# Supreme Mandelmjöl
Author: Mumrikshumla

Idag gjorde jag ett fynd i lokala "exotiska-produkter" affären. Hittade ett mandelmjöl av märket Supreme, men det saknade näringsvärdesförteckning.

Är det någon som känner till Supreme Almond Powder?

## Comment 1
Author: JMW

Kostade?

## Comment 2
Author: Mumrikshumla

39 kr för 300 gram

## Comment 3
Author: JMW

Okej tack. Då fortsätter jag mala mandeln jag köper på ÖB för 29:90 och 500 grams påse. Jag gör av med en hel del mandelmjöl så billigaste pris gillas ju så klart. ![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 4
Author: Trollpyret

Jag har inget svar på din fråga men googlade på det och hittade en del sidor där de "varnar" för att almond powder inte är ren mandel (och därmed inte samma sak som almond flour), utan kan innehålla både det ena och det andra. Socker och mjölkpulver var exempel som nämndes som ingredienser. 

På bland annat [http://chowhound.chow.com/topics/282028](http://chowhound.chow.com/topics/282028 "Här") står det om det om man scrollar ner lite.
