# Sockerfylla - bokstavligen!
Author: LatMask

Var på en liten festlighet häromdagen direkt efter jobbet. Det serverades både rött och vitt vin, men jag kände inte för det utan hällde bara upp lite Pommac i glaset.

(Det är väl bäst att förtydliga att LatMask aldrig haft problem med sockerberoende el dyl, och numera är nere på normalt BMI, så jag tar ut svängarna lite mera).

Sen serverades det vansinnigt gott tilltugg med bl a renstek och räkor, allt inlindat i sånt där mjukt tunnbröd. Jag glufsade i mig ett antal...![{#emotions_dlg.embarassed}](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "{#emotions_dlg.embarassed}")

## Comment 1
Author: [Borttaget]

fattas det inte lite här! Liite utförligare om fyllan , tack ![{#emotions_dlg.wink}](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "{#emotions_dlg.wink}")

## Comment 2
Author: LatMask

Va!

Halva mitt inlägg bara försvann?!

Alltså, jag uppträdde nästan lite berusat. En kompis frågade t o m - "Du har väl bara druckit Pommac?"

Sen såg jag fel på klockan också, trodde att den var en timme tidigare än den verkligen var.

Så min fråga är: Omvandlades allt det där mjuka tunnbrödet till alkohol i min mage? Eller var Pommacen spetsad?

## Comment 3
Author: LatMask

Lessen över att det här blev så förvirrat, halva mitt första inlägg försvann ut i cyberrymden, men jag hoppas att inlägget under#2 kompletterade #0.

Min fråga kvarstår: Noll intag av alkohol, men rätt mycket av framförallt tunnbröd - kan det bli alkohol?

## Comment 4
Author: [Borttaget]

verkar mysko!  Tror mer på spetsad Pommac! ![{#emotions_dlg.laughing}](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "{#emotions_dlg.laughing}") Men vad vet jag! Har inte druckit läsk eller ätit mjukt bröd på evigheter, kanske kulle reagera likadant!

## Comment 5
Author: Miyu

Kanske för mycket riven muskot i tunnbrödsrullarna? ;)

## Comment 6
Author: LatMask

Mnja, Miyu, kommer inte ihåg den väldigt speciella muskotsmaken alls. Det är dessutom mycket präkto personer på det hela taget, så spetsad Pommac tror jag inte på...

Jag tror helt enkelt stt jag inte tål snabba kolhydrater alls..

## Comment 7
Author: Håbe

Jag fick ungefär samma reaktion när jag frossade loss på kinamat för några veckor sen. Kände mig full rent ut sagt. Missbedömde avstånd så jag gick in i dörrposter och liknande. Lite läskigt faktiskt. Släppte efter några timmar. Som en vanlig fylla helt enkelt. Något är det som gör att kroppen blir berusad av kolhydraterna när den inte är van.

## Comment 8
Author: bustas

Har hänt att även jag hittat på ursäkter då jag tagit lite för mycket ![{#emotions_dlg.smile}](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "{#emotions_dlg.smile}"), dåliga jordnötter brukar vara min grej ![{#emotions_dlg.undecided}](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "{#emotions_dlg.undecided}"), men tunnbröd, hmm...

.

## Comment 9
Author: bustas

När man skriver här så blir det helknäppt. Man får gå in och lägga till och ändra hela tiden.

## Comment 10
Author: Andina

_Tips:_ Det som skrivs efter en Smiley - försvinner oftast. (Det går att ta sig runt det, men då får man trixa till det lite.) Så använder ni er av Smilisarna - lägg dem sist i inlägget.   
_(Ifokusfolket är medvetna om problemet - och söker lösningen...)_

Jag tror jag äter för mycket kolisar rent generellt för att kunna få den sockerfylle-effekten... 

![{#emotions_dlg.laughing}](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "{#emotions_dlg.laughing}")

## Comment 11
Author: LatMask

Aha, Andina! Tack! Så det var smileyn som jag la i mitten som orsakade det hela, där ser man - teknikens under...eller inte.

Egentligen är jag nog inte så kolhydratkänslig som det verkar, men alla de där tunnbrödrullarna tillsammans blev en hel del. Man lär så länge man lever!

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Spekulationerna kring anledningen till varför vi blev bönder börjar klarna.  
Har tidigare hört en skröna om att vi blev lite packade (höga) av potatisen och vetet, så vi slog läger och började odla upp dessa för att ha lite kul.

Verkar ju inte vara en skröna om man nu skall tro er.

## Comment 13
Author: Miyu

LatMask jag var ironisk... :P

## Comment 14
Author: LatMask

Tja, öl var väl det första man tillverkade av säd...
