# Hur fungerar näringsvärde?
Author: RobinEH

Nu har jag fått mig ännu en funderare. Denna gång om näringsvärde och delar man inte äter. Om man har ett näringsvärde för en produkt som innehåller en oätlig del. Skall man då räkna bort vikten för det man inte ätit eller skall man även räkna med vikten på det man inte ätit då man räknar ut näringsvärdet?   
Om man tillexempel äter en kycklingklubba. Skall man då räkna med kycklingbenets vikt då man räknar ut näringsvärdet eller skall man utesluta det då man inte äter det.  
Tonfisk i vatten i konserv. Skall man räkna med vattnets vikt då man räknar på näringsvärdet eller bara själva tonfisken?

Om någon fattar vad jag menar så får ni gärna hjälpa mig. ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 1
Author: Magica1970

Jag räknar bara det som hamnar i magen, dvs. äter jag kycklingklubba med skinn så räknar jag bort benen. När det gäller tonfisk så finns det i Minmat t.ex. _tonfisk i vatten avrunnen_. De redovisar dessutom avrunnen vikt på tonfiskburken (det finstilta).

## Comment 2
Author: RobinEH

Men innehåller benet i kycklingen verkligen näring? Är det inte bara extra vikt?

På SLV står det ju att kycklingklubba innehåller 156kcal, 19g protein och 8.9g fett per 100g.   
Om man då har 100g kycklingklubba och benet man lämnar väger 50g så har man ju bara ätit 50g.  
156/2=78  
19/2=9.5  
8.9/2=4.45   
Alltså finns det lika mycket näring i benet som i det man äter. Stämmer det verkligen?

## Comment 3
Author: Beate

Du kan ju väga det du äter och lägga in det som "kycklinglårfile" istället. Fast jag antar att det måste ha tagits med i beräkningen att en del av klubban inte äts.

## Comment 4
Author: Siggebus

Det där har jag också funderat på ibland och likadant när man tillagar något.  
  
Har kollat för skojs skull lite olika saker:  
  
1 paket bacon med 140 gr i blir ca 90 gram köttvara när man har stekt det.  
  
150 gr sidfläsk blev ca 95 gr.  
  
450 gr fläskfärs blev strax över ca 350 gr osv osv......  
  
kan ju vara bra att veta om man kanske vill kolla upp så man får i sig tillräckligt.

## Comment 5
Author: MimLan

#2 Man utgår alltid från ätbart. Du kan enkelt jämföra med ospecificerade "Kycklingkött med skinn" och se vilka värden som finns där. Ganska likt kycklingklubban.

Inlagd sill, t.ex. skall anges med sillbitar i avrunnen vikt, inte med inläggningen/såsen.
