# Göra egen vitlöksdressing
Author: [Borttaget]

_Har googlat, men inte hittat ngt!_

Jag är ute efter att göra en egen vitlökssås/dressing. Någon som har ett gott recept att göra efter?

Gärna ngt som kanske påminner om "kebabsås" :)

## Comment 1
Author: tankgirl

Kolla in dessa recept:

[aioli](http://kolhydrater.ifokus.se/Forum/Read.aspx?ThreadId=13ff611e-426a-4694-915e-84fba3f19ec8)

[min egen aioli](http://www.lchfrecept.com/ShowRecepy.aspx?ID=662) (den kan man spä med lite vatten -blir bra "kebabsås") Mjölkfri dessutom.

Äter du mjölkprodukter finns ju hur många recept som helst!

Kebabsås som jag skulle göra om jag åt mjölkprodukter:

Turkisk yoghurt, vitlök, timjan, basilika, salt, ev paprika, senap

Lycka till!

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Jag kör inte helt strikt lchf än.. Är på god väg, men mjölkprodukter blir det till.. Så som creme fraiche, grädde även mjölk.

Min tanke var creme fraiche och vitlök (kanske även ngt annat?!), kan det var ngt att göra det av?

## Comment 3
Author: tankgirl

Absolut! Creme fraiche funkar. Tror lite citron till blir bra också. Du kan ta det receptet jag skrev med turkisk yoghurt och byta ut mot creme fraiche.

 När jag var fettskrämd använde jag mig av naturell "vanlig" yoghurt. Nu kan du ju utan problem ha lite olivolja med creme fraichen för smakens skull.

 Experimentera, det blir säkert bra.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Tack så mkt :)

## Comment 5
Author: FruFilur

Den vitlöksdressing jag gör hemma är enligt följande i all enkelhet:

1 del majonäs  
2 delar creme fraiche  
Salt och peppar till "grundsmak"  
Vitlök efter smak  
Några skak med "Persillade" (kryddblandning)  
Och om man vill ha den rinnigare späds den med grädde till önskad konsistens

Mums!

## Comment 6
Author: skogs-tolva

Creme fraiche och vitlök färsk pressad i, lite spiskummin också för det är det som är utmärkande för just 'kebab'smaken och salt efter smak givetvis! Låt det stå ett par timmar helst så går spiskumminsmaken genom.

## Comment 7
Author: subcalva

CF, en rejäl näve finriven parmesan och pressad vitlök. Salta försiktigt då parmesanen är rät salt. Underbart god sås till grillat

## Comment 8
Author: supersparven

Jag brukar göra sås till tacos på creme fraiche, vitlök, salt, grovmalen svartpeppar och en ägg gula. Sen vänder jag ihop allt och det blir supergott.

## Comment 9
Author: JMW

Jag gör som #5 men jag har i lite lite socker/sötning för det lyfter vitlöken. Jag tycker det blir mycket godare smak så.
