tillskott av kalk (mjölk) och benskörhet m.m
Hej!
Läste/hörde/såg nånstans för inte allt för många veckor något "nytt" påkommet om att kalk ger svagare skelett (vill minnas att det sas/stod nånting om att nån professor kommit fram till att skelettet till sin största del består av andra mineraler än kalk) och stelare blodkärl..
Minns bara inte vars jag sett eller hört eller läst det.. kan varit nån youtubad föreläsning..
Nån som har nån idé `?
Hittade det här på kif:
http://kolhydrater.ifokus.se/discussions/50119665d4ebea201c001402-benskorhet-kalcium
(men det är ju ett gammalt inlägg, men ändå några liknande påståenden)..
Ja, det stämmer. Det man ofta pratar om i samband med det är magnesium. Kalk är en mineral som spänner muskler och magnesium får dem att slappna av. Dessutom krävs magnesium (och D-vitamin) för ett bra kalkupptag och ofta är det där det brister och inte att vi får i oss för lite kalk. Som det verkar nu så skulle de flesta människor må bra av att äta mer magnesiumrik kost (t ex grönsa grönsaker) eller ta tillskott.
/Sjöis
"Sat Chit Ananda - Varande Medvetande Salighet ❤️"
Vi äter mest mjölkprodukter i världen (=massor med kalk). Vi toppar också statistiken vad gäller benskörhet. Skulle då att äta ännu mera kalk hjälpa? Tycker inte jag låter rimligt ivf.
Läste för ett antal år sedan nåt om att amerikanska kvinnor fått ledproblem, kalkpålagringar, efter att ha tuggat en massa kalktillskott.
Jag har försökt ta reda på mjölkprodukters vara eller icke vara för mej (migrän). Och då snubblat över samma som du, att det inte är bra för skelettet. Men uppgifterna jag läste var motstridiga, för skribenten skrev även att om man inte längre åt mjölkprodukter, som urkalkade skelettet, så behövde man ta kalcium som kosttillskott. Så det blev liksom inget tillskott i min kunskap där:-)
Vet att jag sett/läst/hört det nånstans baserat på nyligen framkomna uppgifter, och det var just det jag frågade efter.. Antingen nån föreläsning som finns på YouTube (eller annan liknande site som det finns ett fåtal av), eller i nån skriven artikel på nätet..
Kommer inte ens på om det jag sett/hört/läst var på svenska eller på engelska, så jag är inte till så mycket hjälp att lista ut den där nya källan till "mjölk - för svaga ben"…
Att skelettet urkalkas beror väl på att något (man stoppar i sig) försurar kroppen, och att det behöver "kalkas" för att återupprätta pH-balansen, tar man inte nåt extra kalk för att motverka den felaktiga maten så måste kalket tas från annat ställe - skelettet, och äter man inte den fösrurande maten, så ska extra kalk, vare sig som tillskott eller via mjölk behövas..
Är själv ganska restriktiv med själva mjölken, tar nån skvirt i kaffet ibland, men har inte druckit mjölk ur glas på kring ett år.
Skulle bara vara intressant att hitta tillbaks till det jag hittade för några veckor sen..
En snabb googling gav bland annat det här:
https://www.drlam.com/articles/magnesium_and_osteoporosis.asp
http://foodmatters.tv/articles-1/the-truth-about-calcium-and-osteoporosis
http://www.thijsklompmaker.com/osteo.htm
Men det finns hur mycket som helst att läsa på samma tema.
/Sjöis
"Sat Chit Ananda - Varande Medvetande Salighet ❤️"
Hittar också en hel del på samma tema, men inte det som nån under den senare halvan av 2013 "kommit på"..
Hursomhelst.. angående mjölkdrickande, så är ju människan det enda djur som (dessutom i vuxen ålder) dricker av ett annat djurs mjölk avsedd för det djurets avkomma.. Redan där är det ju nåt som gått fel..
Nä, och de klippar inte ullen av dem heller. Det där tror jag inte på. Skillnaden är nog att vi kan mjölka, andra djur måste döda. Har väldigt svårt att tro att fyllda juver på ett fällt djur ratas.