# Monique i "Halv åtta hos mig"  måndag 28/2
Author: Lilli-Anne

Monique medverkar i TV4's 'Halv åtta hos mig' där hon gör ren LCHF kost!

Detta ska iaf inte jag missa.

Någon som vet när Kostdoktorn är med i

"Fråga Doktorn" svt?

## Comment 1
Author: JAUS

Det ska bli spännande att se det programmet.

## Comment 2
Author: MissMullig

Måste ses. Skall bli roligt se de andras reaktioner.

## Comment 3
Author: SirfalasEmy

mmm, och det ska bli kul att se hur det blir vinklat.

## Comment 4
Author: MissMullig

Helge säger väll maragarin som han brukar om smöret

## Comment 5
Author: [Borttaget]

va? Har jag aldrig hört

## Comment 6
Author: monalin

När månne de avsnittet syns i Finland? Brukar ibland se på de programmet. Skulle vara intressant, många har så mycke fördomar  om "vår" mat tills dom smakat. Har testat!

## Comment 7
Author: yvonnel

#6

Du kan väl ta in TV 4 Sverige, eller?

## Comment 8
Author: monalin

Så enkelt är de inte. Får du in Finlans kanalerna?

## Comment 9
Author: Thyra4

Jag brukar följa med och absolut den här veckan då. KUL

## Comment 10
Author: Hattagospel

Åh, vad roligt det ska jag se.

## Comment 11
Author: [Borttaget]

\# 8 kan du inte kolla på datorn? På [TV4](http://www.tv4.se/)

## Comment 12
Author: monalin

Pennylane, TUSEN TACK för tipset

## Comment 13
Author: thewaythingsare

Jag ser fram emot attfå se lite mer LCHF mat lagas på TV!

Jag bor i Skottland och brukar se Halv åtta hos mig på TV4Play varje vecka utan problem så det borde gå bra att se i Finland också. :)

## Comment 14
Author: MissMullig

#7 jo då åtminstondet  ett par gånger har han sagt det smöret står framme och han säger margarinet läggs i pannan

## Comment 15
Author: maxiq

Vilken tid börjar programmet?

## Comment 16
Author: [Borttaget]

Very funny! ![Tungan ute](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 17
Author: MissMullig

½8

## Comment 18
Author: Tisdag

Putt, putt. Se programmet ikväll!

## Comment 19
Author: yvonnel

#8

Ursäkta att jag inte skrev att det borde gå bra via internet/TV - och nej, jag brukar inte se på finsk TV, jag förstår inte språket.

Men jag ska se detta ½8 och jag såg det senaste, jag blev nog lite frälst.

## Comment 20
Author: [Borttaget]

Man kan väl inte få in andra länders TV-kanaler bara så där?

## Comment 21
Author: yvonnel

#20

Kolla med svaret från #13 att Scottland kan, det är ju EU och det är ju Finland också. Om det har något med saken att göra, EU alltså.

## Comment 22
Author: Fjallraven

Ska bli himla kul å se!

Man kan få in hur många kanaler som helst från olika länder om man har parabol.

## Comment 23
Author: [Borttaget]

ja då ja, men med bara så där så menade jag inte parabol ![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 24
Author: Paukku

Tack för tipset måste kolla =)

Och ps vi har parabol och inte får vi in Finlands kanaler för de är låsta för oss de flesta kanalerna är lands kodade ![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") dvs ses bara i det landet där det sänds om man inte betalar extra...

Däremot så går det ju utmärkt att kolla på internet som någon nämde hihii!

## Comment 25
Author: Margareta

19.30 börjar det - det är väldigt SNART

Monique hälsar att hon sitter bänkad med ett glas rött och är supernervös!

Jag är säker på att hon gjort det jättebra!

## Comment 26
Author: Carin1964

Har någon adressen till hennes blogg?

## Comment 27
Author: matsmurfen

So far låter Helge väldigt påläst!  Eller är det Monique som har lärt upp honom...?!  ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 28
Author: Margareta

Hennes blogg heter Lifezone

## Comment 29
Author: labbe52

wow va kul o se är det nån som har adresse till hennes blogg??????

## Comment 30
Author: glitterfisk

Vill också läsa hennes blogg. Var hittar man den?

## Comment 31
Author: Margareta

Jag tycker det är jätteroligt och det skall bli spännande att se hur gästerna reagerar!

## Comment 32
Author: Margareta

[http://www.lifezone.se/](http://www.lifezone.se/)

## Comment 33
Author: AngelSaga

finns inget på hennes sida :(

## Comment 34
Author: Margareta

Hon fick inte gå ut före programmet med någonting. Det kommer nog nu efteråt.

## Comment 35
Author: Dessi101

Den ligger nog nere pga alla besök just nu ;)

## Comment 36
Author: labbe52

nää går inte o komma in där!!!

## Comment 37
Author: Margareta

Lifezone finns även på Facebook - hon är där och kommenterar.

## Comment 38
Author: Aniara4

Bra jobbat Monique!

## Comment 39
Author: [Borttaget]

Men vad tyckte ni om programmet och menyn? Jag har hängt på Monigues blogg ett bra tag och tycker hon verkar göra kalasgod mat - så även ikväll :) Jag har aldrig testat rättikagratäng (har inte orkat) men nu måste jag nästan göra det. Såg gott ut!Desserten så mäktig ut, men god, god.

Däremot tyckte jag Helges (han heter så va?) kommentarer var lite smådryga, men det brukar jag tycka överlag, så det var ju inte så förvånande. det är väl själva programidén antar jag. Men han saiaf  SMÖR och inte MARGARIN som någon nämt i en annan tråd att han alltid sagt (även är deltagarna använt smör). Det var ju bra, iaf!

Dessutom tyckte jag hon verkade väldigt gullig som person, varm och fylld av vänlig energi (ok, jag kanske är lite färgad av hennes blogg också, heh).

Ska bli intressant att se hur Monique gör med maten under resten av veckan, som jag har sett i hennes blogg brukar hon vara benhård med socker och mjöl - men kanske gör hon små undantag nu?

Nå - kul att se programmet och kul att de fick se före- och "efter"bilder på henne också.

Allt som allt bra reklam för LCHF! \*tycker\* ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 40
Author: seas

JÄTTEBRA reklam, saklig och positiv.

## Comment 41
Author: Skogstrollet-igen

Är Rättika så där gott och bra som det såg ut?

## Comment 42
Author: Paukku

GILLAR GILLAR GILLAR =)

Måste gå in och läsa hennes blogg nån dag när man har mer tid att glo runt ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 43
Author: smurfan37

Tycker det va jätte bra. Blev lite förvånad när jag såg henne, upptäckte då att det e ju hennes blogg som jag har tittat in på ibland :) Men undrar hur hon löser det när hon e hos dom andra.

## Comment 44
Author: misty09

Var bra och såg jättegott ut. Tyckte det var kul att Erik den äldre föreslog bacon till förrätten. Jag menar att det är ju LCHF det med. Han hade ju lika gärna kunnat föreslagit något mindre bra.

Gillar Syd Afrikaner haha ![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") ( Min måg är Syd Afrikan ) Goa människor ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Men kommer inte in på hennes blogg. Kanske överbelastat just nu!

## Comment 45
Author: Margareta

Monique är precis så där varm och go i verkligheten. En fantastiskt livsglad människa som sprider glädje och kärlek omkring sig.

Hon kommer på Åbokryssningen i år igen! Bilden är från LCHF-campingen i somras.

## Comment 46
Author: Margareta

Nu har[länken till programmet](http://www.tv4play.se/hem_och_fritid/halv_atta_hos_mig) kommit upp för er som missade det.

## Comment 47
Author: [Borttaget]

jag älskar Helge och hans kommentarer och har alltid gjort. Dryg!?? Nää urkul tycker jag! Och Monique var toppen!

## Comment 48
Author: Zepp

Här är länken till programet!

[http://www.tv4play.se/hem\_och\_fritid/halv\_atta\_hos\_mig?title=halv\_atta\_hos\_mig\_del\_29&videoid=1277708](http://www.tv4play.se/hem_och_fritid/halv_atta_hos_mig?title=halv_atta_hos_mig_del_29&videoid=1277708)

## Comment 49
Author: JAUS

Jag var faktiskt riktigt nervös inför programmet, men blev positivt överaskad.

Monice verkar vara en härlig människa och Helge Skoog är kung.

## Comment 50
Author: Margareta

Monique kommer på Åbo-kryssningen för er som är sugna på Zumba!

## Comment 51
Author: [Borttaget]

Jäpp, smaken angående Helge är som baken ;) Jag gillade hans kommentar om livsmedelsverket dock, haha.

## Comment 52
Author: Margareta

LSMG var också bra

LitenSkålMycketGrädde

Var det så han sa?

Kul var det i alla fall

## Comment 53
Author: [Borttaget]

Margareta: Kul att höra att bilden jag (och säkerligen fler med mig) har av Monique verkar stämma överens med verkligheten. :)

(Om jag någon gång i livet kommer slippa jobba hela somrarna för att få terminerna att gå ihop rent ekonomiskt kommer jag definitvt att fara på både LCHF-camping och kryssning. Verkar hur kul som helst!)

## Comment 54
Author: yvonnel

Men visst var det bra meny, rentav lyxig i kvadrat, fast väl mycket att äta på kort tid, det hade inte jag fixat även om det är god mat. Jag ska iaf prova rättikagratängen, det såg spännande ut.

## Comment 55
Author: Caena

grymt bra representerat!  
Gott som fasen såg det ut att vara!  
suverän meny!!

## Comment 56
Author: [Borttaget]

\# 54 det är ju den programidén, att det ska vara trerätters och jag har sett avsnitt med bra mycket mer mat än det där var.Tror att det inte är så kort tid de håller på, ibland klagar gästerna över att det dröjt för länge mellan förrätt och huvudrätt, så de nästan "svultit ihjäl" ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 57
Author: Tisdag

Vilken fin reklam för lchf, Monique är en utmärkt förebild.

Nästa säsong blir det säkert en hel lchf-vecka. Så sök till programmet ni som vågar!

## Comment 58
Author: Margareta

Det vore roligt med en hel LCHF-vecka. Undrar om TV4 nappar på det.

## Comment 59
Author: vinteralvan

Du var jättebra Monique.

## Comment 60
Author: nyborjare08

Vilken härlig tjej! ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Och vilken smarrig mat! ![Tungan ute](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") Jättekul att LCHF får spridning på det viset!

## Comment 61
Author: JazzBass

#60 - Absolut! Jag blev på jätteglatt humör igår då jag såg programmet fastän det blev väldigt sent för min del. Sån energi och glädje i henne, och sånt smittar av sig. :-)

## Comment 62
Author: Uttelille

Jag såg inte programmet. Vad fick hon för betyg?

## Comment 63
Author: [Borttaget]

#62

20p. ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 64
Author: maxiq

Programmet går i repris idag 17.30 för er som inte vill glo på en datorskärm.

## Comment 65
Author: Ta-Co

Nu går programmet i repris! Ifall någon missade att se den ![Glad](http://www.kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 66
Author: matsmurfen

Inte nog med att Monique fick visa upp en liten bit av LCHF i TV-rutan, Helge fullkomligen skriker L-C-H-F när han kommenterar, och som det verkar är ju Margaretas önskemål om en hel veckas LCHF nästan uppnådd - det kommer ju tjatas om kolhydrater hela veckan!!  HEJA!  Jag sätter 20 spänn på att Helge sitter och läser den här tråden. Vad har du för nick, Helge?  Ge mig ditt kontonr så jag kan sätta in tjugan. ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 67
Author: MissMullig

Programmet med Monique var jätte bra det framgick verkligen vad det handlade om. Synd hon bara fick 20P

Men i dagens program var det synd om Monique. Fanns inget för henne att äta alls . Hon får nog pilla resten av veckan

## Comment 68
Author: [Borttaget]

det fanns väl visst att äta! Hon åt ju pajen fast utan skal, det var ost oich grädde i den, sen åt hon hela varmrätten utom moset. Efterrätten däremot... gosh!! Men grädden ovanpå hade hon kunnat äta förstås. Hon gav dessutom det högsta betyget av dem alla!

## Comment 69
Author: JAUS

#68 Ja, hon var både generös och förstående. Var hittar man kvinnor som henne? ![Skäms](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

## Comment 70
Author: Sugiyama

Den där lill-Erik är för go. En ovanligt rolig vecka med positiva människor. Jag tycker annars det brukar vara så många gnällspikar med i programmet att jag tröttnat. Klagar på att köttet ligger på fel sida av tallriken och sådant. Men här är alla positiva och generösa med poäng.

## Comment 71
Author: maximilianL

Hon var inte lite snygg för sin ålder heller :)

## Comment 72
Author: [Borttaget]

för sin ålder!? Hur "gammal" är hon då?

## Comment 73
Author: maximilianL

39 har jag för mig. Jag är så ung så jag tycker allt över 35 är "moget" :p

## Comment 74
Author: villeviking

Är det någon som skulle vilja förklara varför kolhydrater är så otroligt farliga när det egentligen är energi in/ut som styr viktuppgång?

"Men i dagens program var det synd om Monique. Fanns inget för henne att äta alls . Hon får nog pilla resten av veckan"

Det där kan väl mycket väl diskuteras som en ätstörning?

## Comment 75
Author: [Borttaget]

"Men i dagens program var det synd om Monique. Fanns inget för henne att äta alls . Hon får nog pilla resten av veckan"

Ja men nu hade personen som skrev det fel. hon åt en hel del. Du anklagar oss ca  11 000 personer som befolkar detta forum för att ha ätstörningar. Modigt!

## Comment 76
Author: Pasi

Har sett programmet med Monique - trevligt program, och Monique var riktigt duktig... lille-Erik var en trevlig prick.![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 77
Author: Manke

#75 instämmer med dig ätstörning är la de minsta lchf kost är synonymt med :))

## Comment 78
Author: evion

Fattar inte riktigt varför hon skulle vara med i programmet. Hon visste ju redan innan att det blir en massa mat som hon inte kan äta. Hur kul är det att hon ska behöva peta och skrapa bort en massa?

Hade varit mycket bättre om alla den här veckan lagat LCHF.

## Comment 79
Author: [Borttaget]

hon kanske vill sprida lite kunskap om LCHF och det har hon ju gjort med den äran!!

## Comment 80
Author: evion

jo självfallet, men en stor del av programmet är ju att man också ska äta de andras mat.

## Comment 81
Author: Pasi

#74 Det är tvärtom - **vad du äter** påverkar hur hårt du spärrar intagen energi i fettcellerna, vilket i sin tur reglerar hur mycket energi som finns tillgänglig för energiförbrukande celler. Detta **reglerar** hunger och **energiintag**.
