# Testosteron
Author: goliath

Jag har under de senaste 5 året tagit blodprov var 3-4 månad. Min testosteron nivå har alltid vart väldigt stabilt. Så testade jag lchf i en period i höst. Vid mitt senaste blodprov hade mitt testosteron plötsligt **dubblats**, ja faktiskt, dubblats!

Detta kan naturligtvis ha andra orsaker, men tänker kolla med er. Har någon haft liknande erfarenhet? Eller hört eller läst lågot liknande? Den enda linken jag kommer på mellan LCHF och testosteron är att testosteron bildas från fett..

## Comment 1
Author: hemul

Jäklar! Här är det bäst man knäpper på sig kyskhetsbältet illa kvickt! ![Förvånad](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

Jag har läst om ökade testosteronnivåer, men jag minns inte var. Dubbla låter ju rätt mycket dock. Hmm, märkte du nåt?![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

  
Jag trodde du fortfarande åt LCHF. Hur äter du nu då?

## Comment 2
Author: JohanKarl

Jag har aldrig lyckats få nån läkare att ta prov på just testosteron.

Högt kolesterol har jag dock - och det ska ju vara byggmaterialet för en massa hormoner... har man inte det ena så har man det andra

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Här är en interssant tråd i ämnet..

[http://kolhydrater.ifokus.se/discussions/4d7132c9b9cb46223904a529-manligare-med-lchf](http://kolhydrater.ifokus.se/discussions/4d7132c9b9cb46223904a529-manligare-med-lchf)

## Comment 4
Author: piri-piri

Testesteron gynnas b.la av animalisk protein, styrketräning och faktist fermenterade sojaprodukter.

Mättat fett ökar däremot östrogen.

## Comment 5
Author: goliath

@ Hemul,

Hehe.. Ja, watch out ![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Ja, jag trodde inte mina ögon när jag läste provsvaret. De senaste 5 åren har testosteronet svängt med +- 5-10%. Nu var det en 100% ökning sedan förra provsvaret.

Jag har faktiskt inte märk någonting på kropp eller humör.

Oklart skrivet av mig. Jo, jag äter fortfarande LCHF.. Eller i allafall lågkolhydrat kost. Men inte så så strikt som den 3 månaders perioden jag refererar till. Jag ligger mellan 70 och 150 g om dagen med lågglykemiska kolhydrater. Testar detta en tremånaders period.

## Comment 6
Author: goliath

@ piri-piri,

Jag intar ju kraftigt mycket med mättat fett nu än jag gjorde tidigare. Och mitt östrogen har faktiskt oxå plötsligt ökat. Dock inte lika radikalt som testosteronet. MEN, ökningen av östrogen är att förvänta om testosteronet ökar (via aromatase som konverterar testosteron till östrogen).

## Comment 7
Author: goliath

@ 3,

tackar :)

## Comment 8
Author: hemul

Hur lyckas du få den här typen av prover gjorda? Om jag minns rätt pluggade du nåt sjukvårdsrelaterat, jag antar att svaret ligger där. Jag skulle ge flera kilo av mitt magfläsk för att ha de möjligtheterna!

## Comment 9
Author: goliath

@ Hemul,

Det har faktiskt ingenging med min utbildning att göra. Har en mycket samarbetsvillig läkare :) Som regel har jag någon grund till att kolla värdena (av varierande betydelse).

Mitt senaste besök var tex för att jag börjat på ny diet (LCHF) och var bekymrad. När resultatet kom hade givetvis mitt kolesterol gått upp markant. Så nu har jag säkert minst ett års återbesök för att hålla koll på kolesterolet :)

Efter konsultation ger läkaren mig ett papper med de värdena som ska checkas. Detta pappret är typ en lång checklista där man kryssar för de blodprov som ska tas. Detta pappret tar jag med mig in i en annan del av mottagning där en sjuksköterska tar de proverna som står på pappret. Mens jag sitter i väntrummet kryssar jag givetvis i andra värden jag är nyfiken på.

Men det är lite fult.. Det är faktiskt skattebetalarna som betalar för min nyfikenhet.. Ska börja ta privata blodprov så småningom.

## Comment 10
Author: Knaster

#9

Du borde bekosta dessa tester själv.

Vet du vad olika laboratorietester kostar?

Inte så konstigt att resurserna ofta inte räcker till människor som verkligen behöver dem.

![Skrikandes](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")

## Comment 11
Author: Knaster

#9 och #10

Skrev mitt svar innan du redigerade och lade till sista stycket:

"Men det är lite fult.. Det är faktiskt skattebetalarna som betalar för min nyfikenhet.. Ska börja ta privata blodprov så småningom."

## Comment 12
Author: Hanveden

Stackars de kvinnor som serverat sina män cornflaces mm för att det skulle vara nyttig kost.

Dessa två män som var sjundedagsadventister hittade på sätt att sänka testosterronet: Sylvester Graham och John Harvey Kellogg. Deras produkter Gaham Crackers och Kellogg's Cornflaces framställdes som en slags hälsokost för att motverka onani...

Mer om detta kan läsas i en gammal artickel i [Sexologinytt](http://www.sexologinytt.se/3_05/Sexologinytt%20nr3%202005.pdf).

På sidan 11 i artickeln som handlar om **Sexuell degenereringsteori då och nu** berättas det om dessa herrars tro och vilja till att ta ner driften hos män.

Med LCHF hälsningar  ![Cool](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool") .

## Comment 13
Author: goliath

#10,

Ja, jag håller med dig. De värdena jag brukar kolla kostar ca en femhundring privat. Kommer börja betala det själv framöver såvidare jag inte har någon plausibel grund.

Till försvar, jag har inte BARA haft humbug grunder till att ta blodprov tidigare altså :)

## Comment 14
Author: goliath

#12

Hjälp...

## Comment 15
Author: yvonnel

Det ryktades att soldaterna i fält fick ärtsoppa med krita i för att dämpa sexlusten, det finns tydligen anledning ---------------

## Comment 16
Author: hemul

Oj och jag som trodde min läkare var samarbetsvillig! Men, menar du på allvar att du kryssar för själv? Det ser ju läkaren sen. Blir han inte förbannad då? Eller tror han att han själv har gjort det? ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Kan man verkligen få vilka prover man vill tagna "privat"? Var då?

## Comment 17
Author: goliath

@ hemul.

Jajamen.. Nej, läkaren märker ingenting. han får resultatet från labbet, skriver en kommentar om att allt var ok eller att jag ska komma tillbaka på årerkonsultation om något värde var utanför referens och sickar resultatet i posten till mig. Han tittar nog aldrig tillbaka på förra konsultation och vilka värden som skulle kollas. Tror inte han har tid eller intresse för det.. Ja, han antar nog att han gjort det själv :) En vanligt konsultation är 10 minuter. Så han har ganska många patienter per dag..

Ja, där jag bor är det bara att gå till vilken privat läkarmottagning som helst och ta de proverna man önskar. Går inte detta i Sverige?

## Comment 18
Author: piri-piri

Det finns ju Scanlab, dit man kan skicka själv.

## Comment 19
Author: Zepp

Fundera på något helt annat.. är det några fördelar/nackdelar med höga/låga/normala testosteronvärden.. tyder det på något?

Vad brukar medecinvetenskapen tolka detta som?

Altså om vi bortser från vulgärargumenten om ökad manlighet osv!

Kan man få för höga värden, och var ligger intervallet för normalt?

Bara fnyfiken i allmänhet, om någon har några ideer!!

Att män inte skall har för låga värden som man kan jag ana klara fördelar med, men vad händer med kvinnor om värdena stiger.. eller spelar det mindre roll, det kanske inte påverkar "kvinnligheten", utan mer muskler eller liknande?

## Comment 20
Author: piri-piri

Kvinnor med testesteronöverskott får humörsvängningar före och undre mens, är konfliktsökande, får högre hårfäste eller tunnare hår på hjässan, finner före mens som minskar efter mens, fetare hud i ansiktet.

Om en  kvinna får testesteronbrist så får hon problem med hjärtklappning, svårt att koncentrera sig, gråter utan anledning, svårt att sätta gränser, mindre intresserad av sex, svagare muskler, åderbrock (det är därför de uppstår under graviditet), behåringen på kroppen minskar.

Hos kvinnor ger testesteronet mer sexlust, kraftigare orgasmer, starka slemhinnor och kärl, slät hud, motverkar bröstcancer, ger starka muskler och skelett, ökad självkänsla.

Allt handlar så klart om balans men det är intressant att vi kan påverka våra hormoner genom vårat beetende och med kosten.

## Comment 21
Author: hemul

goliath, jag vet faktiskt inte. Jag tror jag kan få ta "rimliga" prover även på en vårdcentral om jag betalar själv (t.ex. skulle jag har fått det när jag ville veta om jag haft vattkoppor, något de inte får kolla för längre,, men jag tyckte det var för dyrt). Men om jag kom med mer vidlyftiga idéer är jag inte så säker... Vet inte heller om det är annorlunda hos privatläkare. Jag trodde du bodde i Sverige.

  
piri-piri, jag menade hos läkare. Scandlab har väl inte precis fullt utbud och jag är nog inte så sugen på att använda dem heller.

## Comment 22
Author: goliath

\# 19,

Detta är det jag vet om ämnet:

Tror för högt testosteron kan bli problematiskt. Bl.a. för att östrogennivåerna kan ökas (via aromatase). Högt Östrogen kan ge problem med bla sexlust/drift, gynekomasti och vattenretention.

Sen spekuleras det lite över prostata cancer.. Gällande är väl att testosteron inte ökar risken för prostata cancer, men att vid utvecklar prostata cancer så påskyndar testosteron processen (via dihydrotestosteron). Mycket testosteron = mycket DT (via alfa-5-reduktase). Därför blockerar man testosteronets konvertering till DHT genom en alfa-5-reduktase hämmare och/eller blockerar DHT receptorerna eller i vissa fall även skär bort de ädla delarna..

Lågt testosteron kan ge en mängd symptom som trötthet, nedstämdhet,  muskelsvinn, ökning i midjemått och vikt, nedsatt sexlust etc..

Men hormonbilden är, precis som lipidbilden, samansatt. Man kan inte tolka så mycket av ett isolerat värde som testosteron. Andra hormoner som SHBG (binder och inaktiverar testosteron), östrogen (ration mellan test och öst spelar in), LH och FSH (viktiga för att tex skilja mellan primär och sekundär hypogonadisme, altså om ett eventuellt problem ligger i hjärnan eller testiklarna) spelar illihopa in. Parametern Fritt Testosteron säger ganska mycket men är många läkarmottagningar som inte erbjuder mätning av detta.

För min del hade jag testosteronnivåer i nedre normalen. Vid senaste kontroll hade den som sagt dubblats (är dock fortfarande inom normalen!). Jag har ju mått bra sen jag startade på LCHF och haft fin energi, men detta kan ju bero på blodsockerregulering och annat..
