# Lägga om kosten ;-D
Author: KarinJ46

Jag har sedan i julas, lagt om min kost. Jag har t.ex. lagt bearnaisesåsen till höger istället för till vänster om mina pommes frites, jag har lagt min dagliga bakelse både överst, nederst, till höger och till vänster på tallriken, istället för i mitten. Inte ett gram har jag gått ner. Tror inte ALLS på att man ska lägga om kosten!! ;) ![Förvånad](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

## Comment 1
Author: nyborjare08

Hehe! ![Tungan ute](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 2
Author: Sammet1

Dagens skratt! ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 3
Author: Hallongrottan

Tack för den. Härligt med ett gott skratt på morgonen![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 4
Author: Gullvi

Lägg det utanför tallriken i stället![Flört](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 5
Author: Aniara4

Och jag kan meddela att det inte heller funkar att lägga om kosten med förband och sårtejp. Den blir bara svårare att äta.

## Comment 6
Author: raphanus

Jag har lyckats med gramnedgången! Jag lägger béarnaisesåsen _över hela tallriken_ och så lägger jag pommes fritesen och bakelsen i _sopetunnan_!

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Själv äter jag numera enbart balanserad kost. En erfarenhet jag fått av det är att det är svårt att balansera kokta ägg men med lite envishet går det att stapla tre-fyra stycken kalla ägg på varann, om man murar med baconfett mellan varje lager!

## Comment 8
Author: Sammet1

#7 Skala och skiva äggen först, så ska du se att det går mycket lättare att balansera! ![Oskyldig](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")
