saknar energi + vad gör avsteg från kosten
Tjolahoppsan.
Har kört LCHF sedan början på Januari och har gått ner i runda slängar 6 kg samt några cm runt midjan. Framförallt så känner jag mig inte alls så svullen och dallrig längre, en god effekt av att man tappar det lagrade vattnet som kolhydraterna gör :)
Kör en enkel variant av LCHF. Siktar på 20g om dagen som max, men räknar inte egentligen. Snarare så att vi strykt all mjöl, pasta, potatis och så vidare.
Frukost blir ofta en skiva low carb bröd med smör/majo samt 2 ägg.
Lunch blir ofta någon form av kött med tillagade grönsaker och någon sås.
Middag blir ofta kött med grönsaker och lite sås till.
Sen kan det bli något litet på kvällen med.
Äter överlag mindre än innan. känner mig överlag relativt mätt, och inte allt för ofta hungrig iallafall.
Några frågor:
De positiva effekterna där man blir piggare och får mer energi….
Jag upplever inte dem. Jag är tröttare än vanligt. Blir andfådd och får mjölksyra av att gå upp för trappor och backar. Vilket jag iogförsig blev innan med, men nu är det värre.
En av de största anledningarna till att jag hoppade på detta, förutom viktnedgång var just att få mer energi….
Någon som har någon tanke på varför det inte händer?
Sen inser både jag och min fru att vi inte kommer fortsätta med lchf, något som vi sagt från början. Det är helt enkelt för begränsat för oss och vi saknar kolhydratmat för mycket. Så tanken har varit att gå ner i vikt, få sötsuget under kontroll och sen gå tillbaka till en mer generös kost. Där vi tar med oss en hel del från lchf och begränsar intaget av mjöl/pasta/potatis/socker och snarare väljer våra dagar där vi äter den typen av mat.
Om man bortser från ev avstanning i viktnedgång och Ev bivärkningar av kolhydrater. Finns det något ytterligare som kan hända/ske om vi skulle lägga in säg, en dag i veckan alt i månaden där vi äter mer liberalt med kolhydrater i kosten?
Kan det tex få motsatt effekt med en kraftig viktuppgång eller liknande?
Tack på förhand för svar :)
Mja, antingen äter man mycket kolhydrater o lite fett eller tvärt om.. Men om du/ni äter mera kolhydrater och mera fett så kommer ni att gå upp i i vikt. Fråga er själva varför ni försöker gå ner i vikt. 🙂
Klart ni saknar kolhydraterna, de har ju antagligen haft en stor del av er kostdel. Klart man känner sig begränsad under en viss tid. Ert sockersug har ju inte somnat in utan det pockar ju på uppmärksamhet..
I början när kroppen går från att bränna kolhydrater till att bränna fett så ställer kroppen om - och då upplever man oftast att man blir helt utmattad av minsta grej/träning. Det kan hjälpa med att öka saltintaget lite, själv tror jag att jag hade magnesium och kalciumbrist, varför det kan vara värt att äta tillskott på CalMag + D-vitaminer. För mig tog omställningen ovanligt lång tid, över 5 månader, men för de flesta så vänder det efter några veckor till 2 månader och man upplever att man orkar mer och kan träna mer och längre.
Jag har sen i somras även ätit tillskott på MSM organiskt svavel och det har gjort mig enormt pigg + att hår o hud mår fantastiskt. Man kan läsa mer om det på www.bravara.se jag har även en tråd om MSM organsiskt svavel, du kan söka uppe i "sök på sajten"-rutan i vänster spalten högst upp.
Ätt äta en potatis till grönsakerna med lunch o middag är nog helt ok o ger nog ingen uppgång, men att välja in pasta o ris är nog inte så bra, Försök istället att variera er med grönsaker - koka, woka, stek, ugnsrosta och råa - det ger mer smak och är jättegott
Lycka till såklart 🙂
Älta inte problem - skapa lösningar!! 🤔😃
Synd att ni känner att ni inte kommer att fortsätta med lchf.
Ni har bara hållit på sen i januari…det tog mig över 1 år innan jag kom in i det ordentligt och mår nu riktigt bra(efter drygt 2 år). Då har jag googlat och verkligen lagt 100% på lchf.
För mig är inte alls lchf en bantingsmetod och har aldrig varit det.
När man äter kolhydrater så tror jag att man är typ dopad så man känner inte alla brister man har i kroppen. När man tar bort kolhydraterna så känner man direkt att det är nåt som fattas. Det är nog därför du känner dig så trött. Om du skulle dopa dig med massa kolhydrater igen så känner du dig bättre men egentligen mår din kropp lika dåligt.
Testa Magnesium, d-vitamin och msm. Jag äter även en tesked bikarbonat varje dag. Det kan ta ett tag innan du känner resultat. Kan tillägga att jag också kände precis som du men gör det inte längre. Snarare tvärt om.
Lycka till!
Håll ut! Precis som ni äter vi en liberal LCHF, räknar inte kolhydrater men har uteslutit mjölmat, pasta, ris och potatis.
Det var tufft i början, precis som du undrade jag när den omtalade energikicken skulle komma. Min man fick ökad energi långt innan jag kände av den men den kom, och den varar.
Jag har gjort avsteg, över jul bl a och resultatet blev svullnad, ont i lederna, allmän olust. För oss är LCHF för livet. Ge det en chans, det är inte en viktminskningskur, det är en livsstil. Köp några bra kokböcker, själv gillar jag Anna Halléns, leta efter recept på sådant ni tycker är gott och vill unna er. Hitta nya matsensationer. Vi har t.ex. upptäckt rättikagratäng och gratäng på vitkål som alternativ till potatis. En bit brieost får avsluta kaffestunden och det gör att vi inte saknar kaffebröd. En god efterrätt, som pannacotta, unnar vi oss en gång i veckan.
Om man inte ser det som en begränsad bantningskur utan som ett livsval hittar man rätt i LCHF-ätandet och på köpet upptäcker man att man mår så mycket bättre än innan, men det tar tid!
Själv mår jag bra i min diabetes 2 och min man med sin ms på denna kost.
Fantastiskt fina inlägg här ovanför!
Jag skulle vilja tillägga at man kan bli trött, förutom om det förekommer brist, typ Divitamin och Magnesium, av att tänka att "man inte får". Det är en sorg att inte få äta dessa smaskiga kolhydrater längre. Och av denna sorg blir man trött och kanske till och med deppig!
Med tiden går detta över, när kolhydratsuget gett med sig! Det är som att sluta röka eller knarka, nästan!
Saltbrist kan bidra till trötthet och orkeslöshet. Köp Seltin mineralsalt: en halv tesked i ett halvt glas vatten någon/några gånger om dagen. + gärna ovannämnda kosttillskott ;-)
Hej och tack för många bra svar :)
Jag kan redan nu säga att det inte kommer bli en livsstil, kolhydrater är för gott, och jag varken kan eller vill utesluta detta ur min framtida kost.
gällande energikicken så upplever jag det något frustrerande. När jag började läsa om LCHF så var den allmänna informationen 2-3 veckor. Efter att jag inte känt något annat än trötthet och kollat runt mera så säger man dryg månad. Nu när det gått en dryg månad så är beskedet uppe i ett halvår. Undrar vad som gäller efter ett halvår ;)
Skämt och sido.
I dag upplever jag inga hälsoeffekter alls från kosten. Det kombinerat med, och kanske främst den begränsade kosten där jag behöver utesluta en hel del livsmedel. Något som jag varken kan eller vill göra "forever" gör att jag kommer gå över på en mer liberal kost. Sen kommer jag definitivt ta med mig en del lärdomar och glädjen i resultat från viktminskning som något positivt.
Nu planerar jag inte att lägga av idag på något sätt, vem vet, kanske ändrar mig. Sen är det väl så att om man kör, säg 80g kolisar så är man fortfarande på en logkolhydratskost. Kanske är åt det hållet man skall sträva större delen av kosten.
gällande viktuppgång. Tanken där är att plusa på med kolhydrater och dra ner på fett, och i slutändan få ner kalorierna för att stabilisera vikten. Om det spårar och springer iväg igen är jag inte alls främmande för att påbörja en LCHF kur igen för att få kontroll över både vikt och sötsug.
När började du läsa? Jag började med LCHF för ca 7 år sedan och jag läste direkt att omställningsfasen varar från nån vecka och uppemot 3 månader? Men att variationer kan förekomma, dvs inga alls eller längre.
Sen tar det ju olika tid innan man hittar vad det är kroppen behöver. För min del var det magnesium.
Man brukar skilja på hur snabbt hjärnan och hur snabbt musklerna ställer om sig. För hjärnan tar det kanske 2-3 veckor, för musklerna däremot (särskilt hos någon som alltid fått sin energi från kolhydrater) kan det ta flera månader.

Keto-adaptation: what it is and how to adjust
http://www.ketotic.org/2012/05/keto-adaptation-what-it-is-and-how-to.html
Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.
Tror att Dave Aspray är något på spåret när han säger att man bör gå in och ur ketosen. Tillexempel äta mer kolhydrater 1-2 dagar i veckan.
Åt själv strikt LCHF under ett par års tid och tyckte heller inte att jag fick den energi som alla pratar om. Träningen gick utför och jag kände också samma orkeslöshet när jag utförde fysiska aktiviteter. Kände mig heller aldrig riktigt mätt när jag åt för lite kolhydrater.
Lösningen för min del har varit att äta mer kolhydrater. Speciellt efter träning ser jag till att få i mig lite extra kolhydrater. Nu har jag äntligen fått den energi jag var ute efter samt att jag känner mig mätt och belåten efter en måltid.
Det gäller att hade en väg som fungerar för just dig.
Hoppas det löser sig för er!
Mår som #3 efter jul med avsteg med socker kost och lite mjöl. Men om man saknar kolhydrater finns ju morötter och nötter och andra grönsakor. Prov med lite nötter efter motion kanske? LCHF är ju manga olika sorters mat. Då vi började fick vi jättmycket energi och nu sovar jag i alla fald mycket batter. Forstås kan det vara lite olikt här men dagsenergin på jobbet är bätttre och mer stabil hela dagen.
Det är nok en livsstil om man mår bra på denna kost. Det betyr inte att man inte kan ha minus dagar, men då beror dom inte på svingande blodsocker gennom dagen. Det enda negative är att jag inte tåler mjöl och socker så bra heller efter att ha uteslutet detta. Enstaka potatis går bra om man är ute. Ibland lite mörk chokolad (70% och över men det är inte ofte)
Kaffe med grädde kan funka för dom som tåler mejerior, och då kanske ochså osten gir lite bra efterrätts känsla.
tack för ytterligare svar :)
efter att ha sovit helt okay senaste dagarna så är jag tröttare än någonsin. påväg att somna på kvällarna framför tvn. något som var ett tag sedan det hände. Vidare så har jag nickat till på pendeln in till jobbet, det händer ALDRIG. Samt att när jag går till jobbet med barnvagn så blir jag anfådd och utmattad av att gå upp för en kort men brant backe. Är extremt tydligt att jag är tröttare än vanligtvis. Och då är jag ändå en person som är "trött" av mig…
Är ju snart uppe i 2 månader och ser ingen förbättring, snarare försämring. Förutom vikminskning som går stadigt neråt ;) För tillfället enda anledningen till att jag fortsätter.
Låter intressant det du säger Skowne, att äta mer kolhydrater vissa dagar och hålla ett lågt intag andra.
Hur mycket kolhydrater är "mer" kolhydrater för dig? Vad ligger du på när du äter mindre kolhydrater?
Att öka på med kolhydrater borde ju rimligtvis ge vissa biefekter om man lyssnar på många. Detta är inget som du upplever?
Får fortsätta att labba och se om det sker någon förbättring. Just nu är det mest pain :)

Ta några potatisar eller ris till någon måltid i veckan!
Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.
Efter träning äter jag potatis, sötpotatis, ris eller något annat med lite mer kolhydrater. Är dock noga med att inte få i mig någon form av vetemjöl eller annat onyttigt. Är också noga med att ha mycket fett till, lägger gärna en klick ( ~25g ) smör på både potitis och ris. Skulle gissa på att kolhydratmängden blir någonstan mellan 30-40E% dessa måltider.
Vanliga dagar ligger jag någonstans mellan 20-100g kh, försöker känna efter vad kroppen vill ha. Äter jag för lite så känns det precis som att jag inte är mätt, trots att jag äter mycket protein och fett.
Kände precis som du innan och det blev inte bättre fast än jag åt enligt normal LCHF i över ett år.
Vet inte vilka bieffekter du menar, men jag tycker inte att jag märker av några. Tvärt om så mår jag mycket bättre nu, både i kropp och själ. Mer ork och känner mig klarare i skallen. När jag åt mer strikt kunde jag ofta känna mig bakis och få huvudvärk ifall jag råkade äta en potatis eller fick i mig för mycket kh. Det problemet har jag inte alls idag.
Det känns snarare som att jag fått det bästa utav 2 världar.
lägga till lite mer kolhydrater låter ju som en ide helt enkelt!
med bieffekter tänker jag på vad som händer när man börjar "äta" kolhydrater igen. Många vittnar om illamående, huvudvärk och allmänt kass tillstånd. Antar att då du har ökat på kolhydrats mängden så får du inte omställningsbesvär på det sättet.
Låter som du äter en liberal lchf och mår bra på det. skoj att höra!
Nej, sedan jag öka på mängden kh något så har jag faktiskt inte de besvären längre.
Ja jag har kommit på att min kropp mår bäst av att ligga något högre i kh än vad vanlig LCHF förespråkar.
Lycka till och hoppas att du också hittar vad som passar dig bäst!

Hör o häpna.. alla måste inte ens vara i ketos för att må bra och gå ner i vikt!😮😮
Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.
Skowne - ja, det är väl en resa man måste göra, för att hitta rätt! :)
Zepp - nu shockade du mig rejält….. känner mig vilsnare än någonsin! ;)