# Julgodis
Author: ikna

Finns det någon som har recept på något bra julgodis? Med så lite kolhydrater som möjligt. ![Flört](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Jag tänkte göra jordnötstryfflar: rulla jordnötssmör till kulor och doppa dem i riktigt mörk, smält choklad. ![Glad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Jag undrar om man kan göra ischoklad på bara kokosfett och choklad? ![Obestämd](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 1
Author: MimLan

Förvirring. Är inte ischoklad redan bara choklad och kokosfett?

## Comment 2
Author: missaz

#1 Jo, ischoklad är just det.... ![Cool](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

Fast skulle jag göra ischoklad NU skulle det bli mer fett och mindre choklad, samt inte ica:s blockchoklad utan nån fin 86% choklad.

## Comment 3
Author: ikna

Ja, jag googlade just nu på ischoklad och det är inget tillsatt socker i recepten! ![Förvånad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad") Så bra! Jag hittade t o m ett recept med smör i stället för kokosfett, undrar om det är gott? ![Obestämd](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 4
Author: nobban7

Jovisst kan du göra ischoklad på bara choklad och kokosfett. Du behöver inte ens speciellt mycket choklad i för att det ska smaka. Går alldeles utmärkt att tillsätta lite vaniljpulver också.

## Comment 5
Author: Aniara4

Julgodis? DET ÄR OKTOBER!!! ![Skrikandes](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")

## Comment 6
Author: MimLan

Jag har knaprat ischoklad rätt mycket för att få i mig kokosfett. Har kört med 86% choklad, 10 gram till 40 gram kokosfett. Finfint.

## Comment 7
Author: missaz

#5 Haha! Ja, så sant! Men julkyltning är på gång i många affärer, tomtar och glitter säljs redan... Gillar inte riktigt att julen ska börja tidigare för varje år, men är en sån julfantast så jag blir varm i kroppen bara av att se lite glitter, trots att det är nästan 2 månader kvar... ![Glad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Fast ändock TYCKER jag att de är för tidigt ute, man ska ju ha 1:a advent att längta till då julskyltningen SKA börja och då man SKA börja fixa med julgodis och pynt...

## Comment 8
Author: MimLan

Ischokladen kan förresten piffas med pepparmintsolja.

## Comment 9
Author: Uttelille

Man kan ta små knäckformar som man lägger en bit hallon i, sen häller man över smält choklad, blandat med grädde över, till kanten, sen strör man över lite gröna pistagenöthack, för färgens skull och lite jordnötshack för den eminenta smaken!

Jag blev bjuden på detta hos en vän, men då var det gjort i en stor muffinsform och med vispgrädde till. Jag har sällan smakat något så gott.

## Comment 10
Author: Kefa

Fick ett smarrigt recept från en vän;

Värm 5dl grädde, smält ner 100 g 86% choklad smaksätt med chili mmmmmmmmmmmmmmmmmm

Julen å andra sidan den är överreklamerad, enklaste  är att avskaffa den. ![Cool](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

## Comment 11
Author: kaisakavat

Håller med Aniara - det är för tidigt att tänka på julgodis. Men jag bokmärker tråden, vi kan ju alltid återkomma i ämnet!!

Själv har jag just upptäckt att väldigt lite Cointreau ger väldigt mkt smak. Denna upptäckt tänker jag använda mig av i julgodissammanhang - om ca en och en halv månad, alltså.

Andra smakinriktningar på t ex tryfflar eller ischoklad:

\- Lime

\- Kardemumma

## Comment 12
Author: MimLan

#11 Nu påminner du mig om mina gamla favorittryfflar från Flickorna Kanold i Gbg, ingefärstryffel. Länge sedan.

## Comment 13
Author: ikna

Ja, visst är det tidigt, men om man vill hinna planera, måste jag börja i god tid! ![Glad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Och tänk, vad många recept det kan hinna bli innan jul!

Förra året väntade jag till julveckan att göra godis och då blev det det vanliga; mozartkulor, dajm och knäck. ![Förvånad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad") Det misstaget tänker jag inte göra om i år!

Jag ÄLSKAR julen!

## Comment 14
Author: flikkan77

#5 Jag som redan är nervös för vad jag ska äta mat... tycker julen är alldeles för snart! Också ska man ju planera i tid.![Glad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 15
Author: mollamaija

Hittade dessa recept i en tidning

## Comment 16
Author: mollamaija

Apelsintryffel, 100 gr mörk choklad, 1 msk smör, rivet skal av en apelsin, 1 dl vispgrädde.

smält chokladen över vattenbad, riv skalet av apelsinen, vispa grädden och rör ner smält choklad och apelsinskalen, ställ chokladsmeten kallt att stelna. Forma runda kulor och rulla dem i valnötshack. förvara tryffeln kallt.

Mandelsplitter

125gr mandel

2msk smör

200 gr mörk choklad

skålla och skala mandeln hacka den sedan, smält chokladen över vattenbad tillsammans med smöret och blanda sedan i mandelhacket, fördela smeten i små metallformar och ställ dem kallt att stelna. Förvaras kallt.

Det är nog förtidigt att börja med julgodis, jag skall hålla strikt och då menar jag utan choklad och så lite mejeriprodukter som möjligt till julen, under jul må jag äta lite choklad och grädde för att sedan återgå till striktare efter helgen.

Men det är så roligt att planera vad för gott man kan göra.

## Comment 17
Author: Caena

#9 Uttelille  
skulle dessa bara stelna i kyl/frys eller ska de bakas i ugn? det lät ju väldans gott?!

## Comment 18
Author: Uttelille

Ja, de ska bara svalna lite i kylen!

Ja, det är gott! Smakerna bryter av varandra så himla bra.

## Comment 19
Author: Aniara4

Attans! Den här tråden fick mig att börja leta efter mitt gamla favoritrecept på chilitryfflar - men det visar sig att sidan har upphört att existera! Japp, jag var dum nog att bara spara ett bokmärke och inte själva receptet...

Jag minns hur man gör, är det någon som kan hjälpa mig med kreativa gissningar angående mängderna?

Hacka 2 chilifrukter grovt efter att ha skrapat ur kärnorna. Koka upp dem i grädde. Sila av. Smält ner smör och choklad (70%). Låt halvstelna i kyl, forma kulor, rulla i kakao. (Det blev för kladdigt så jag brukar i stället hälla smeten i en låg vid form och skära fyrkantiga bitar när det stelnat, och "rulla" i kakao.)

Ska vi gissa på kanske... 200 choklad, 50g smör, 3dl grädde? Låter det som att det skulle bli rimlig konsistens? Mina minnesbilder indikerar att det var hyggligt mycket grädde i kastrullen...

## Comment 20
Author: buttercup

(har nämnt det i andra trådar men...) härom sistens testade jag att göra LCHF-kex (sök här på sidan för recept) med bl.a linfrön, loppfrön och nötmjöl, och kryddade med lika delar kanel, ingefära, kardemumma och nejlikor (samt lite vanilj och en droppe stevia)

dom blev perfekta med smör och blåmögelost på :)

pepparkakssubstitut!

## Comment 21
Author: olandsfamiljen

hrm ja pepparkakor, glögg osv blir man sugen på nu när det närmar sej jul!! o saffransbullar....

## Comment 22
Author: SaJo123

ostkakan med keso och saffran måst ju bli perfekt till jul!

## Comment 23
Author: helvete

Pannacotta med hallon. I lchf kost ingår inte godis, man får hjärntvätta sig och tänka bort det. Hellre får jag unna mig något glas vin.

## Comment 24
Author: Annviol

Vad tror ni om att smaksätta tryfflar och kanske ischoklad med julkrydda? Finns ju färdig att köpa.....Det lär påminna om pepparkakssmak då. Kanske kan man ha det i panacotta också? Någon som provat?

## Comment 25
Author: olandsfamiljen

borde ju gå o göra pannacotta med "julsmak"? :)

## Comment 26
Author: mrsAngel

funderar: pannacotta med pepparkakssmak kanske?

har flera jular i rad gjort bountybollar, ett helt ljuvligt godis bestående av kokosflingor som blandas med grädde och florsocker och sen doppas i choklad. gud så gott. borde gå att utesluta florsockret och istället använda smält smör. kanske någon redan har kommit på detta, men har varit härifrån forumet mycket länge så jag har isåfall missat detta.

## Comment 27
Author: ikna

Tack för alla tips! ![Glad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Nu finns det massor att välja på!

## Comment 28
Author: Aniara4

Ingen som har lust att spekulera kring proportionerna i mitt recept i #19? Kanske var det bara 2dl grädde...? \*funderar\*

## Comment 29
Author: willowpysen

När ni gör ischoklad, tar ni kokosfett som man köper på hälsokost då eller kan man lika gärn använda sånt kokosfett som man köper i vanlig affär? Vad är skillnaden på smör rent kolhydratmässigt?

## Comment 30
Author: Raring

\# 28

Jag gör oftast gjutna praliner och vill ha krämigare ganacher än det blir av tryffelsmeten. Hur som helst, googlade fram ett [recept](http://hem.passagen.se/cajsawargskokbok/tryffel.htm) där du kan få en uppfattning om proportionerna. Proportionerna är ju desamma oavsett om man har ner smaksättning eller ej. Fast chilifrukterna medför ju viss vätska också. Det kan vara värt att komma ihåg.[  
](http://www.ica.se/FrontServlet?s=mat_recept&state=recept&receptid=277349)

## Comment 31
Author: Inke

Jag gjorde ischoklad. men det blev inte julgodis utan 3 nov- godis. Jag har slutat med godis sen 10 mån och märker hur lätt man faller tillbaka. Men jag ska bokmärka för senare tillverkning.

## Comment 32
Author: evasch

Funderar på skållade mandlar doppade till hälften i choklad. Är det någon som har någon idé på hur man gör en mildare choklad som ändå kan stelna, typ ljus choklad

## Comment 33
Author: [Borttaget]

#24

Jag tror det är en utmärkt idé att smaksätta tryfflar och ischoklad. Både kanel, ingefära och kardemumma är väldigt gott i choklad.

Jag brukar göra en kopp chokladdryck med;  
ca 75%vatten o 25% grädde (vad man tycker smakar godast, man kan öka grädden rejält men jag tycker det blir för jolmig smak då)  
2-3 tsk kakao,  
lite kanel,  
ingefära (snåla inte om du gillar lite sting)  
kardemumma  
lite råsocker.

## Comment 34
Author: Aniara4

#30 Tack, Raring! (Vad gulligt det lät ![Flört](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")). Jag har letat efter andra liknande recept, men de har hela tiden byggt på lite andra ingredienser. Men det här kan jag använda - julen är räddad!

Bäst jag börjar öva redan nu... ![Oskyldig](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 35
Author: Raring

\# 34 gissa varför jag valde mitt nickname ![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Det ÄR trevligt att bli lite gullad med. Sen kanske man är lite söt emellanåt också. ![Oskyldig](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 36
Author: korseett

eteriska oljor kan man använda till smaksättning i mat och bakverk. Apelsin och någon av myntorna tänker jag använda mig av när jag ska göra ischoklad till jul. I vårt gamla recept tillsätts det ägg också.

## Comment 37
Author: Regina78

[http://recept.nu/1.192140/recept.nu\_redaktionen/efterratter\_amp\_godis/notter/mandelhjartan](http://recept.nu/1.192140/recept.nu_redaktionen/efterratter_amp_godis/notter/mandelhjartan)

Med lite knix kanske man kan fixa till det här receptet, det verkar ha potential.....

## Comment 38
Author: olandsfamiljen

Jag köpte en bok som heter julgodis av en som sålde genom jultidningar o det var många recept som vi kan använda. Inget socker ens endast den som är i chokladen osv. kanonkul bok!!

## Comment 39
Author: nobban7

Vi bor så avsides att inte ens jultidningsförsäljarna hittar hit![Flört](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 40
Author: Tilda-T

#29 Det går alldeles utmärkt med cocosfettet från ica!

Båda innehåller 0 kolisar så ät du med god aptit.

Är du mer fundersam på cocosfettet så använd sökfunktionen här på forumet , det blir massor med träffar!

## Comment 41
Author: Aniara4

Mmm... tror jag måste börja öva redan nu inför julen! Man vill ju att det ska bli rätt när det gäller! ![Oskyldig](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 42
Author: iike

Var köper man, NÖTMJÖL?

## Comment 43
Author: pingela46

Nötmjöl gör du själv,,genom att finmala nötterna.

## Comment 44
Author: MimLan

[Leilas romtryfflar](http://www.alltommat.se/recept?recipeid=6745) 20 st

1\. Hacka chokladen.  
2\. Koka upp grädden, dra kastrullen av värmen och tillsätt chokladen. Rör smeten jämn.  
3\. Tillsätt smör och rom och blanda väl.  
4\. Låt massan kallna ett par timmar i kylen.  
5\. Rulla tryfflar och rulla dem slutligen i kakao.

250 g

choklad med 70 % kakaohalt

1 dl

vispgrädde

1 msk

smör, mjukt

2 msk

rom (gärna mörk)

1 msk

kakao, att rulla tryffeln i

## Comment 45
Author: Aniara4

Låter mums! Undrar om man kan ha nån annan sprit än rom. Dåliga ungdomsminnen... ![Obestämd](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 46
Author: Karashin

RIS 'A LA MALTA är väl ett måste vid juletider...

How to do:

Vispa 2dl grädde, blanda ihop med en stor keso, 1tsk vaniljsocker.

Njut med en clementin och man har fått sig en helt underbar Ris 'a la malta som är sjukt nära originalet. ![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 47
Author: riotflickan

Jag håller just på att testa följande recept:

\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_

Pepparkakstryffel  
20 stycken  
ca 20 minuter + tid i kylen

Ingredienser

1 dl vispgrädde

25 g smör

125 g mörk blockchoklad

1 tsk kanel

1/2 tsk malen kardemumma

kakao

Tillagning

Koka upp grädden i en kastrull. Lägg i smör och choklad i bitar. Låt det smälta på svag värme. Rör i kanel och kardemumma. Låt svalna och sedan halvstelna i kylen. Rör några gånger så att inte fettet flyter upp på ytan. Forma runda tryfflar med en tesked. Pudra över kakao och låt tryfflarna stelna i kylen.

\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_

Jag tog 100 g Marabous 86%-choklad. Tänkte att den har ju så mycket kakao så jag behöver nog inte 125 g. Smeten blev ganska bitter, men vi får se...

## Comment 48
Author: riotflickan

Uppdatering: De blev mycket goda! Kanske lite bittra, men hey, jag gillar mööörk choklad. Inget barngodis direkt.

## Comment 49
Author: Magica1970

#47 Tack för receptet!

## Comment 50
Author: Aniara4

Ay Caramba! Jag smakade just av smeten till chilitryfflarna - och det var en het chili jag fick tag på i år! Det bränner! ![Tungan ute](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") Men det blir ekonomiskt och bra, då går det inte åt så många...

Konsistensen kan jag inte yttra mig om förrän de kallnat, men det verkar bra hittills. Jag tog 300g mörk choklad (200g Lindt 85% och 100g Marabou Premium 86% som är lite sötare), 1 röd chilifrukt, 2 dl grädde och knappt 100g smör. Började med att skrapa ur kärnorna ur chilin, hacka den grovt och koka upp den i grädden. Sen silade jag bort chilibitarna (de kommer att få träffa lite kyckling och kokosmjölk en annan dag), hällde tillbaka grädden i kastrullen, och rörde ner chokladen och smöret till det blev en blank smet. Sen hällde jag upp smeten i en låg vid rektangulär ugnsform som jag klätt med gladpack. Jag ids inte hålla på och kladda och rulla kulor (gjorde det ett år och aldrig mer!), utan skär rutor när det kallnat istället. Sen ska jag vända dem i kakao ("rulla" känns som fel ord här) Gladpacken är för att det blev knepigt att få ut dem ur formen första gången jag prövade. Men det skulle säkert ha gått genom att värma upp formen en aning också.

Ser fram emot att smaka av det färdiga resultatet!

## Comment 51
Author: Lonius

Hmmm vad sugen jag blir på alla tips som ni har ![Tungan ute](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

nu måste jag leda våran godis tillvärkning till julen hihi

blev medlem här idag så allt är nytt nu ![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

kram alla julgodis älskare.

## Comment 52
Author: Karin20

Själv är jag inte så förtjust i godis, gillar mera saltade saker som goda ostar, men i ICAs senaste Buffe finns Chokladkola med pistaschnötter som jag tänkte göra ifall någon händelsevis kommer förbi.

Så här gör hon (ca 60 bitar)

350 mörk choklad minst 70%

1 burk kondenserad mjölk (var hittar man sånt och är det någon som man kan använda? Kanske vispgrädde är bättre)

30 g smör

150 g pistaschnötter

Salt.

Gör så här: Hacka chokladen, Lägg den, kondenserad mjölk, smör och 1 kryddmått salt i en tjockbottnad kastrull. Värm försiktigt och rör om tills det smält. Lägg nötterna i en plastpåse och krossa dem grovt med en brödkavel. Tillsätt nötterna i den smälta chokladen och för om. Häll upp smeten i två formar a 15 x 20 cm och släta till ytan. Låt svalna och ställ in i kylskåpet till den har stelnat. Skär i rektangulära bitar. Förvaras med fördel i frysen, behöver bara tinas en kort stund.

## Comment 53
Author: [Borttaget]

den kondenserade mjölken brukar vara kraftigt sötad.

Den finns nog i de flesta större livsmedelsaffärer, brukar stå i bakhyllan

## Comment 54
Author: Mrsmihaly

Chokladmouss

200 g choklad(70 %), 3 st ägg, 3 dl grädde

smäll chokladen på vattenbad

vispa äggvitorna till hård skum

vispa grädden till skum+vispa med ägggulorna

blanda ihopp allt, och ställ på kallt några timmar

## Comment 55
Author: Mrsmihaly

Chokladtårta

200 g choklad, 100 g smör, 5 ägg(delad), 1 st  riven apelsinskal,1 tsk rom, 3 tsk sötningsmedel

Vispa äggvitorna hård

Smäll chokladen+smör på vattenbad, sedan vänta tills den är INTE för varm. Blanda försiktig allt och nogran!

Lägg smörpapper i tortformen

175 C  25 minuter . Den blir hög, men medan kallnar, går ner.

Vänta tills tortan blir kall och servera med grädde på.

## Comment 56
Author: dbgirl

Återgår till inlägg 19

Kan det vara detta recept på Chilitryffel Aniara söker:

Ingredienser  
1 chilifrukt, grovt hackad  
1 1/2 dl vispgrädde  
50 g smör  
300 g mörk choklad, minst 70%  
Kakaopulver

  
Hittade det nu på matklubben.se upplagt av Tinah.

Tål att testas!

## Comment 57
Author: Took

Jag gjorde precis ischoklad på 100 g choklad (Green&Blacks 85%) och 100 g kokosfett, c:a 50 g smör och tre droppar eterisk apelsinolja. MUMS!

## Comment 58
Author: YlvaPåÅland

Läste i en julgodisbok att man inte kan ha för hög %:ig choklad om man lagar ischoklad m kokosfett??? Nån här som märkt det? Tydligen skulle det skära sig om man hade mer än typ 55%:ig choklad? Har inte testat själv, men...

## Comment 59
Author: Lava

70% funkar iaf finfint!

## Comment 60
Author: YlvaPåÅland

Ok, bra att veta! Vet inte varför det står så i boken då bara?? Har du testat med bara choklad och kokosfett? Eller har du haft annat i också? Funderar bara om det kan ha med det att göra i så fall?

## Comment 61
Author: Lava

Jag tog lite smör också för smakens skull.

## Comment 62
Author: Aniara4

Jag gjorde ischoklad med 85% choklad och det funkade alldeles utmärkt.

## Comment 63
Author: YlvaPåÅland

#62 - kanske smöret har med det att göra där då? \*funderar\*

#63 - hade du bara choklad och kokosfett då?

## Comment 64
Author: MimLan

testinlägg

## Comment 65
Author: Margareta

Jag har rensat bort ett inlägg som förstörde hela tråden - hoppas den fungerar nu

## Comment 66
Author: Aniara4

#64 Ja, jag hade nog ungefär hälften kokosfett och hälften 85%-ig choklad, och så några droppar pepparmint. Det blev mums! De med andra smaklökar kanske skulle föredra den ljusare och sötare - men då kan man kanske öka andelen kokosfett hellre än att använda en ljusare och sötare choklad.

## Comment 67
Author: YlvaPåÅland

Ok, då måste jag testa i alla fall - ville inte riskera att det blev förstört :-)

## Comment 68
Author: Aniara4

Ta bara lite grann och testa först - jag gjorde det i en liten kopp i mikron!

## Comment 69
Author: [Borttaget]

Grävde upp denna gamla tråd om julgodis. Kan meddela att jag testat att göra knäck på sukrin, maltitolsirap och grädde. Don't try this at home! ![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") innan det höll kulprovet ( inte ens i närheten, löste upp sig helt och hållet) så blev det helt bränt....  vet inte om det var grädden som brände vid eller om det var sukrinets fel, men maltitol går iallafall att koka karameller av (riktigt riktigt hett, hetare än knäcksmeten) så det borde inte ha bränts.

(Jösses nu blev jag arkeolog också, bara för att jag kommenterade i denna gamla tråd! Syrran är arkeolog pilutta henne, hon fick göra betydligt mer för att bli det än bara kommentera i en gammal tråd hehehe)

## Comment 70
Author: chapp

Jag ska göra keso a la Malta, bounties, praliner, chokladmoussetårta, saffranspannacotta. När ska man hinna få i sig allt detta plus julmaten??

## Comment 71
Author: Marianns LCHF Mat & bak

Har precis lagt upp ett julgodis recept [Chokladfudge](http://mariannslchf.se/?p=4714)

![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 72
Author: [Borttaget]

men Gud så gott! Fudge!! Den måste jag testa, jag gillar ju den lljusa med, funkar det utan choklad? Hur kan den få konsistensen utan socker!?

## Comment 73
Author: Marianns LCHF Mat & bak

Via ett Mirakel ![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Du bestämmer själv mängden chokladsmak via hur många rutor du tar i, inga rutor ingen chokladsmak...

## Comment 74
Author: kaisakavat

**Mariann** \- Kan man koka smeten med chokladen i, utan att det skär sig?? ![Förvånad](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

Låter supergott, och precis ett sånt recept som jag drömt om lately..

Tack! ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 75
Author: Marianns LCHF Mat & bak

Jag gör det... och det verkar funka, vi har nu gjort det tre gånger. Man måste dock vakta och röra  lite ofta.

## Comment 76
Author: [Borttaget]

undrar om det går i mikron, gör ju alltid (gjorde menar jag) mikroknäck, mycket smidigt... ska testa det....

## Comment 77
Author: Marianns LCHF Mat & bak

den skär sig om man inte rör ofta.

## Comment 78
Author: [Borttaget]

ok kanske inte är så bra då ... går det inte att röra ihop om det skurit sig?

Hur mycket ingredienser har du fått kasta? ![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Jag menar inte av denna enbart men det måste ha gåt snett rätt många gånger innan du lyckats?

## Comment 79
Author: Marianns LCHF Mat & bak

Denna fudge har skurit sig en gång, jag stack till datorn och glömde av den, när klockan ringde var det försent... man behöver röra ofta.

Jodå, man har väl fått experimentera mkt och tagit tid att få fram vissa saker, därför är ajg noga med copyrighten... till mångas förtret ![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

men om folk hade gått igenom vad jag gått igenom för att få fram ett lyckat recept så tror jag alla hade jagat snyltare med blåslampa...

## Comment 80
Author: kaisakavat

#80 Jag ska köpa din kommande bakbok av pur tacksamhet för allt bra du bidrar med. ![Tungan ute](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") Själv skulle jag aldrig orka/klara att experimentera i tillräcklig grad.

Att jag sen tror mig få både nytta och glädje av den - det får jag liksom på köpet. ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 81
Author: [Borttaget]

\# 80 tycker det är självklart att man ska tala om var man fått receptet från!  Har skrivit om julgubbarna som är tradition hos oss, och i år blir det med utgångspnkt från ditt recept, på FB, jag la länken till din blogg  samt talade om vilka modifieringar jag gjort (bytt den mesta grädden mot kesella )

## Comment 82
Author: Marianns LCHF Mat & bak

#81 ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Så himla gulligt! Faktum är att jag mött fler sådana som gärna ger mig ett bidrag som tack och köper min bok! Fantastiskt att det finns så goa generösa människor! ![Kyss](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

#8" Joo man kan tycka det men alla tycker tyvärr inte det samma!![Rynkar på näsan](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 83
Author: tistelflikkan

min **fudge** skar sig tyvärr :( men smeten är god :) tror den kokade för mkt för jag rörde nästan hela tiden. gjorde efter Marianns recept.

jag har i dagarna två gjort **mozartkulor** (nougaten igår, mandelmassan idag):

Nougat:  
ca 100 gram hasselnötter  
100 gram mörk choklad  
1/4 dl sukrin flor

Rosta nötterna i ugn 225\* tills skalen spricker (5-10 minuter) och ta ut dem ur ugnen. Låt nötterna svalna lite innan du lägger dem i en kökshandduk och "rullar" dem så det mesta av skalet smulas bort.  
Häll nötterna i en matberedare tillsammans med sukrinet och mixa tills oljan i nötterna gör att det blir en lite rinnig massa (hasselnötskräm, asgott!!).  
Smält chokladen i vattenbad och blanda sedan i hasselnötskrämen i chokladen. Häll upp nougaten i en burk klädd med bakplåtspapper och låt stelna i kylen, med fördel över natten.

Mandelmassa (jag vet inte om det är marsipan som ska vara med egentligen? men jag tycker att det blir för trist smak med för mycket sukrin så jag körde inte så mycket att det blir marsipan):  
150 gram sötmandel  
drygt 1/2 dl sukrin flor  
knappt en hel äggvita

Mal mandeln (med skal men det är en smaksak) tillsammans med sukrinet i en matberedare. Häll i äggvitan och låt matberedaren röra ihop det till en massa.

Rulla nougaten till kulor och täck dem med mandelmassa. Låt dem stå kallt i kylen en stund.  
Smält 50 gram mörk choklad över vattenbad. Täcka nougat/mandelmassakulorna i chokladen och lägg på bakplåtspapper att stelna. Ställ in i kylen.

**Kanelmandel**  
50 gram sötmandel  
Mörk choklad  
Malen kanel

Koka upp vatten, skålla mandeln och snoppa sedan av skalet. Rosta mandlarna snabbt i torr stekpanna för att få ur lite av vätskan (jag tycker det är godast om de knastrar lite när man tuggar på dem).  
Smält chokladen över vattenbad och häll i mandlarna, rör om.  
Häll kanel i en djup tallrik och lägg över mandlarna i kanelen, rör om eller skaka den djupa tallriken så mandlarna blir täckta av kanel.  
Ställ kallt så chokladen stelnar.

Bilder kommer på bloggen.

## Comment 84
Author: Marianns LCHF Mat & bak

Den ska småkoka lite försiktigt, hoppas du lyckas en annan gång. om du provar.

## Comment 85
Author: tistelflikkan

#85, ja, jag testar nog igen och låter den inte koka lika häftigt då ;)

## Comment 86
Author: Marianns LCHF Mat & bak

jag ahr fått ett par responser på bloggen och fb och där har man lyckats, en säger att det är det godaste gottan  på länge...

## Comment 87
Author: [Borttaget]

När jag tog ut den nu på morgonen så var den ungefär lika mjuk som efter ett par timmar i går. Den går att skära men är mer som tryffel, inte så där sockrig i konsistensen som fudge ska vara. Jo lite grann i ytterkanterna kanske. Men god är den. Fast det är inte fudge, kanske skulle den kokat ännu mera, men den var rejält tjock!

## Comment 88
Author: Marianns LCHF Mat & bak

Näe, den är inte som köpe fudge, sockrig och äcklig, denna är len och god ![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 89
Author: [Borttaget]

man kanske skulle vispat den tills den kallnat förresten? Det gör man ju med fudge!

## Comment 90
Author: Marianns LCHF Mat & bak

Gör det!

## Comment 91
Author: [Borttaget]

men du menar att din blev fudge ändå? Annars kanske det skulle stå i receptet?

såg inte ditt  första.... men fudge kännetecknas av den "smuliga"  konistensen, man behöver inte kalla den sockrig.

grynig kallar de den på Wiki... jag ska testa att vispa, om jag gör den igen... jag gillar verkligen fudge, mycket pga konsistensen.

## Comment 92
Author: Marianns LCHF Mat & bak

i många recept är det  ett herrans sjå med temperaturer hit och dit och vispa hit och dit och kallna eller inte, det [finns fudge recept utan](http://www.tasteline.com/Recept/Farmor_Marys_fudge) att det ska vispas kallt.

Det verkar vara väldigt olika.

Jag gjorde som jag gjorde i receptet och hos oss blev de goda.

Det mesta som görs utan socker blir inte 100% som traditionellt, det kan det inte, då socker knäckar sig. Men vi kan få något som är rätt nära.

Men exakt, nej det går inte.

jag har dock aldrig gillat sockrig fudge, de är så söta att jag fått ont i halsen av dem, dessa gillar jag.![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 93
Author: [Borttaget]

köpefudge förresten? Den allra godaste fudgen är hemmagjord men den ska ha rätt konsistens för att kallas fudge enligt min mening! Annars får man kalla det nåt annat. Mjuk kola? Men som sagt , det är möjligt att den kan få rätt konsistens om man vispar.

## Comment 94
Author: [Borttaget]

nu hann jag inte se ditt innan ige, ok, 126 grader, bra! Ska kolla med termometern, kanske man får rätt stuk på det då! Det är faktiskt rätt viktigt med graderna, om man vill ha rätt resultat, gäller ju all godistillverkning, knäck, kola, fudge osv.!

## Comment 95
Author: Katja73

Här kommer ett recept på en gobit som jag labbat fram och som är god till kaffe ibland. Kanske inte speciell "julsmak", men gott ändå.

**Katjas Kokoskulor:**  
En påse kokosflingor(200g)  
2 dl kokosmjölk. Gärna av den krämigare sorten.  
3-4 msk kokosfett med smak.  
(Ev. en gnutta stevia, men jag tycker det funkar bra även utan)  
150g mörk choklad, tex 70%.  
  
Blanda ihop kokosflingor, kokosmjölk, kokosfett och eventuell stevia till en tjock smet. Låt smeten svälla några minuter och rulla den sedan till små kulor som du ställer i frysen en stund tills de stelnar.  
  
Smällt chokladen och doppa de kalla kulorna i den. Förvara i frysen och ta fram en stund innan servering eftersom smakerna kommer fram bäst när de är rumstempererade.

God Jul!

## Comment 96
Author: misty09

Gjorde ischoklad i går. Använde Cocosa kokosfett och Lindhs 85% mild choklad ( tycker den är godast 19 kh/100g ) Toppade med lite flingsalt. Det blev superbra och gott. Jag älskar smakbrytningen mörk choklad och flingsalt. Varje choklad innehåller 0,5 kolhydrater så några sådana har jag "råd" med till jul![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 97
Author: misty09

Oopps glömde skriva att jag i dag ska göra jordnötspraliner.

Man smälter mörk choklad. Brer ut hälften på bakplåtspapper eller penslar pralinformar flera gånger. Vänta tills det stelnar. Bred på osötat jordnötssmör. Täck med ett lager choklad till. Gör man det på bakplåtspapper skär man det i rutor. Gjorde detta förra året till några som inte åt socker ( jag åt inte LCHF då) och det blev mycket populärt. Ser vackrast ut i pralinformar så klart. Nästan som köpes![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Dessa har ca 1 kolhydrat styck.

## Comment 98
Author: Sweli

Jag köpte just osötat jordnötssmör igår och funderade vad jag skulle göra med detta, tack så mycket!! ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 99
Author: misty09

Vad gör man en lördagmorgon kl7 ? Jo med lite inspiration från KIF gör man ju julgodis såklart. Här är morgonens resultat. Jordnötspraliner.

## Comment 100
Author: misty09

Fyllda och väntar på ett lock!

## Comment 101
Author: misty09

God Jul !

En räcker![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 102
Author: Primulan

Misty09 så fina de är, vad är det för form du använder, var kan man köpa såna?

## Comment 103
Author: misty09

Tack![Skäms](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms") Personligen tycker jag nog att dom blev lite för stora. Min form är av silikon och kommer från Tupperware. Men jag tror jag ska kosta på mig nya mindre formar. Då kan man ta två bitar![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Bla dom här har. Men panduro kanske också har.

http://www.tartdecor.se/webbutik/chokladochpralinformar.html

## Comment 104
Author: [Borttaget]

väldigt vackra ser dom ut iallafall, jag har en hel hög med pralinformar i olika former men det var åratal sen jag använde dem, kör i vanliga knäckformar, de blir bättre i storlek, men att ge bort kanske man skulle köra några i de andra formarna. Bra tips!

## Comment 105
Author: HarrietKiara

#104 Du vet väl att du kan trycka in "knoppen" på varje så blir de inte så djupa. ![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 106
Author: misty09

#106 Smart där![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 107
Author: kaisakavat

Kanontips här! Tack alla som bidrar! ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Jag kommer mig inte ens för att göra ischoklad, men ska ta mig i kragen.

Kommer garanterat åxå att göra kokoskulorna i #96! Mums!

Även jordnötstjoffarna i #98. Om inte nu i jul, så sen.

## Comment 108
Author: [Borttaget]

#102 kan man ha de där som mini-färsfylldapaprikor?

Försöker att komma ifrån godiset, sas.....

## Comment 109
Author: Sweli

Gjorde ikväll jordnötspralinerna, jätte goda! Jag gjorde de direkt på bakplåtspapper, så de var inte snygga men goda ändå ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Sen var det tur för Tryffelnougat,  Romkulor och lussekatter enl. Marianns recept.

Lussarna blev lite torra (glömde de i ugnden 7 minuter mer än beskrivet i receptet) och enormt mycket smak av saffran ändå använde jag bara en påse. Använde Spansk saffran.

De kommer inte att kunna presentera till familjen, det blir bara 3 sorters choklad.

## Comment 110
Author: Minorca

#101

Pralinerna ser jättefina ut.![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Hur gör du att "chokladhöjet" blir jämnt i formerna?

## Comment 111
Author: misty09

Pensla ett lager, kyl, pensla ett lager till, kyl osv tills man tycker höljet är tjockt nog!

## Comment 112
Author: konichiwa

Jag gjorde kokosgodiset igår. 'Smeten' blev inte smet för mig, dvs höll inte ihop, så jag bottnade en liten form med smält choklad och pressade  (när chokladen kallnat) ner ett tjockt lager kokosgrejs, sen choklad på. Inte snyggt men gott. Ett tips: salta i kokosgrejset! Känn efter hur mycket, smaken kommer fram mycket bättre då.

## Comment 113
Author: Knaster

Jag ska göra några sorters julgodis tänkte jag. Frågan är hur hållbara de är? Kan man göra dem redan nu (tisdag) och spara till jul?

Jag tänkte göra bl.a. Marianns Fudge och tistelflikkans recept på Mozartkulor i #84.

Ischoklad borde väl inte vara några problem att spara?  
Hur är det med chokladtryffel?

Finns det någon godissort som är sämre än andra att spara, och finns det någon/några som är väldigt hållbara?

## Comment 114
Author: Sweli

Jag gjorde mina berusade bounty kulor för en vecka sen och åt även idag, de är perfekta. Jag tror att de håller i tätslutande burk minst 2 veckor. (mina har cognac och rom i som är konserverande)

## Comment 115
Author: konichiwa

Problemet är inte att få dem att hålla till jul utan att inte äta upp dem i förtid. Jag har fått knyta in min ischoklad ordentligt i en plastpåse men ÄNDÅ så tar de slut!

## Comment 116
Author: tistelflikkan

#114 jag tror att du kan göra dem nu, som flera andra skrivit så är nog det största problemet att de är försvinnande goda ^^ kul att du ska testa mina mozartkulor!! de är nästan slut nu.. men lika goda idag som i torsdags (?) när jag gjorde dem :)

idag har jag gjort **praliner fyllda med whiskeytryffel**. mums! det kan dock hända att jag penslade formarna med lite för tjockt lager choklad. vet inte riktigt hur tjockt det ska va? bild finns på [lindassmultron.blogspot.com](http://lindassmultron.blogspot.com/2011/12/chokladpralin-fylld-med-whiskeytryffel.html)

Tryffel:  
100 gram mörk choklad  
25 gram smör  
1/5 dl vispgrädde  
1 msk whiskey

Koka upp grädden och ta den av plattan. Rör ner smör och choklad i bitar, rör tills båda smält i grädden och rör sedan även ner whiskeyn. Häll upp i en burk och ställ att svalna i rumstemperatur. Efter att du fyllt pralinerna kan du ställa in burken i kylen. När tryffeln stelnat, rulla till bollar och täck med exempelvis kakao.

Praliner:  
100 gram mörk choklad

Smält chokladen i vattenbad och pensla pralinformarna med ett lager choklad. Se till att chokladen täcker ordentligt i formens alla skrymslen och vrår. Ställ in formen i kylen i några minuter att stelna. Upprepa minst en gång. Skeda ner lite tryffel i chokladformarna och ställ in formen i kylen igen så tryffeln stelnar ordentligt, det tar ca 15-30 minuter. Ta ut formen och täck pralinformarna med den sista smälta chokladen. Man kan säkert med fördel dra en skrapa över pralinformarna så chokladtäcket blir så jämnt som möjligt. Ställ åter in i kylen så chokladen svalnar. Tryck sedan ut chokladpralinerna ur formen, ät och njut.

Chokladen räckte till 15 praliner, det är dock mycket tryffel kvar.

## Comment 117
Author: Jojo55

Du behöver inte pensla formarna! Häll bara smält choklad i formen och vänd sedan upp och ner på den och låt den rinna av så blir det lagom tjockt. Det blir visserligen ett himla kladd men det som rinner av kan man skrapa upp igen och återanvända.

## Comment 118
Author: [Borttaget]

funkar det? Har testat så och då rinner ju bara det mesta ner i botten och det blir inget kvar på sidorna, vitsen med att pensla, låta torka, pensla osv är ju att det blir ett jämntjockt lager runt hela.

## Comment 119
Author: Jojo55

Man måste vända formarna uppochner och låtta ligga några sekunder. Funkar perfa för mig!

## Comment 120
Author: Minorca

#112

Tack ska testa i morgon

## Comment 121
Author: Henkez

Man kan ha lite whiskey i ischokladen, det blir lite extra festligt och är berusande gott.

## Comment 122
Author: [Borttaget]

men fy, jag gjorde med markattas dyra (tycker jag iaf) kokosfett och med rätt lite choklad (då många här skrivit att man kan ta bara lite)  men fy vad otäcka de blev, jag hör till dem som inte gillar kokossmak och egentligen inte rent kokosfett helelr... får ta med dem till syrran i jul och se om någon annan gillar dem...

Mitt eget fel givetvis, då jag borde veta att jag inte gillar kokosfett (hatar t.ex. radiokaka som ju inte är LCHF alls men innan jag började med denna kost så...) men man blir påverkad av alla som prisar kokosfett ![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") och jag försöker äta lite iallafall då jag ju vet att det äör nyttigt!

## Comment 123
Author: tistelflikkan

#123 kan du inte smälta mer choklad och låta ischokladen smälta med så blir det mer chokladigt?

## Comment 124
Author: [Borttaget]

jo men då får jag sitta och pilla bort allt pappret och göra om allting det ids jag inte! Det var urgamla knäckformar som itne släpper så lätt heller! Tror de var från svärmor som dog för ett par år sen, har inte sett den sorten på 20 åår säkert haha. Om ingen annan gillar dem heller får jag pina i mig en eller två om dan som medicin ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 125
Author: misty09

Smält ner allt igen och smaksätt sen med ex pepparmyntsolja. Då kanske kokossmaken/känslan försvinner![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 126
Author: [Borttaget]

nä, felet är att jag tog för lite choklad. Jag känner inte så mycket kokossmak, utan bara kokosfettskänskan. Som sagt gillar inte smaklöst kokosfett heller.

## Comment 127
Author: kaisakavat

Nu har jag kaneltryffelsmet på kylning, som ska rullas sen.

Misstänker att jag macklat lite väl mkt med proportionerna mellan ingredienser. Liiiite mer grädde på mängden smör och choklad. Så det blir spännande.

Tänker att ifall de blir lite för mjuka, så kan jag doppa dem kalla i smält choklad, stelnar ju fort då.

## Comment 128
Author: linn47

Puttar upp denna tråd eftersom det snart är jul! ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")
