hur mycket socker som lagrats in i blodkropparna) och som verkligen kan förutsäga hur det blir med hälsan i framtiden..