# E-920 = människo- eller djurhår
Author: navarro

Laser just i dagens Expressen pa nätet att det ar ganska fritt att anvanda små mängder av t ex skalbaggar, (finns i Campari).

E-920 betyder människo- eller djurhår, ar inte lagligt att anvanda av   människa i Europa, men det finns ingen kontroll pa att det inte finns i fikabröd t ex. Gelantin av fiskfjäll anvands i FANTA.

## Comment 1
Author: Margareta

Urrk...

## Comment 2
Author: maxiq

Bättre med hår i maten än mat i håret ;-)

Visst är det äckligt när man hör det men lite skit håller magen igång. Tyvärr går det ju bara att välja bort en del av dessa E-ckliga tillsatser eftersom det tydligen inte behöver anges om det är tillräckligt liten andel eller om "etiketten är för liten" :-|  

Läste ni om familjen som hittade en fladdermus i Cornflakespaketet? Undrar vilket E-nummer en sån liten rackare har?

![Fundersam](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-undecided.gif)

## Comment 3
Author: susanne.s

Det var lite roligt med fladdermusen i flingorna. När damen som ägde flingorna fick frågan om hur det var så sa hon att hon inte var rädd för INSEKTER. ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 4
Author: Babz

Öl i håret ska ju vara bra...  Men hår i maten, om än finfördelat, det ser jag nog helst att jag slipper... ![Fundersam](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-undecided.gif)

## Comment 5
Author: zeretki

USCH! Man blir så trött på alla tillsatser. :(

Oavsett kost så äter jag numera så ren mat som möjligt och lagar den mesta maten hemma. Och hellre betalar dyrare än äter billig skitmat.

## Comment 6
Author: Moonbeam

Tack Zeretki för dom orden. Jag håller verkligen med. Det är jättesvårt att handla med alla E-nummer och tillsatser.
