# Tandkrämsreklam
Author: Ida78

Hej.

Zendiums reklam där dom säger att du behöver deras tandkräm om du äter frukt mm är ju ganska skrattretande. Varför ska vi äta saker som förstör innan vi ens hunnit svälja ner det????

Den här äckliga beläggningen man får på tänderna när man äter kolhydrater existerar inte längre på LCHF kost, inte på mig iaf.

Ha en bra dag alla 😃

## Comment 1
Author: Internettan

Nej, det är verkligen jättetydligt hur kolhydrater skapar denna beläggning. Med LCHF är tänderna lika blanka hela dagen, precis som när de är nyborstade.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Fast nu äter ju nog 99%  av alla människor  frukt så de vore väl korkade om de försökte sälja tandkrämen med argument som endast tilltalar 1 % (om det ens är så många).

## Comment 3
Author: Ida78

Jo absolut men det e bara hela grejen att vi stoppar i oss grejor som kräver super duper dunder tändkräm för att rädda tänderna.

## Comment 4
Author: goliath

Vilken beläggning?

## Comment 5
Author: Zepp

#4

Snus?

## Comment 6
Author: goliath

#5

Vet inte?

## Comment 7
Author: evion

beläggning= plack

## Comment 8
Author: Aniara4

#7 Ja, beläggningen blir till plack till slut om man inte borstar bort den.

## Comment 9
Author: goliath

Det verkar inte bara vara kolisarna som orsakar beläggningar...  

http://kolhydrater.ifokus.se/discussions/4d89aa00c5c6a762f7000355-svartbruna-tander

## Comment 10
Author: [Borttaget]

\# 8 Det är väl just beläggningen som ÄR placket, placket i sin tur kan ombildas till tandsten.

## Comment 11
Author: Record

Även Hexident dental gör tänderna bruna om man sköljer för ofta.  
Och då räcker det inte med tandkräm för att återställa dem.

## Comment 12
Author: Ida78

Jag har vita fina tänder men äter jag kolhydratrik kost så känner man att dom inte håller sig blanka o fina hela dagen. På LCHF så känns dom blanka hela tiden. Det e bara det jag menar. Har inte med snus o annat att göra

## Comment 13
Author: [Borttaget]

#12 Samma här, märks väldigt tydligt på tänderna att jag inte äter kolhydrater nu. Är mycket fräschare i munnen :)

## Comment 14
Author: evion

plack är en bakteriebeläggning på tänderna som byggs på efterhand om man inte borstar. Den kan så småningom bli till tandsten., karies eller gingvit.
