# OT: Nattmal från helvetet.
Author: [Borttaget]

Tjänare. Ripley "believe it or not" Katten har denna dag, lördagen den sjuttonde mars, lekt arkeolog i min gamla hårddisk. Och När jag bläddrade igenom lite bilder hittade jag lite bilder från ungefär tre sommrar sedan.

Dessa bilder äcklar mig lika mycket som dom gjorde förr, men inget jämfört med mitt möte med denna yngel från satans fjälliga svans.

Skämt å sido, vad är detta för mal?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

en till bild.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

har inte sett något liknande sen dess.

## Comment 3
Author: Zepp

Det är en svärmare!

Troligen en snabelsvärmare?

[http://sv.wikipedia.org/wiki/St%C3%B6rre\_snabelsv%C3%A4rmare](http://sv.wikipedia.org/wiki/St%C3%B6rre_snabelsv%C3%A4rmare)

[http://sv.wikipedia.org/wiki/Mindre\_snabelsv%C3%A4rmare](http://sv.wikipedia.org/wiki/Mindre_snabelsv%C3%A4rmare)

## Comment 4
Author: kaisakavat

Huvvaligen.. ![Skrikandes](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")

Tur du överlevde, Katten! ![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Nånting med kombinationen av färger och mönster och hela individens form..  \*ryser\*  Hoppas den aldrig kommer svärma i närheten av mig.

## Comment 5
Author: gun92884

[RipleyKatten](http://kolhydrater.ifokus.se/users/4e6b49a8d4ebea7aed00f591-ripleykatten "Visa personlig sida för RipleyKatten")

... men ... den är ju vacker! Skicka den till mig ... den får gärna svärma här om den inte skadar något ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Om den inte är allför torr, så ät upp den!!

Gott om protein, och närodlad är den ![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 7
Author: maria6

Ser ut som en liten bebis jämfört med dom som flyger in ibland hemma hos mej.Dom verkar alltid trivas utmärkt och vill aldrig flyga ut igen, förbjudna att avlivas eftersom dom antas ge tur.....

## Comment 8
Author: maria6

.....men dom är totalt oförargliga.![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 9
Author: [Borttaget]

så fin!

## Comment 10
Author: yvonnel

Visst är det väl sådana som flyger in och söker sig till ljuset, tror det är sådana som brukar ligga döda i lampan.

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Här i dalsland brukar dom inte vara direkt vanliga. Dock Mängder med svarta, bruna, grådaskiga.

[gun92884](../users/4d712308b9cb4620e904184d-gun92884 "Visa personlig sida för gun92884")

Det är över tre år sedan, den är tyvärr stoft.

[Zepp](../users/4d7122eab9cb4620e903eecb-zepp "Visa personlig sida för Zepp")

  
Tackar, du har tillfredställt en undran "three years in the making"

[Månsten](../users/4f452d4988f4724783000873-mansten "Visa personlig sida för Månsten")

Håller på att lära mig äta råa lövbiffar, men detta är överkurs för mig för stunden. Och iofs omöjligt då den är antagligen stofft.

[maria6](../users/4f11ab6488f4722e7703c618-maria6 "Visa personlig sida för maria6")

  
Antar att ni måste kalla in militären.

[kaisakavat](../users/4d712091b9cb4620e900543d-kaisakavat "Visa personlig sida för kaisakavat")

Tackar tackar :D
