# Recept på julkorv?
Author: majlis

Finns det någon som har ett bra recept på julkorv/ fläskkorv?![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 1
Author: [Borttaget]

lämnar ett avtryck här så jag inte missar iafall någon lägger upp nåt, jag har ett recept som jag gjort mycket (helt utan korvhorn, fjälster och maskiner) men det innehåller potatis, jag hade tänkt försöka göra om det men om någon redan har nåt bra är det ju onödigt!

## Comment 2
Author: misty09

Här finns ett recept på en bra korv. Man kan väl ta samma kryddor som i en julkorv men annars följa detta recept kanske så det blir mer "julsmaker"

http://www.kokaihop.se/recept/nisses-hemlagade-korv

## Comment 3
Author: majlis

Tack för tippset, ser god ut. Ska prova, Man kan ju göra alla möjliga olika sortes korvar beroende på hur man krydda.

Mycket bra för jag är mycket förtjust i olika sortes korvar![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört").

## Comment 4
Author: majlis

Nu har jag provat att göra korv efter detta recept, kryddningen har jag tängt ändra lite till julkorven.

1500g blandfärs

2dl buljong

2rivna lökar

3rivna vitlöksklyftor

salt, vitpeppar

4m fjälster

Kan både kokas och stekas i ugnun.![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")
