# Ny kokosnötsolja!
Author: Elshira

Jag vet inte om det kanske har funnits länge innan, men idag såg jag i.af "extra virgon coconut oil" från kung markatta på hylla i ICA. Jag hittade den i samma hylla som matoljor, vinäger osv.

Så ni som inte sett/viste att det finns och köpte cocosa precis som jag behöver nu inte det längre =)

~50 kr för 250 ml kostade den vilket faktiskt är billigare än cocosan (extra virgin) på de ställen jag hittat det i.af!

## Comment 1
Author: MissInAction

Ja den är billigare meeen personligen tycker jag att den smakar illa. Alltså den funkar men det smakar mest stearin ![Tungan ute](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 2
Author: saraBvB

Jag brukar använda den tycker att den är god, men har inget att jämföra med annat än biofoods som är utan smak och invandrarbutikens på flaska också utan smak

## Comment 3
Author: [Borttaget]

hur funkar det att ha den på flaska? Jag menar får man ut den utan problem?

## Comment 4
Author: saraBvB

#3 den funkar så att man får försöka värma upp flaskan innan man häller ut den ![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Den är inte problemfri snarare undrar jag vad de tänkte när de la den i flaskan![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande"), men 250 ml kostar bara 18 kr och det borde i alla fall vara bättre än silverpakten om man har ont om pengar.

Sist jag skulle köpa verkade de inte ha något så kanske har de slutat med den.

## Comment 5
Author: opssk

Smakar den kokos? Jag brukar köpa biofoods, den är ju naturell och billigare än cocosa.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

\# 4 förmodligen är den tänkt för varmare länder, där den är naturligt flytande!

## Comment 7
Author: saraBvB

Kung markattas smakar kokos, men som sagt var jag har inget jämförelse material. Har fått för mig att Cocosa är den bästa och godaste kokosoljan på marknaden, men jag vet inte om det stämmer.

## Comment 8
Author: Zepp

Jag köper min kokosolja på ICA Landvetter de har en LCHF-hylla.. 400 gram för 39,50.. från Rawfood!

Annars så köper jag samma burk på COOP sisjön från Biofood för samma pris.

Finns både med smak och utan.. samma pris.

ICA-handlarna verkar drivna de kollar vad som är nya trender, sukrin, lowcarbbröd, cocosolja och shiratakanudlar verkar vara det som säljer bäst i min butik.

Shirtakanudlarna var faktist rätt goda.. eller de smakade egentligen inget men funkade rätt bra till köttfärssås.. men rätt dyrt för fibrer och vatten!

## Comment 9
Author: opssk

#8 Då ska jag fråga om min Life butik kan ta hem den med smak från biofood! Tack för tipset:)
