# Solrosbröd
Author: kianna

Någon som provat detta recept? Bakade det idag och resultatet var det godaste lchf-bröd jag någonsin ätit! Bytte dock ut fänkålskryddan mot vanliga brödkryddor.

Trots många ägg och att jag tog vanliga kokosflingor och mixade till mjöl, smakade det varken ägg eller kokos - utan bara GOTT!! Ikväll blir det räkmacka!

[http://www.lchfgourmet.se/baka-med-lchf/lchf-brod/solrosbrod-lchf/](http://www.lchfgourmet.se/baka-med-lchf/lchf-brod/solrosbrod-lchf/)

Rekommenderas varmt!

Obs: jag tog en vanlig bakform som jag klädde med bakplåtspapper istället för att göra ett bröd på plåten, då smeten blev aningen kladdig. Blev jättebra.

![Solrosbröd LCHF](http://www.lchfgourmet.se/resize/&img=assets/media/productFullImages/84.jpg&h=267&w=400)

## Comment 1
Author: Fiana

Jodå, hon bakom sidan och receptet har redan gjort en (lång) tråd om det - sök gärna i forumet
