# OT - fördelar/nackdelar med äktenskap
Author: arncih101

Kanske lite fel forum att ta upp det här men ni känns som en härlig, klok grupp av människor så jag testar ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")  
  
Jag och sambon har en snart 9-månaders dotter och vi funderar lite kring för- och nackdelar med att gifta oss. Jag har hört lite i förbifarten att det skall finnas lite fördelar med att gifta sig om man har barn men kan inte komma på vilka dem var. Sambon tror att det inte gör någon större skillnad för varken oss eller dottern.  
  
Finns det någon här inne som vet hur det ligger till? Eller i alla fall kan hänvisa till någon hemsida där jag kan forska fram informationen själv.  
Skulle uppskattas.

## Comment 1
Author: goliath

Ahh..

Här flera goda råd.. fördelar och nackdelar.. uppsummerat i en liten video:

http://www.youtube.com/watch?v=C-Pmbv-\_w94&feature=related

## Comment 2
Author: arncih101

Tackar! Ska kika på länken

## Comment 3
Author: goliath

\*fniss\* ![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 4
Author: arncih101

#1 Hahahaha!! Där fick du mig att skratta högt.

## Comment 5
Author: MimLan

Det är ju vid arv som frågorna uppstår. Är ni inte gifta har barnet rätt att få ut sitt arv på en gång, t.ex. sin halva av bostaden.

## Comment 6
Author: ACH

Det är alltid en större trygghet rent juridiskt att vara gift. Särskilt viktigt är det som sagt i arvsfrågor.

## Comment 7
Author: kitabu

Om man är sambo är det viktigt att ha alla papper i ordning.

Jag har för mig att det finns sambokontrakt eller något liknande.

Har man barn är det mycket viktigt att dokumentera förhållandet.

Tänk bara på vad som hände när Stieg Larsson dog. Hans sambo gick miste om pengarna för hans böcker.

Men även om det inte rör sig om mycket pengar är det förmodligen tryggare att antingen dokumentera alla detaljer eller helt enkelt gifta sig.

Man behöver inte ha jättestort bröllop. Även om det vore roligt.

Kolla "sambokontrakt" på Google.

Lycka till

Helena Hesselmark

## Comment 8
Author: hannalantz

Om du studerar och din sambo har pensionsförsäkringar och liknande via jobbet kan det bra för dig att vara gift om det skulle hända honom något. Kolla upp villkoren i alla försäkringar och pensioner. Så du kan försörja dig och ert barn om det skulle hända honom något (eftetsom du studerar).

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Det finns en sambolag, som man kan avtala BORT. Det är det som kallas för sambolagen. Men om ett par vill att deras förhållande manifesteras även juridiskt, då tycker jag att ett giftemål är det bästa. Sambon ärver INTE varandara, även om de har bott ihop i 50 år. Även andra lagar är liksom flyktiga när det gäller sambor, men solida vid giftemål
