Bra hälsokontroll - hur, var?
Hur gör man för att få till blodprov på intressanta saker i Sverige, helst Göteborgstrakten eller Skåne?
När man väl får träffa en läkare på vanlig vårdcentral så är de ju inte intresserade av mer än blodfetter och blodglukos. Möjligen att de vill väga och mäta en och kanske lyssnar på hjärta/lungor.
Jag som har sköldkörtelproblematik och går till endokrinolog en gång om året får kollat TSH och fritt T4 och ibland totalt T3, men har svårt att förmå endokrinologen att ens ta fritt T3… Prover på annat som alldelles säkert inverkar i det hela är inte "relevanta" enligt endokrinologen.
Men vart vänder jag mig och hur bär jag mig åt för att ta några blodprover som säger något intressant om min status? Jag är villig att betala, men hittar inget lab i Sverige dit man kan skicka prover. Förr fanns väl Scandlab, även om det verkade förekomma vissa tveksamheter, men inte ens de finns väl idag?
Tips, idéer?
Om du googlar "hälsokontroll Göteborg" så får du massa träffar på olika privata och offentliga mottagningar som gör hälsoundersökningar. Tror även du kan boka in via din vårdcentral men man får betala själv. Kostnad ligger på ca 1000-3000 kr beroende på hur omfattande den är.

Skriv gärna hur/var/när och vart.. själv i Gbg och är beredd att betala ansenliga summor för att få de prover jag själv vill!
Bara jag slipper tjabba med okunniga läkare som inte är lika pålästa som jag själv!
Helst vill jag möta läkare som är lyhörda.. som kan möta mig på samma nivå som mig själv.. eller ännubättre läkare som kan tillföra något som jag själv inte känner till!
Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.
#1
Jo, tack… Den tanken har liksom redan slagit mig… Och jag har redan slösat bort 1500 kr på ett besök hos en läkare, som var väldigt trevlig och jättegärna ville ta prov på kolesterol, T4/T3/TSH, blodsocker och ALAT/ASAT för ett antal hundralappar per test. Plus EKG för än mer pengar. Men de prov som JAG var intresserad av tyckte doktorn inte var nödvändiga och vägrade helt enkelt ta.
Jag är villig att betala för mina prover, men har faktiskt ingen lust att slänga ut fler tusenlappar på fullkomligt icke-produktiva läkarbesök. Riktigt så mycket pengar har jag inte. Därav att jag frågar efter förslag och tips här.

#3
Du och jag får ta en sväng till Österäng till våren?
http://www.halsovardshemmet.se/
Har oxå Googlat hälsokontroller i Gbg.. och det jag hittar är fix o färdiga typ Cityakuten eller Carlanderska.
Klart man inte vill lägga hur mycket pengar som helst.. men iomed att det inte är en diagnostisk hälsokontroll för att se vilken sjukdom man lider av så är jag villig att betala för de extra.. inom rimliga gränser.
Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.

#5
Egentligen tror jag att man kan få vilka prover man vill på Cityakuten och Carlanderska.. men då skall man först förhandla fram ett upplägg och begära pris?
På Österäng är de specialiserade på att ta massvis av prover som de kör i sin labbrobot.. däremot så ser jag inget om APO-kvot där.
Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.

#5
Egentligen tror jag att man kan få vilka prover man vill på Cityakuten och Carlanderska.. men då skall man först förhandla fram ett upplägg och begära pris?
På Österäng är de specialiserade på att ta massvis av prover som de kör i sin labbrobot.. däremot så ser jag inget om APO-kvot där.
Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.
#6
Kanske det. Fast där jag var ville de inte diskutera specifika prover med mig vid tidbokning, de ville att jag skulle ta det med doktorn när vi träffades, men de trodde inte att det skulle vara något problem… Tji fick jag.
Österäng har inte specat alla prov som jag är intresserad av heller. Å andra sidan står det ju "Våra analystjänster innefattar bl.a.…."
Så man får nog helt enkelt ringa och höra om man kan få det man vill hos dem innan man beger sig dit.

Vet.. var lika på min vårdcentral.. och när jag väl kom till läkaren vägrade han ta APO-kvot, det är inte modernt längre sa han, ridå.. han visste förmodligen inte vad det var!
Hur som helst fick jag ett brev efter en vecka där det stod att jag hade högt kolesterol.. tack det visste jag redan och behövde inte anlita läkare för att få reda på.
Vad jag var intresserad av var fördelningen av APOlipoproteiner!
Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.
Hälsovårdshemmet i Götene verkar intressant!
¨Nån som hittat några priser på deras lilla hemsida?
#10 av KarinJ46
Har pratat med dem. 2000 kr för ett besök. De tar ett 40-tal prover och EKG m.m. som beskrivet på hemsidan och man träffar en läkare efteråt som går igenom provsvaren med en. Läkaren man träffar är för övrigt intresserad av LCHF, kolesterol och sånt…
Tyvärr tar de inte de prover som jag är mest intresserad av, så det blir inget för min del och min undran om var och hur jag kan ta "egenvalda" prover kvarstår.
Jag har gjort frekvensanalys och det är fantastiskt mycket värden du får ta del av. Inte precis samma värden som vården kollar, men du får veta det väsentliga om din kropp och mycket mer. T ex alla vitaminer och mineraler, tungmetaller, organens funktion, allergier m.m.
Jag har t ex en ganska speciell hjärtsjukdom och detta kunde frekvensapparaten se och tolka på rätt sätt (i överensstämmelse med det jag och min hjärtläkare vet utifrån ultraljud). Frekvensapparaten såg att hjärtat jobbar för mycket med att pumpa ut blod, samtidigt vill kroppen ha mer blod än den får. Detta är korrekt. Jag har en förtjockning i hjärtat som gör kammarvolymen för liten. Hjärtat försöker kompensera genom att pumpa för glatta livet, men det kommer ändå ut för lite blod hela tiden. Tog upp detta för att det kan jag verifiera att det stämmer, och det visste inte terapeut eller maskin om. :-) Men fick ju reda på jättejättemycket mer.
Hittade en terapeut som jobbar med detta i Göteborg. Om du klickar på frekvensterapi finns där också en lista över alla värden de kollar. Ett besök med frekvensanalys kostar 800 kr.
/ OlgaMaria, sajtvärd på Allergier iFokus