# Omläggning av kosten
Author: Tiana

Jag har precis bestämt mig för att lägga om min kost, men funderar över om det är bäst att ta det rakt av eller amga in kosten steg för steg.

Vad har ni för erfarenheter om det här?

## Comment 1
Author: carnym

För min del har det funkat med att lägga om kosten direkt. Läs först på om vilka omställningsproblem man kan få så att du är lite förberedd. Personligen så får jag inte speciellt mycket obehag... däremot en massa god mat! Lycka till

## Comment 2
Author: Zepp

Är man frisk för övrigt kan man ställa om rätt snabbt, så är omställningen gjord på tre veckor!

Man kan alltid balansera lite fram o tillbaka om besvären blir för jobbiga.

Sen så förstår jag inte de som bestämmer sig för att ligga på minimala nivåer kolhydrater på en gång.. sånt kan man ta o fundera på efter några månader.

Dels så kan man må himla dåligt på grund av häftig omställning och det blir en massa räknande o planerande hit o dit.. kanske helt i onödan och tillslut tröttnar man?

Börja enkelt, slopa alla stora kolhydratkällor, äter man inget med säd, inga rotfrukter, så är det himla svårt att komma över 100 gram om dagen!

## Comment 3
Author: Tiana

Tack för tips! Jag har bestämt mig för att smyga över till ny diet, av två anledningar: 1. Det har inte fungerat för mig innan att sluta tvärt, och 2. Jag vill inte slänga mat i onödan, jagverkligen hatar att göra det!

Så nu är jag inne på dag 4 av att minska på kolhydraterna, har trappat ner till ungefär hälften och och börjat med grädde i kaffet istället. Det otroliga är att jag redan märker skillnad. Jag vaknade inte idag av att jag var vrålhungrig innan väckarklockan, och på jobbet märkte jag att jag inte var fikasugen och småhungrig som innan, Jobbade till och med in ena fikapausen och gick hem en stund tidigare ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 4
Author: FatboySlim

Trappa ner fungerar väl, men jag vet inte om jag köper argumentet med att man inte tål att slänga mat. Min (och antagligen din också) tål inte kolhydrater som jag förutsätter att du har om du skulle vara tvungen att slänga den.

Men ställa då dessa två påståenden och se vad som är bäst för dig; antingen äter du det du har, och får en långsammare övergång - eller - så slänger du din mat och får en snabbare övergång. Jag tror personligen att det sistnämnda är värt mer än det första.

För...

Du kommer att inom någon timme/dag glömma det du kastade, men din kropp kommer att tacka dig om du gör lidande (övergångsperioden) så kort som möjligt.

Men, det är bara min åsikt :)

Hur som - Lycka till!

//Freddie

sverigesfetaste.wordpress.org

## Comment 5
Author: Brynhilde

Jag gav bort mjöl, ris, pasta, ketchup osv till grannen...

## Comment 6
Author: Tiana

Ja, det är ju en idé! Jag har visserligen inte så mycket hemma just nu, men jag får se hur jag gör.

## Comment 7
Author: dufva

Det är en fråga om personlighet.

är man en sån som river bort plåstret direkt eller lirkar bort det under längre tid får man fråga sig själv ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Är man frisk och har tålamod kan man göra hur man vill.

Livet är ett maratonlopp och inte ett hundrameters-race ![Tungan ute](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")
