# Fantastiska rosa choklad cupcakes - LCHF
Author: ingrrid

Dessa gjorde jag också till min födelsedag och dom var en stor hit dom me, även för dom som inte äter LCHF. Min vän med gluten allergier var också överlycklig över att höra att det inte var vete i antingen cupcakes eller [cheesecake](http://www.ingridsblogg.no/?p=405852) [](http://www.ingridsblogg.no/?p=405852) ![:)](http://www.ingridsblogg.no/wp-includes/images/smilies/icon_smile.gif)  Vad jag gillar med receptet är att det inte kräver en massa dyra speciella ingredienser utöver Sukrin.

[Recept med bilder kan ni se her!](http://www.ingridsblogg.no/?p=405879)

Vill ni ha med svensk översätning [kolla her :)](http://translate.google.com/translate?hl=no&sl=no&tl=sv&u=http%3A%2F%2Fwww.ingridsblogg.no%2F%3Fp%3D405879)

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Ser gôrfina ut men kokosmassa, vad är det?

## Comment 2
Author: ingrrid

Riven kokos :)

## Comment 3
Author: [Borttaget]

vanlig riven kokos? Den är ju torr och smulig, ingen massa precis?

## Comment 4
Author: ingrrid

Skillnad på norska ock svenska, inte alltid jag väljer dom riktiga orden ;) Men det er kokkosflingar, torr ja :)

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Ok! Tänkte ni kanske hade typ mandelmassa i norge, fast av kokos, det lät ju rätt mycket godare än riven kokos! ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")
