# Risgrynsgröt på chiafrön
Author: gun92884

1 del chia frön

blandat med

2 delar kokande vatten

och

1 del kokosmjölk

sötningsmedel om så önskas

salt

Låt svälla och strö se'n på

kanel

Voila! Sägs smaka som bra ersättning for risgrynsgröt![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 1
Author: konichiwa

Är det sant, har någon provat?

Det låter jättegott :-)

## Comment 2
Author: goldcamilla

Det var något nytt, har själv köpt chiamjöl men det ska man bara ta 1-2 tsk om dagen står det på påsen. Det beror ju på hur stora delar man tar i och för sig![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört").

## Comment 3
Author: gun92884

[#2](http://kolhydrater.ifokus.se/discussions/4f3a37f788f4725a2101c4db-risgrynsgrot-pa-chiafron#2 "Direkt länk till kommentar") skrivet av [goldcamilla](http://kolhydrater.ifokus.se/users/4d712156b9cb4620e90195eb-goldcamilla "Visa personlig sida för goldcamilla")

Det är inte mjölet gröten görs på, det är fröna.

Jag har inte provat gröten men jag gör en blandning som jag se'n har i kylskåpet och det räcker ungefär en vecka. Min blandning är gjord på 1/3 cup (tredjedel av 2,4 dl för er som kan räkna i huvudet) frön och så ungefär 1/2 liter vatten ... ruskar om ordentligt och kollar efter c:a 10 minuter och mosar upp om det ligger några klumpar på botten ... av detta äter jag ungefär 4 dessertskedar på min grekiska yogurt varje dag.

## Comment 4
Author: goldcamilla

Aha, ja det ska ju vara mycket Omega 3 i chiafrön/mjöl. Det var därför som jag köpte mjölet, tror det var någon här inne som tipsade om det. Läste sedan om chiamjöl och det är ju så nyttigt i alla fall enligt denna sida. [http://www.hyra.nu/chia.htm](http://www.hyra.nu/chia.htm)

## Comment 5
Author: gun92884

[#4](http://kolhydrater.ifokus.se/discussions/4f3a37f788f4725a2101c4db-risgrynsgrot-pa-chiafron#4 "Direkt länk till kommentar") skrivet av [goldcamilla](http://kolhydrater.ifokus.se/users/4d712156b9cb4620e90195eb-goldcamilla "Visa personlig sida för goldcamilla")

Jodå, de ska vara väldigt bra. Men, jag drar mig alltid för att köpa mjöl av saker eftersom man inte vet hur länge det har varit malet ... eller hur det har förvarats.

Köp frön nästa gång och stoppa i den mängd du behöver i en Bullit eller kaffekvarn ... på så sätt kan du också prova andra recept och variationer ...
