# Egen taco-kryddmix
Author: tullmejs

De färdiga påsmixerna innehåller ju de flesta av oss vet en hel del socker och annat jox. På svt:s matsida [\-->](http://www.svt.se/svt/jsp/Crosslink.jsp?d=46156&a=543248&ingredients=mexikansk&av704si=45917&av704ko=-1&showResults=false&lid=receptSearch452875&lPos=0 "http://www.svt.se/svt/jsp/Crosslink.jsp?d=46156&a=543248&ingredients=mexikansk&av704si=45917&av704ko=-1&showResults=false&lid=receptSearch452875&lPos=0") hittade jag recept på "Egen mexikansk kryddblandning" (aka tacomix. ) Har precis testat och det var inte helt olikt originalet faktiskt. Receptet på svt innehåller även ett par msk maizena för redningens skull, men jag utesluter det här.

Ingredienserna och proportionerna är som följer: 

1 msk mald spiskummin

1 msk chilipulver

1 tsk kakao

1 tsk salt

## Comment 1
Author: Anterrabae

gott! Själv brukar jag tillsätta lite koriander och vitlök oxå.. =)

## Comment 2
Author: zeretki

Tack för tipset! Jag ser gärna fler kryddtips. :)

## Comment 3
Author: supermoccine

Kakao?!

## Comment 4
Author: tullmejs

det stod kakao och jag använde det och det blev bra! tro det eller ej! ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 5
Author: Mizzi

Oj vad bra tittade funderade precis i dag på hur man kunde göra sin egen tacokrydda =)

## Comment 6
Author: supermoccine

#4 Jo, kanske gör det. Lite otippat :) Och för knarkigt för mig som kör drogfritt..

## Comment 7
Author: MillisB

Här är ett recpt jag hittade på en amerikansk hemsida:([http://www.recipezaar.com/76616](http://www.recipezaar.com/76616))

Har översatt receptet men har inte själv provat det. Tycker det låter väldigt gott.

**Taco kryddmix**

2 msk chilipulver (för bästa smak, reducera inte den mängden)

½ -1 tsk vitlökspulver

¼ tsk lökpulver

¼ tsk oregano (torkad)

½ tsk paprikapulver

2-3 tsk mald spiskummin

½ tsk havsalt

1 tsk svartpeppar

1 krm cayennepeppar (valfritt/efter smak)

Blanda alla ingredienser. Dubbla eller tredubbla receptet om önskvärt.

Häll upp i en tät burk eller behållare och mixen är färdig att använda.

Notera att detta receptet bara ger smak. Om du vill att taco-mixen ska bli lite "tjockare" måste du blanda i något som passar, normalt sett mjöl, men det använder ju inte vi...

Du kan också blanda i ½ - 1 burk krossade tomater om du vill ha såsen lite tomatiserad.

## Comment 8
Author: Margareta

TACK för detta! Jag har länge gjort själv på en höft och därför känns det kul med lite proportioner. Skall absolut testa! Nu under hösten är det gott med tacokryddad färs som omväxling.

## Comment 9
Author: zeretki

Åhh, måste testa! :D Älskar kryddor.

## Comment 10
Author: Margareta

Häftigt med kakao i tycker jag!

## Comment 11
Author: Loria

Är receptet dimensionerat för 400g köttfärs eller?

## Comment 12
Author: Mervi

Jag tror att man får ta efter smak, alla gillar inte lika stark smak.

Gör som du gör med andra kryddor, ta lite och smaka osv.

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Jag reder mina såser och annat med arrowrot den är väldigt behändig och inga kolhydrater i.

## Comment 14
Author: asagasa

Jo, tyvärr är det 88% kolhydrater i arrowrot, men det går ju åt så hemskt lite.

## Comment 15
Author: Monsun

Kakao används mkt i mexicansk matlagning så det är ganska självklart att det ska vara med i kryddblandningen....

## Comment 16
Author: [Borttaget]

Helt underbart med ett "riktigt" recept på tacomix, tackar och som sagt det där med kakao var ju riktigt optippat....

asagasa! 88% kolhydrater i arrowrot? det var något nytt..... fast man använder väldigt lite...

## Comment 17
Author: Margareta

Arrowrot = kolhydrater i princip - din lillebror - Karro - får inte använda det här hemma om mamma skall äta längre - det irriterar honom men han accepterar det.

## Comment 18
Author: [Borttaget]

hihihi kan tänka mig det

## Comment 19
Author: Brynhilde

Tack för tipset. Jag kastade ut mina kryddblandningar för ett tag sen. Dom som hade E-nr osv i sej. Ska bli kul att prova dessa recepten.

## Comment 20
Author: carina3

Tack alla för jättefina tips:-)

## Comment 21
Author: MiaKia

Åh vad bra att du puttade upp denna! Tack! ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 22
Author: blackraven

Denna blandningen är kanongod! Rekommenderas!

## Comment 23
Author: britt-maria

Under tiden jag var med i GiViktkoll hittade jag detta recept på hemgjord tacokrydda som jag nu äntligen kommit mig för att göra (förutom oreganon för den använde jag upp igår).

till ca 1 dl behövs:

2 msk chilipeppar

1msk lökpulver

1 msk vitlökspulver

1 msk chilipulver

2 tsk citronpeppar

2 tsk malen spiskummin

1 tsk paprikapulver

½ tsk oregano

½ tsk salt

(sedan var det eventuellt ½ tsk sötningsmedel men det glömmer vi bort)

Det blev riktigt bra!

## Comment 24
Author: olandsfamiljen

Till hur mkt färs är det runt 500g eller?

## Comment 25
Author: Maia

Jag bara måste puffa upp den här tråden igen. Det där med kakao i blandningen var verkligen pricken över i:et!

## Comment 26
Author: Wildrat

#23 Om ni gör egen för att undvika glutamat, kontrollera att citronpepparn inte gör det också... (Citronpeppar i tacos? Det funkar väl inte..?)

## Comment 27
Author: godivaex

Oj, det här blev helt underbart gott! Gjorde som grundreceptet men tillsatte 1 tsk mald koriander och lite till salt. Nästa gång tar jag lite mindre spiskummin tror jag.

Jag stekte ca. 250g fläskfärs och 250 g nötfärs och använde hela mängden kryddblandning. Piffade lite med en vitlöksklyfta och cayennepeppar.

Rekommenderas verkligen! ![Glad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 28
Author: kylbalsam

den här hemmagjorda tacokryddan gjorde succé här hemma!

tackar och bockar för receptet ![Tungan ute](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 29
Author: matsmurfen

Det finns ju även "tacosås" - är det någon som har recept på det?

## Comment 30
Author: fettbramat

[**Här**](http://blogg.passagen.se/fettbramat/entry/broccolitimbaler) hittar du recept på en tacosås utan socker.

## Comment 31
Author: rifla

puffar upp denna tråd..

## Comment 32
Author: flikkan77

Gjorde denna taco-kryddan igår och den blev riktigt lyckad!

1.5 tsk salt

2 tsk chilipulver

2 tsk paprikapulver

1 tsk vitlökspulver

1 tsk lökpulver

1 tsk spiskummin

2 krm cayennepeppar

Tänk på att till cayennepepparen så är det kryddmått och inte tesked som till de andra kryddorna. Höll på att ta fel själv och det hade nog blivit lite väl starkt. ![Oskyldig](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

Funderar på att testa ta i lite kakao nästa gång jag gör den med.

## Comment 33
Author: goldcamilla

Tack tullmejs för receptet, det ät jättegott. Jag har en mexikansk kokbok hemma där de använder mycket kakao i olika rätter men där fanns ingen tacokrydda.

## Comment 34
Author: Jojo55

Herregud vad mycket olika tacokryddrecept det fanns, hur ska jag kunna välja?

## Comment 35
Author: [Borttaget]

tjaaa du, du får väl prova dig fram till det som passar din egen smak...
