# Behöver stöttning
Author: side98

Väger 104 kg till mina 169 cm. Äter blodtrycksmedicin 40 mg av typ ARB och 25 mg vätskedrivande tabletter varje dag.Tror att min medicin är en bidragande orsak till min övervikt. Någon som har upplevt detsamma? Skall nu börja med LCHF och hoppas att jag går ner i vikt, känns väldigt jobbigt att släpa omkring på alla överviktskilon. Några tips på vägen ?

Side98

## Comment 1
Author: Mooniq

gå in på www.kostdoktorn. se och läs om lchf och nybörjare under rubriken hälsa! mycket bra info där, sen kan du läsa mycket i vänstermarginalen här på kif

välkommen!

![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 2
Author: morgengry

Mitt tips är att trappa ner kolhydratsmängden på några veckor, istället för att sluta tvärt med allt.

Det tror jag är mera snällt för kroppen, och det kanske gör det enklare. Bara det att ta bort spannmål och rent sockar är en bra början.

## Comment 3
Author: MimLan

Vet du varför du har högt blodtryck? Är det livsstilen har du allt att vinna på att prova LCHF, det är inte ovanligt att hälsan förbättras så att man kan sätta ut mediciner.

## Comment 4
Author: side98

Tack för alla tips

## Comment 5
Author: dufva

Kul att se att du nu är igång

Hoppas (och tror) att det kan bli ett positivt utfall för dig både med vikten och besvären

Fortsätt skriva hur det går och fråga oss så mycket du vill ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 6
Author: Laila19

Vill bara önska dig lycka till!

Det kommer att gå bra, du har hamnat rätt, här finns mycket bra och nyttigt att läsa och många kunniga som kan hjälpa till när man inte får till det.

Ännu en gång Lycka till och välommen i gänget!  ![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")
