# Kokosmjöl-kris!
Author: aussiemia

Jag tror jag blir snurrig snart. Jag letar med ljus och lykta efter den typen av kokosmjöl som ni alla pratar om, men det enda som finns är bara vanligt, finmalet kokoskött, dvs istället för flingor så är det mjöl. Kh-innehållet är ju då flera ggr högre än önskat.

Jag har varit inne på olika hälsokostbutiker och flera olika sajter, både i Au och USA, men det finns bara inte. Kan det heta något annat på engelska?

## Comment 1
Author: aussiemia

Hurra! ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Jag hittade det! På engelska heter det coconut \_powder\_! Inte mjöl!

Tjohoo, nu ska jag åka till alla de indiska butikerna jag vet om i grannskapet!

## Comment 2
Author: aussiemia

Efter besök i två olika butiker så kan jag konstatera att det powder som jag sett har tillsatt maltodextrin ![Obestämd](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd"), med ett kh-innehåll på mellan 17.3 och 26.

Nåja, the quest for pure coconut powder continues. Önska mig lycka till!

## Comment 3
Author: yvonnel

Det finns att köpa på **iHerb** 1 lb = 5,81 usd

## Comment 4
Author: Joyce-

Japp, det finns att köpa via iHerb, t.ex. [här](http://www.iherb.com/Coconut-Secret-Raw-Coconut-Flour-1-lb-454-g/24097?at=0 "här") och [här](http://www.iherb.com/Bob-s-Red-Mill-Organic-Coconut-Flour-Gluten-Free-16-oz-1-lb-453-g/10965?at=0 "här."). Använd rabattkoden YUH004 så får du 5 USD rabatt på din första order ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 5
Author: [Borttaget]

lite förvirrande tråd detta, (i början åtminstone ![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört"))för det är väl just flour det ska heta och inte powder!!

## Comment 6
Author: goffa

Jag köpte mitt på bodystore på nätet, fast då hette det kokosfiber... men det ska vara det man syftar på med "mjöl". Har inte hunnit prova det ännu bara.

## Comment 7
Author: byggarn30

Ett par länkar om hur man gör kokosmjöl själv:

[http://www.ehow.com/how\_5497666\_make-coconut-flour.html](http://www.ehow.com/how_5497666_make-coconut-flour.html)

[http://www.thehealthyhomeeconomist.com/2011/03/video-how-to-make-coconut-flour/](http://www.thehealthyhomeeconomist.com/2011/03/video-how-to-make-coconut-flour/)

## Comment 8
Author: aussiemia

Ja men va fan...

I förrgår! beställde jag sukrin från iHerb i USA!

Tack för tipset, men hur vet man att det är 100% rent utan vare sig maltodextrin eller tapioka starch (som det var i det tredje märket jag hittade idag)?

Tack för länkarna, byggarn30, ska kolla igenom dom. Kanske är det så att jag måste göra det själv.

## Comment 9
Author: Joyce-

#8

Man läser längst ner på sidan där ingredienserna står. På de två ovan nämnda kokosmjölen från iHerb i #4 står det "organic coconut" och inget mer.

## Comment 10
Author: aussiemia

Det ser ut som det iHerb har är mjölet, dvs malt kokoskött. Kollar man på innehållet så är 1 serving 2 tablespoons =14 gr och det innehåller 8 gr kh, den andra10 gr.

Jag fortsätter mitt sökande.

## Comment 11
Author: byggarn30

Jo,om man bara maler kokoskött eller flingor så blir det en rätt fet gröt med all sötma kvar.

Om man istället löser upp och maler kokosköttet i vatten, kanske varmt vatten, och sedan pressar ur vätskan - kokosmjölken, så har ju restprodukten blivit av med det mesta fettet och sockret.

Sedan är det ju bara att torka i ugn och eventuellt mala igen. ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 12
Author: konichiwa

Tack för länkarna bryggarn30!

Jag läste att det ska bli brist på kokos i år så bäst att hamstra nu ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 13
Author: Joyce-

#10

Nej det stämmer inte, det är inte malda kokosflingor utan "riktigt" kokosmjöl. Angående kolhydraterna så måste man tänka på att i USA räknas ALLA kolhydrater, inklusive fibrer, in under begreppet kolhydrater på innehållsförteckningarna. I detta fall är största delen av kolhydraterna i form av just fiber som vi inte kan förbränna som energi.

## Comment 14
Author: majala

Jag köpte mitt kokosmjöl på lokala hälsokosten. Frågade i kassan för nån vecka sen och de hade inte kokosmjöl i sortimentet, men de köpte in på förfrågan. Så nu har jag kokosmjöl hemma (som doftar fantastiskt! Fair Trade och allt). :-)

## Comment 15
Author: Jenny40

Aussiemia - jag ser att du bor i Australien, så det är ju inte så självklart då för dig att gå in på närmaste hälsokosten och köpa kokosmjöl som här i Sverige. Det kokosmjöl som alla pratar om heter Cocos flour av märket Aman Prana ( det är en restprodukt, dvs kokosfibrer som man maler ner till ett finkornigt mjöl). och det är en Fair Trade produkt.

jag var ute på nätet o sökte lite och hittade en länk till Fair trade i Australien. Om du tar kontakt med dem, så kanske de kan hänvisa dig till närmaste återförsäljare, kanske finns det nåt i närheten där du bor, annars kanske du kan beställa det genom dem.

http://www.fta.org.au/

mvh

## Comment 16
Author: yvonnel

**Coconut Aminos** är något nytt jag hittade i sökningen efter kokkosmjölsvarianter, det motsvarar sojasås som ju är lite suspekt med rapporter som kommer då och då. Det var tillverkat av saven från kokkospalmen.

## Comment 17
Author: texarcana

Det kan knappast bli mycket enklare än att beställa från (i mitt tycke alldeles utmärkta) **LCHF-butiken**, vilket jag nyligen själv gjorde. Deras kokosnötsmjöl hittas [här](http://lchfbutiken.noxshop.se?item_id=7). Bara 4 g kh/100 g.

## Comment 18
Author: gun92884

#15

... nog ska du val hitta kokosprodukter hos en indisk handel? Och asiatiska affarer lar det val finnas tamligen sa manga nufortiden? Som jag forstar sa ar coconut powder detsamma som nar man koper torkad mjolk, alltsa pulver som man blandar med vatten for att fa till en dryck.

## Comment 19
Author: Jenny40

#17: Men LCHF-butiken säljer ju inte kokosmjölet (samma kokosmjöl som jag nämnde i mitt inlägg #15) ... till personer som bor i Australien. Bara inom EU's punkskatteområden.

#10: Hittade några fler länkar du kan kolla in, kanske de kan hjälpa dig. ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")  
  
http://www.getprice.com.au/NUI-Coconut-Flour-500g-Gpnc\_583--35232716.htm  
  
http://products.mercola.com/coconut-flour/

http://au.shopping.com/coconut-flour-suppliers/products

lycka till!

## Comment 20
Author: [Borttaget]

#15 det är inte bara att gå in på en hälsokost här hemma heller tyvärr... har i dag varit runt på dem jag hittade i stan (Karlstad) men ingenstans hade de...

## Comment 21
Author: yvonnel

#17

Ja, det såg jag och räknade på, man får ju betala frakten i vilket fall som helst och från USA är priserna verkligen konkurrenskraftiga, det skiljer nästan 50%.

## Comment 22
Author: byggarn30

Nu har jag mitt mjöl klart.

Av två stycken påsar kokosflingor från Willys (rena kokosflingor, inga tillsatser) á 6.90 = 13.80kr fick jag ut åtminstone en burk kokosmjölk som kostar kanske 9 kr på samma butik.

DESSUTOM fick jag ut 5 dl kokosmjöl. Har ingen aning om vad köpe-kokosmjöl har för vikt för 5 dl men jag gissar att jag fick ut åtminstone 50 kr värt av kokosmjöl. Kanske 100.

## Comment 23
Author: [Borttaget]

0,5 dl väger ca 50-60 g.

## Comment 24
Author: byggarn30

Så då fick jag ut 95 kr kokosnötmjöl (LCHF-Butikens pris) plus en burk kokosmjölk -> 105 kr för 14 kr kokosflingor och lite jobb!

## Comment 25
Author: [Borttaget]

du kommer att lbi rik!! ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 26
Author: byggarn30

Ja, fan, om man skulle göra detta och sälja. Overhead - vad är det? ![Tungan ute](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 27
Author: Cessy

Ja att göra kokosmjöl själv är def. billigast. Tyvärr hjälper detta inte dig Aussiemia men [Aman Prama kokosnötsmjölet](http://www.bodystore.com/3/sv/artiklar/halsokost/livsmedel/kokosfiber_kokosmjol-eko_fairtrade-1000-g) finns även hos Bodystore.com men i 1 kg förpackning för 149 kr. Om man handlar för över 500kr så får man varorna fraktfritt, men de levererar tyvärr inte utanför Sverige.

## Comment 28
Author: byggarn30

#27 - Varför hjälper inte detta Aussiemia?

## Comment 29
Author: Cessy

\# 28 Hon bor i australien o Bodystore.com levererar bara inom Sverige o det var detta jag syftade på - Att göra sitt eget kokosnötsmjöl som du gjort hjälper ju däremot henne perfekt.

## Comment 30
Author: yvonnel

Tyvärr så stämmer inte det antagandet att man kan göra ett bra kokkosmjöl av kokkosflingor, effekten blir inte samma pga att fiberhalten inte är den samma. Passar inte som bröd möjligen någon sorts kakor.

iHerb är utmärkt att handla ifrån, det blir ungefär ½ priset mot normalpriset här hemma, men det är dyrt iallafall. Se annan tråd där jag tydligt utrett frågan om hur man handlar.

## Comment 31
Author: yvonnel

2011-03-29 02:00  |  av: [yvonnel](http://kolhydrater.ifokus.se/users/4d7122d2b9cb4620e903ce03-yvonnel "Visa personlig sida för yvonnel") 

Numera kanske det finns Indiska eller andra invandrarbutiker som har kokkosmjöl och fler livsmedel som vi LCHF vill ha och framför allt till hyfsade priser men annars så har jag senast beställt från **iHerb** som har ett ganska stort sortiment på olika mjölsorter och annat intressant.

Ännu ligger ju dollarpriset bra till så det lönar sig faktiskt bra att handla därifrån. Kokkosmjöl kostar ca 37:- för 1 lbs (=453 g).

Om du/ni inte beställer mer än vikten 3 lbs på samma tillfälle så kostar frakten inte mer än 4 usd, det blir tom billigare att göra 2-3 mindre beställningar än 1 större.

Dessutom kan man få en extra rabatt på 5 usd om man beställer för första gången och anger koden LOF542, det finns en särskild fråga om man blivit rekommenderad att handla där och med den koden så drar dom av den summan.

Jag väntar nu på leveransen på min senaste beställning och sedan ska jag också experimentera med brödrecept och det ska bli skoj för brödet är det svåraste att avstå ifrån.

## Comment 32
Author: Internettan

Jag beställde från LCHF-butiken och fick hem mitt kokosnötmjöl igår. Det luktade mycket gott av kokos och då kan jag inte hjälpa att undra hur den smaken gör sig i bröd? Kokosbröd - kan det verkligen kännas som bröd?

## Comment 33
Author: Cessy

#32 Jo det luktar kokos (är ju samma mjöl som bodystore har men i 1 kg pack) men det smakar inte kokos. Dock ska man inte tro att det blir som vanligt mjöl när man bakar, men i alla fall ändå klart godkännt.

## Comment 34
Author: byggarn30

#30 - "Tyvärr så stämmer inte det antagandet att man kan göra ett bra kokkosmjöl av kokkosflingor, effekten blir inte samma pga att fiberhalten inte är den samma." - Källa på det?

Kokosflingor är ju just det som det låter - flingat kokoskött.

Peka mig mot ett BRA brödrecept så ska jag baka det med mitt hemmagjorda kokosmjöl och rapportera.

## Comment 35
Author: DesK

Byggarn30 [ljust rostbröd (lchf)](http://matbrod.ifokus.se/discussions/4d773f5cc5c6a73c510000fc-ljust-rostbrod-lchf-recept#discussions-2) är ett bra recept, det finns här också men jag hittade det inte nu. Berätta gärna exakt hur du gjorde kokosmjölet och mjölken också ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 36
Author: gun92884

#19

Australien har manga invandrade asiater sa jag tror inte att det ska vara nodvandigt att kopa kokosmjol fran utlandet.

## Comment 37
Author: Internettan

#33:

Tack! Ska bli spännande att prova!

## Comment 38
Author: yvonnel

Jag fick levererat till dörren allt jag beställde från _**iHerb**_ alldeles nyss, kokkosmjölet kom i en plåtburk med plastlock och ser väldigt fint ut, lite gulaktigt i färgen, förmodligen fiber.

Tyvärr hinner jag inte baka denna veckan, men det ska bli spännande.

## Comment 39
Author: MissMullig

#34 intressant det där med att tvätta kokosklingsmjölet.

Skall bli intressant höra vad du fick för bakresultat på det.

Hur gjode du då du torkade det till mjöl?

## Comment 40
Author: byggarn30

#39 -

Först blötlade jag ungefär dubbelt så mycket vatten som kokos med varann. Sedan värmde jag upp det i micron så det vart rejält varmt.

Sedan körde jag det i mixern, den man gör milkshake eller smoothie i.

Sedan hällde jag det hela i en tygsil. Typ ett gammalt örngott hängande över en annan bunke.

Lät rinna ur och sedan kramade jag ur. Här fick jag ut kokosmjölk/grädde.

Sedan kokade jag upp kokosresterna med massa mer vatten och silade det igen genom samma "örngott".

Kramade ur.

Sedan bredde jag ut det på aluminiumfolie på en plåt i ugnen. Satte en träsked mellan luckan och ugnen. Satte ugnen på 50 grader och lät det stå över natten. (Så gör jag även Beef Jerky).

Sedan körde jag det torkade resultatet i en mixer till mjöl.

## Comment 41
Author: DesK

#40 Tack för din beskrivning av hur du gör kokosmjöl, men jag undrar lite över hur du räknar i #32 därför att du antagligen inte har räknat med elkostnaden för vad din ugn drar! Om du ställer ugnen på 50 grader och ugnsluckan på glänt så innebär det att din ugn  "tror" att den ska värma upp köket och ev t o m hela huset till 50 grader (beroende av planlösning)! Du talar heller inte om vad för slags ugn du har. Det blir stor skillnad mellan traditionell ugn och varmluftsugn inte minst därför att ugnsluckan kan vara stängd.

Okej kokosmjöl är dyrt att köpa, men också aspekterna ang elförbrukning skall tas med vid en prisjämförelse.

## Comment 42
Author: MissMullig

#40 det var ju enkelt skall testa det imorgon om jag kar kokos hemma annars blir det ett besök i butiken innan.

## Comment 43
Author: byggarn30

#41 - elkostnaden är försummbar. Ugnen står liksom i viloläge i mitt exempel.

Säg att det går åt ett par kiloWattTimmar=2 kr för en natts tork.

## Comment 44
Author: MissMullig

Man får göra en större sats helt enkelt. Så slösar man inte på det sättet iaf

## Comment 45
Author: DesK

Viloläge, vad menar du med det? Så snart ugnsluckan är öppen och någon värme i ugnen är påslagen åtgår elenergi. Vänligen förklara bättre hur du räknar då! Jämför om du har ytterdörren öppen en hel natt och elelementen inställda på 20 grader, vad tror du händer med elförbrukningen då?

Aussiemia, ursäkta att jag råkade bidra till att kapa din tråd med denna fråga om energiförbrukning, men ska vi beräkna kostnader för vad vi gör själva mot kostnader för det vi köper färdigt bör även energiförbrukningen räknas in.

## Comment 46
Author: yvonnel

Ni som nu har egenhädigt tillverkat kokkosmjöl, vill ni göra ett bröd eller kaka av någon sort och rapportera vad ni tyckte om resultatet. Om ni delar med er av receptet också så kan jag göra ett försök med mitt från USA för att se om det blir bra eller bättre. (Jag lovar att vara ärlig i min rapport.)

## Comment 47
Author: aussiemia

Idag fick jag det jag beställde \_innan\_ jag fattade att det är skillnad på mjöl och powder. Det jag har nu innehåller 65 gr kh/100 gr ![Rynkar på näsan](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan") Kan typ användas till ingenting i mitt kök.

Så i helgen ska jag göra eget, allt enligt bryggarns recept.

Återkommer.

Btw- kul att det diskuteras och tråden har absolut inte kapats ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 48
Author: [Borttaget]

\# 41 "ugnen "tror" att den ska värma upp hela köket" Det var väldigt underligt!(Alltså när man har en liiiten glipa bara, skillnad om man har luckan öppen!) Har DU belägg för det påståendet?

## Comment 49
Author: DesK

Pennylane gör precis osom jag säger ställ upp ytterdörren på glänt lika länge som byggarn föreslår att ugnen ska vara påslagen på 50 grader med ugnsluckan på glänt. Om du bor i lägenhet får du istället ställa upp ett fönster på glänt. Ja jag har faktiskt testat både att ha ytterdörren på glänt en hel natt och ugnen igång med luckan på glänt (Dock inte samtidigt)  Köket var då mycket varmare än vanligt på morgonen. Det var bra kallt i hela huset när ytterdörren hae stått på glänt hela natten.Dessutom är har min sambo tidigare jobbat i byggbranschen och kan det där med beräkning av elförbrukning mm.

## Comment 50
Author: gun92884

#40

... och hur varderar du arbetskraft/tid?

## Comment 51
Author: byggarn30

#50 - så länge jag inte kan debitera någon för min tid är den ju gratis. Dessutom blir det här med LCHF ju lite av en hobby!

## Comment 52
Author: yvonnel

Om tillverkningen av eget kokkosmjöl - en tanke - kan man inte bara ta kanske en dl kokkosflingor och köra det i matberedaren med kanske lika mkt vatten och sedan använda det direkt alltihop tillsammans utan att tillsätta mer vätska och skippa den delen i receptet som anger just kokkosmjölet. Man sparar ju då en stor del av arbetet och dessutom den omdiskuterade elkostnaden.

## Comment 53
Author: [Borttaget]

#52 det blir nog inte detsamma, först smakar det då för mycket kokos och sedan lär den inte svälla i själva smeten och det blir mer kh....

## Comment 54
Author: [Borttaget]

\# 49 jag har ofta torkat saker i ugnen, när jag gjort skorpor t.ex. tom haft ugnen på hela natten,  och jag har  inte märkt alls att köket blivit varmare, tror inte det kommer ut så mycket värme genom den lilla springa det blir. Skillnad om man har ugnen på varmare och luckan helt öppen, då är det en annan sak, förresten, har man termostat för uppvärmningen så ska väl det regleras så det drar mindre värme från värmepannan om det blir varmare av någon anledning så det blir kanske plus minus noll. Inte ska väl det avskräcka någon från att testa tycker jag!

## Comment 55
Author: byggarn30

ngupa - meningen med processen jag beskrivit ovan är ju att befria (i görlig mån) kokosköttet från fett och kolhydrater och bara lämna fibrer.

## Comment 56
Author: [Borttaget]

#55 jo det har jag mycket väl förstått.

i #53 undrade jag mer om #52 ´s "görakokosmjölfundering" funkar, vilket jag inte tror.

Du har nog missförstått inlägget i #53.

## Comment 57
Author: yvonnel

Jag förstår nog inte vitsen med att ta bort fettet från kokkosflingorna, det fettet som är så nyttigt! Kolhydrater bara 4% det är ju inte heller nödvändigt om man ska baka bröd, det är ju en så liten mängd så det kan ju inte heller bli för mycket i färdigt bröd per skiva. Kanske kan man använda jäst och låta jäsa i ca: ½ timme , då förbrukar jästen Kh, kanske blir det bra höjd och sammanhållning på brödet, dessutom får man lite extra vit B 6.

## Comment 58
Author: [Borttaget]

det är väl för att få ett mjöl som funkar bättre än när man bara mal flingorna som de är, och att man dessutom får bort smaken som många inte vill ha i allting?

## Comment 59
Author: byggarn30

Och nu när jag ska baka "[ljust rostbröd](http://matbrod.ifokus.se/discussions/4d773f5cc5c6a73c510000fc-ljust-rostbrod-lchf-recept#discussions-2)" så finns inte receptet....

Var är det?

## Comment 60
Author: DesK

Här är det - [Vitt bröd rostat bröd](http://kolhydrater.ifokus.se/discussions/4d77428dc5c6a73c570001cc-vitt-brod-rostat-brod) ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Det var jag som döpte om det ![Skäms](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

## Comment 61
Author: [Borttaget]

Vill man då efterhand samla på sig mer recept med kokosnötmjöl mm så kan man ju med fördel följa min blogg. ![Oskyldig](http://kolhydrater.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

[Marianns LCHF mat & bak](http://mariannslchf.bloggsida.se/)

## Comment 62
Author: byggarn30

Ok, nu bakade jag detta med mitt hemmagjorda kokosmjöl.

Såg väldigt lovande ut, reste sig jättefint. Tyvärr sjönk det ihop lite efter att det kom ut ur ugnen. Smakade fint. Lite för poröst kanske. Ska vispa mindre nästa gång. Definitivt ett bra recept att utgå ifrån.

Jag fick ut 1.5 avlång sockerkaksform. Tror jag ska ta lite färre ägg nästa gång men fortfarande till 2 dl kokosfiber. Så får det plats i en form och kanske blir lite mindre poröst. Nu var det verkligen som nybakt sockerkaka.

## Comment 63
Author: MissMullig

Skall ta och tvätta lite kokos så jag kan prova detta med. Men måste äta upp mina Brödbulla först
