# Ej köttätare och vill prova lchf kost
Author: chris65

Efter en längre tids dåligt mående med högt blodtryck, viktuppgång, m.m vill jag nu börja med lchf kost.

Finns det någon här som kan ge mig tips på mat jag kan äta då jag inte äter kött. Äter en del fisk dock. Mycket qourn och soja produkter också.

Tacksam för tips! :)

## Comment 1
Author: hockeytroll

Du kommer få många kommentarer om hur dåligt soja är för kropp (och skog) men jag äter själv det ibland tex tofu. Blir en hel del fisk här då jag hellre äter fisk än soja (äter inte heller kött) lax, torsk och tonfisk nästan varje dag.

lycka till! ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 2
Author: dufva

Hej Chris!

Tråkigt att du inte mår bra.

Lchf-kost går ju ut på att växla kolhydrater mot fett

I synnerhet gäller det då de stärkelserika kolhydraterna som spannmål och bönor samt förstås mjöl bröd pasta etc.

När man gör det är det förstås viktigt att ersätta den energin man går miste om med fett istället

Bra att du äter fullvärdigt protein som fisk

I kosten ingår dessutom för de flesta av oss rätt ordentligt med grönsaker men då främst de som har mycket näring i förhållande till kolhydratmängden som tex kålväxter och andra ovanjordgrönsaker

Käkar du ägg är även det finfint animaliskt protein

Om du tål att ha mejerier i kosten måste du själv utröna men för ganska många kan dom faktiskt visa sig vara ett hinder för att tappa vikt

Som #1 säger bör kanske din första åtgärd vara att sluta med soja-produkterna

## Comment 3
Author: Wildrat

Recept med vegetarisk lchf: [http://veglchf.wordpress.com/](http://veglchf.wordpress.com/)

## Comment 4
Author: RobinEH

#1 & 2

Jag förstår inte denna ständiga "anti-soja" propagandan. Vad är det som är så hemskt med soja egentligen? (Miljöaspekten vet jag om).

## Comment 5
Author: dufva

#4

Soja är en riktigt "elak" växt med ett avancerat kemiskt försvar ägnat att skada den som är fräck nog att äta upp växtens fröer

Bönan innehåller  dels äkta växtgifter (Lektiner) och ämnen som gör att dess mineraler inte tas upp av den som äter soja (Fytinsyror)

Värst av allt är ändå antagligen de östrogenliknande ämnena (fytoöstrogener) som förvirrar våra egna hormoner vilket kan ha en rad oönskade effekter på våra kroppar

## Comment 6
Author: RobinEH

#5

Sojabönan är ju knappast ensam om detta. Tillagas bönan så försämras ju dessutom lektinernas förmåga. Fytoöstrogen finns det mycket att säga om men mindre som är bevisat.

Tycker själv inte att sojabönan är något direkt hälsolivsmedel. Men jag tycker inte att man skall svartmåla den bara för att.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Lusigt anmärkning kan jag tycka... om någon avråder en att äta nåt giftigt så kontra med att det inte är ensamt om att vara giftigt!? ![Obestämd](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 8
Author: RobinEH

#7

Det var inte längesedan det var en man som dog efter att han tryckt i sig 28 ägg. Kanske dags att vi slutar äta ägg nu...

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Ännu lustigare anmärkning...

## Comment 10
Author: KarinJ46

Välkommen hit!

Äter du ägg? Här finns mycket nyttigheter koncentrerade i liten förpackning.

## Comment 11
Author: chris65

#3 Tack för länken! Där fanns det mycket gott och lättlagat. :)

#10 Ja, jag äter ägg.

## Comment 12
Author: Zepp

Grejen är att den syoamat du köper i affären inte är tillagad som de gjorde förr, den är trots allt fortfarande giftig i för hög utsträckning.

Man behöver altså blötlägga och jäsa soya i någon vecka innan den duger som mäniskoföda.. så det fanns rätt goda skäl till att de gjorde så de som åt soya.

Men det e klart du lär knappast bli sjuk av lite soya, det skall bara inte utgöra någon stor del av ditt matintag, då man får näringsbrist.

Nu är det ju andra saker man kan säga så om oxå.. grejen är väl snarare att soya inte är den hälsobringande matvara som det reklameras för.

Samt, män och barn skall nog inte belastas med för mycket kvinliga könshormoner!

http://www.holistic.se/artiklar/index.php?artikel=soja

## Comment 13
Author: chris65

#12 Äter mest qournprodukter och någongång blir det ett par sojakorvar ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 14
Author: ajm

http://www.lchf-recept.se/broccoligratang/ den broccoligratängen är min favorit! God att äta till, som potatis och ris är gott att äta till. Dvs den är inte supermättande i sig men förgyller en måltid och tillsammans med fet fisk eller quorn med sås så blir det mättande.

## Comment 15
Author: Zepp

Ät mer ägg och fisk!

Ägg är bland det nyttigaste man kan äta i matväg.

## Comment 16
Author: evion

finns recept här på sajten på goda pizzor och pajer. Brukar själv baka veg pizza då och då med tex tomat, mozzarella, svamp, pesto och ruzzolasallad. Gratänger med zuzzini, tomat, mozzarella och äggplanta är gott. Fetaostcreme är mättande och passar till det mesta.

Pannkakor och bär kan vara ett bra frukostalternativ.

Finns nog hur mycket köttfria recept som helst om man tänker efter. :)

## Comment 17
Author: chris65

Tack alla för era mattips! ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")
