# Läsa innehåll - köttbullar eller potatis?
Author: Fiana

Då jag hör till de som hållt på länge har jag koll på det här laget att alltid kolla på innehållsförteckningana och näringdeklarationen på mer eller mindre allt jag handlar (naturligtvis viktigast på andra märken än man vanligen handlar, men även på det man känner igen, det är inte särskilt ovanligt exakta sammansättningen ändras) - men för någon vecka hade jag bråttom.

Var dessutom sugen på potatissallad (och gillar \*inte\* zucchini och rättika varianterna tyvärr) och dels på köttbullar. Naturligtvis har jag koll på att potatissallad är "över normalgränsen" och inget jag räknar till lchf bara för jag äter det ibland ändå och att färdiga köttbullar oftast inte är det bästa valet - men hade bråttom och kikade på potatissalladen, men inte köttbullarna.

Kan tänka mig att för en nybörjare med de listor som finns så väljer man kanske köttbullar som "ok" på t ex en buffé eller liknande men skyr potatissalladen för potatis är ju inte "ok"?

Skrattade ganska gott åt migsjälv när jag faktiskt läste näringsdeklarationerna på båda när jag kom hem och upptäckte att kolhydratshalten var exakt den samma i båda varorna! 13gram/100 gram - dessutom var det mer fett i potatissalladen - så vill man bara titta på gram och inte källa (trots allt lite mer nyttigheter i det kött som fanns i köttbullarna) var potatissalladen den som var "mer lchf".

Vart jag vill komma med det här? Dels vill jag putta på att man behöver kika på de innehållsförteckningar som finns (även om de tyvärr är långt ifrån korrekta) och inte bara gå "generellt" på vilka processade varor som är "ok" - och ännu mer om man ofta äter från bufféer eller ute där man inte har någon koll.

Just när det gäller köttbullar finns de färdiga med runt 4 gram kolhydrater/100 gram (samt den del som eventuellt är ännu lägre men inte finns angivna som t ex ikea´s tidigare sålda frysta), exempelvis farfars köttbullar från dafgårds och Enebacken från Lidl(dock "sämre" innehåll i den än den från dafgårds) - via de "vanliga" typ scan runt 8 om jag minns rätt - då ända upp till 13 gram.

Det gjorde knappast ingen större skillnad för mig i det här fallet, eller vid enstaka tillfälle - men om man ofta äter saker man inte skälv vet exakt vad det innehåller kan det bli signifikant och man bör kanske då i ännu större utsträckning avstå från "blandade" och processade varor - en ren skiva stekt biff eller entrecote t ex lämnar inte så mycket utrymme för "fel" i sig själv som köttbullar eller korv.

(och kolla även det man "brukar" köpa, Ica t ex mer än dubblade kolhydratsinnehållet på sin tomatpuré för några år sedan, antagligen mer koncentrerad)

Bara allmänt tips jag funderade på när jag hade så roligt åt mig själv :)
