# cocosfett
Author: Lausan

Inspiration sökes tack, jag tycker det är svårt att få i mig cocosfettet då jag inte är någon älskare av dess smak, att lägga det i kaffet tycker jag är synd då jag alltid dricker det svart, då jag däremot gillar kaffesmaken. Finns det andra saker att blanda ner det i, där smaken liksom antingen försvinner el blir till en härligare smakupplevelse?

## Comment 1
Author: Laurel

Hej!

Jag lägger cirka en matsked cocosfett i ett glas och fyller på med turkisk yoghurt. Fettet blir hårt pga kylan från yoghurten och i början kändes det litet konstigt att typ "tugga" fettet men jag har vant mig. Äter detta morgon och kväll.

## Comment 2
Author: nyborjare08

Visst är kokosfett nyttigt på många sätt men du måste inte äta det bara för att du äter LCHF ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Använd det annars och stek i, istället för smör.

Ischoklad är annars ett gott sätt att få i sig det, förutsatt att du inte är sockerkänslig förstås. Gjord på riktigt mörk choklad och inget socker förstås.

## Comment 3
Author: Lausan

Tack för hjälpen, läste att det var bra dels för candida o även för torrisar,

tänkte kolla om det hjälpte då jag har mycket eksem på händerna ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 4
Author: smurfan37

Smörj dig med det. Det har jag börjat göra, trots lchf e jag en väldig torris på kroppen!

## Comment 5
Author: nyborjare08

Aha, då förstår jag bättre ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Smörj in dig med kokosfett där du har eksemen. Om du har candida så ska du definitivt inte äta choklad, så i så fall föreslår jag att du använder kokosfettet i din vanliga matlagning, istället för eller tillsammans med smör vid stekning.

## Comment 6
Author: Jelien

Jag kör med cocosfett utan smak i kaffet! Kaffet smakar då precis som vanligt bara det att det blir en oljigare konsistens. Dricker också mitt kaffe svart i vanliga fall men med cocosfett utan smak går det hur bra som helst! :)

## Comment 7
Author: elin28

Tjuvläser tråden;)

Min son har atopiskt exem:/ det kommer direkt när det bli kallt ute. Jag har köpt hem cocosfett för jag tänkte smörja han med det, det verkar vara bra när jag ser att ni rekommenderar det:)

## Comment 8
Author: Knaster

När jag äter omelett brukar jag ta en klick kokosfett som får smälta ovanpå. Om jag äter kött som har en lite torrare konsistens så skär jag skåror i kötbiten och låter kokosfettet smälta ner.  
Det går ju att lägga det på vilken varm mat som helst egentligen..

## Comment 9
Author: Hausswolff

Men vänta lite nu. Först undrar jag varför du äter kokosfett (=kokosolja)? Är det för att få i dig fett eller är det för att det är nyttigt?

Det är nämligen skillnad på den smaklösa oljan och den som har kvar sin kokossmak. Den som smakar kokos innehåller en massa bra grejor pga de långa fettkedjorna och man får i sig vitaminer och nyttigheter som är bra för kroppen. Dessa bryts dock ner om oljan hettas upp så det är inte att rekommendera.

Vill man steka i oljan kan man ta en billigare, smaklös variant, men då får man inte i sig alla nyttigheter som finns i den "vanliga" kokosoljan.

## Comment 10
Author: Wildrat

#9 Kokosfett äter man för fettets skull och det är det samma i båda sorterna. Vitaminerna är säkert bra men varför ska man sleva i sig kokosfett för vitaminernas skull? Mängden lär inte vara särskilt överväldigande och de flesta äter inte jättemycket fett heller. Man får i sig mer vitaminer med maten.

**TS**\- kokosfett med smak funkar inte i matlagning. Möjligtvis i asiatiska maträtter med kokosmjölk. Kokosfett utan smak funkar däremot överallt, det smakar ju inget. Det ger bara fett, vlket ändå är det man är ute efter.

## Comment 11
Author: Beate

Jag har två sorter hemma, en billig utan smak som jag steker i och den dyra kallpressade Cocosan som smakar kokos som jag ser som ett kosttillskott och som jag tar 1-2 tsk per dag av och då äter jag den som den är. Gillar inte oljigt kaffe/te.

## Comment 12
Author: Henkez

Vad är det för skillnad på olika kokosfett då, trodde det var inte nån större skillnad förutom med och utan smak. Jag brukar köpa på en invandraraffär för 80 kr/liter.

## Comment 13
Author: Wildrat

#12 Skillanden ligger i framställningen och vad de gjort med den.

Unilevers silverpaket är sämst, de har härdat de få fettsyror som inte är mättade så alltihop ska vara fast i rumstemperatur.

Alba Dalbys silverpaket kommer sen. Deras är inte härdat men framställt som vanligt vilket kan innebära lite vad som helst som extrahering osv. Vi vet inte och det är inte säkert att de själva gör det.

Dessa två är framställda från copra som är torkad kokos.

Kokosfett från hälsokosten utan smak är det jag tycker är bäst. Är ibland ekologiskt (beror på märke) och sägs vara bara pressat. Smaken och doften har de förhoppningsvis fått bort på det traditionella viset med kokande vatten. Pressat från nötter som är max nån vecka gamla enligt reklamen.

Koksfett med smak är bara pressat. Ska också vara från helt färska nötter enligt reklamen... Innehåller förutom fett också lite vitaminer och mineraler.

Fetterna är dock desamma i allihop utom Unilevers och det är för fetternas skull man äter kokosfett.

Var på denna "skala" kokosfettet i invandrarbutikerna kommer vet jag inte men troligtvis är de ungefär som Alba Dalbys variant.

Jag brukar likna det vid ägg. Det finns burhönsägg, ägg från frigående och ekologiska. De kostar olika mycket och sägs vara olika nyttiga både för konsumenten och hönsen. Men exakt hur det är och vilket som är bäst vet vi inte utan vi får gissa och lita på producenterna...

## Comment 14
Author: Lausan

Tack för alla som engagerat sig, försöken att få i sig mer av denna varan fortsätter, jag återkommer om jag själv hittar ett knep som gör att det blir smakligare![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 15
Author: veran

Jag håller på att byta ut smöret i min äggmjölk till kokosfett istället. Jag dricker äggmjölk som frukost nästan varje morgon. Jag använder mig av den utan smak.

## Comment 16
Author: [Borttaget]

jag tycker inte äggmjölken är god med kokosfett, eller med enbart kokosfett, men smaken är som baken!

## Comment 17
Author: elin28

En fråga om cocosfett!

Fungerar fettet som solskyddsfaktor?? Jag ska till Vietnam i januari och få en riktig D-vitamin boost;) Och vill gärna inte använda kemiska produkter.

## Comment 18
Author: Fjrebqll

Ska jag vara helt ärlig så verkar det som om det flesta av er äter det bara för att.

De flesta av er verkar inte ha en aning om VARFÖR oljan är bra.

## Comment 19
Author: yvonnel

Gå in på denna länk, där finns mycket information och man kan prenumerera för att få veta nyheter inom ämnet. [http://www.coconutresearchcenter.org/](http://www.coconutresearchcenter.org/)

## Comment 20
Author: yvonnel

Wherever the coconut palm grows the people have learned of its  
importance as a effective medicine. For thousands of years coconut products have  
held a respected and valuable place in local folk medicine.  
  
In  
traditional medicine around the world coconut is used to treat a wide variety of  
health problems including the following: abscesses, asthma, baldness,  
bronchitis, bruises, burns, colds, constipation, cough, dropsy, dysentery,  
earache, fever, flu, gingivitis, gonorrhea, irregular or painful menstruation,  
jaundice, kidney stones, lice, malnutrition, nausea, rash, scabies, scurvy, skin  
infections, sore throat, swelling, syphilis, toothache, tuberculosis, tumors,  
typhoid, ulcers, upset stomach, weakness, and wounds.  
  
**Coconut In  
Modern Medicine**  
  
Modern medical science is now confirming the use of  
coconut in treating many of the above conditions. Published studies in medical  
journals show that coconut, in one form or another, may provide a wide range of  
health benefits. Some of these are summarized below:  
  
Kills viruses that cause influenza, herpes, measles,  
hepatitis C, SARS, AIDS, and other illnesses.Kills bacteria that cause ulcers, throat infections,  
urinary tract infections, gum disease and cavities, pneumonia, and gonorrhea,  
and other diseases.Kills fungi and yeasts that cause candidiasis,  
ringworm, athlete's foot, thrush, diaper rash, and other infections.Expels or kills tapeworms, lice, giardia, and other  
parasites.Provides a nutritional source of quick energy.Boosts energy and endurance, enhancing physical and  
athletic performance.Improves digestion and absorption of other nutrients  
including vitamins, minerals, and amino acids.mproves insulin secretion and utilization of blood  
glucose.Relieves stress on pancreas and enzyme systems of  
the body.Reduces symptoms associated with pancreatitis.Helps relieve symptoms and reduce health risks  
associated with diabetes.

*   Reduces problems associated with malabsorption  
    syndrome and cystic fibrosis.
    
*   Improves calcium and magnesium absorption and  
    supports the development of strong bones and teeth.
    
*   Helps protect against osteoporosis.
    
*   Helps relieve symptoms associated with gallbladder  
    disease.
    
*   Relieves symptoms associated with Crohn's disease,  
    ulcerative colitis, and stomach ulcers.
    
*   mproves digestion and bowel function.
    
*   Relieves pain and irritation caused by hemorrhoids.
    
*   Reduces inflammation.
    
*   Supports tissue healing and repair.
    
*   Supports and aids immune system function.
    
*   Helps protect the body from breast, colon, and other  
    cancers.
    
*   Is heart healthy; improves cholesterol ratio  
    reducing risk of heart disease.
    
*   Protects arteries from injury that causes  
    atherosclerosis and thus protects against heart disease.         Helps prevent periodontal disease and tooth decay.
    
*   Functions as a protective antioxidant.
    
*   Helps to protect the body from harmful free radicals  
    that promote premature aging and degenerative disease.
    
*   Does not deplete the body's antioxidant reserves  
    like other oils do.
    
*   Improves utilization of essential fatty acids and  
    protects them from oxidation.
    
*   Helps relieve symptoms associated with chronic  
    fatigue syndrome.
    
*   Relieves symptoms associated with benign prostatic  
    hyperplasia (prostate enlargement).
    
*   Reduces epileptic seizures.
    
*   Helps protect against kidney disease and bladder  
    infections.
    
*   Dissolves kidney stones.
    
*   Helps prevent liver disease.
    
*   Is lower in calories than all other fats.Supports thyroid function.
    
*   Promotes loss of excess weight by increasing  
    metabolic rate.
    
*   Is utilized by the body to produce energy in  
    preference to being stored as body fat like other dietary fats.
    
*   Helps prevent obesity and overweight problems.
    
*   Applied topically helps to form a chemical barrier  
    on the skin to ward of infection.
    
*   Reduces symptoms associated the psoriasis, eczema,  
    and dermatitis.
    
*   Supports the natural chemical balance of the skin.
    
*   Softens skin and helps relieve dryness and flaking.
    
*   Prevents wrinkles, sagging skin, and age spots.
    
*   Promotes healthy looking hair and complexion.
    
*   Provides protection from damaging effects of  
    ultraviolet radiation from the sun.
    
*   Helps control dandruff.
    
*   Does not form harmful by-products when heated to  
    normal cooking temperature like other vegetable oils do.
    
*   Has no harmful or discomforting side effects.
    
*   Is completely non-toxic to humans.
    

See Research to read some of the published studies  
regarding the above mentioned uses of coconut products.  
  
**Coconut  
Oil**  
  
While coconut possesses many health benefits due to its fiber and  
nutritional content, it's the oil that makes it a truly remarkable food and  
medicine.  
  
Once mistakenly believed to be unhealthy because of its high  
saturated fat content, it is now known that the fat in coconut oil is a unique  
and different from most all other fats and possesses many health giving  
properties. It is now gaining long overdue recognition as a nutritious health  
food.  
  
Coconut oil has been described as "the healthiest oil on earth."  
That's quite a remarkable statement. What makes coconut oil so good? What makes  
it different from all other oils, especially other saturated fats?  
  
The  
difference is in the fat molecule. All fats and oils are composed of molecules  
called fatty acids. There are two methods of classifying fatty acids. The first  
you are probably familiar with, is based on saturation. You have saturated fats,  
monounsaturated fats, and polyunsaturated fats. Another system of classification  
is based on molecular size or length of the carbon chain within each fatty acid.  
Fatty acids consist of long chains of carbon atoms with hydrogen atoms attached.  
In this system you have short-chain fatty acids (SCFA), medium-chain fatty acids  
(MCFA), and long-chain fatty acids (LCFA). Coconut oil is composed predominately  
of medium-chain fatty acids (MCFA), also known as medium-chain triglycerides  
(MCT).  
  
The vast majority of fats and oils in our diets, whether they are  
saturated or unsaturated or come from animals or plants, are composed of  
long-chain fatty acids (LCFA). Some 98 to 100% of all the fatty acids you  
consume are LCFA.  
  
The size of the fatty acid is extremely important. Why?  
Because our bodies respond to and metabolize each fatty acid differently  
depending on its size. So the physiological effects of MCFA in coconut oil are  
distinctly different from those of LCFA more commonly found in our foods. The  
saturated fatty acids in coconut oil are predominately medium-chain fatty acids.  
Both the saturated and unsaturated fat found in meat, milk, eggs, and plants  
(including most all vegetable oils) are composed of LCFA.  
  
MCFA are very  
different from LCFA. They do not have a negative effect on cholesterol and help  
to protect against heart disease. MCFA help to lower the risk of both  
atherosclerosis and heart disease. It is primarily due to the MCFA in coconut  
oil that makes it so special and so beneficial.  
  
There are only a very few  
good dietary sources of MCFA. By far the best sources are from coconut and palm  
kernel oils.  
  
Copyright ©  
2004 Coconut Research Center  
  
This website is for educational purposes  
only. The information supplied here comes from a variety of sources and authors  
and not every statement made has been evaluated by the FDA. This information is  
not intended to diagnose, treat, cure or prevent any disease.

  
  
  

  

  

[Home](http://www.coconutresearchcenter.org/index.htm) |  [Articles](http://www.coconutresearchcenter.org/articles.htm) |  [Nutrition  
Facts](nutrition-2.pdf) |  [Research](http://www.coconutresearchcenter.org/coconut-research.htm) |  [Books](http://www.coconutresearchcenter.org/books.htm) |  [Success Stories](http://www.coconutresearchcenter.org/successstories.htm) |  [Discussion Group](http://www.coconutresearchcenter.org/discussiongroup.htm) |  [Resources](http://www.coconutresearchcenter.org/resources.htm) |  [News](http://www.coconutresearchcenter.org/newsletter-sample.htm) |  [About Us](http://www.coconutresearchcenter.org/aboutus.htm) |  [Web  
Master](mailto:webmaster@coconutresearchcenter.com)

  

Copyright © 2010 Coconut Research Center  
  
This  
website is for educational purposes only. The information supplied here comes  
from a variety of sources and authors

  

and  
not every statement made has been evaluated by the FDA. This information is not  
intended to diagnose, treat, cure or prevent any disease.

## Comment 21
Author: Wildrat

#17 Solskyddsfaktor 1-2 ungeföär. Inget som funkar på solsemestern alltså.

#18 Måste man alltid veta varför? Räcker det inte med ATT det funkar?

## Comment 22
Author: Anders-S

Har en granne som gör kalla-det-vad-du-vill-bollar till sin man som har Alzheimers eftersom han inte äter kokosolja med sked.  
  
Innehåll:

\- Kokosfett  
\- Kokosflingor, både i smet och som garnering  
\- Kakao  
\- Dadlar; kärnfria  
\- Valnötter, mandlar, pekannötter, etc.  
\- Pumpakärnor  
\- Kaffe

Tycker man skall vara måttlig med söta dadlar men det är bättre än att använda sötningsmedel.

## Comment 23
Author: [Borttaget]

mja nog tar jag hellre naturligt sukrin med noll kolisar än dadlar med 40+

## Comment 24
Author: Anders-S

#23

Finns en poäng i att det är en liten, liten bit dadel som är söt istället för att hela kakan är söt.

Personligen totalvägrar jag alla sötningsmedel och ersättningsprodukter som laboreras med i diverse mixer och recept. Bättre att lära sig av med att saker skall smaka sött.

## Comment 25
Author: coton

Mitt tips är att du läser boken "Stoppa Alzheimer nu" av Bruce Fife. Där ger han en del tips i slutet av boken i receptdelen, bland annat något som han kallar minisoppor. Hela den boken kan man säga utgår från ketogen kost och nyttan av kokosfett. Jag lånade den på biblioteket.
