# Lära sig äta igen med krycka
Author: [Borttaget]

http://www.e24.se/entreprenor/svenskan-som-ska-bota-usa-fran-fetma\_2584725.e24

**En svensk metod för att bota fetma och andra former av ätstörningar går på export. Metoden ska nu testas på bred front i England och sedan i somras finns en klinik i USA.**

Vad tror ni om metoden?

## Comment 1
Author: Inkanyezi

Eftersom hon jobbar på ett sjukhus där experterna på fetma säger sig misslyckas, kan jag inte tänka mig att metoden funkar moi fetma. Dessutom påstår hon ju att operation är den enda verksamma metoden utöver den som hon själv har tagit fram. Jag tycker det luktar unket. Eftersom metoden är i stort sett okänd, och inte främst är till för att bota fetma, utan ätstörningar, tror jag att den är hopplös för det ändamålet.

Eller man skulle kunna undra om Claude Marcus överhuvudtaget har haft någon inblick i den här terapin. Om den funkar, så betyder ju det att han far med osanning när han säger att ingenting han hittills har gjort funkar. Det luktar geschäft, och det handlar helt säkert om att tjäna mer pengar på de som har drabbats hårdast av felaktig kost som skapar hunger.

Jag tycker att det är synnerligen osmakligt att behandla övervikt som en ätstörning med beteendepsykologi. Det kanske funkar i en del fall, men man gör ju ingenting åt orsaken till att folk drabbas av den sortens ätstörning. Det torde nog stå rätt klart vid det här laget att en alltför hög andel kolhydrater, och framför allt snabba kolhydrater, tillsammans med konstgjorda produkter som HFCS och syntetiska fetter är problemets rot.

Man kan undra varför "fetmaexperterna" inte nätverkar, varför de alla har olika metoder, vilka i de flesta fall inte funkar alls, medan det faktiskt finns exempel på metoder som fungerar. Jag har väldigt svårt att tänka mig att SSS eller Banting skulle ha blivit smalare av en mat- och sovklocka typ våg och dator enligt receptet som den här månglaren säljer.

## Comment 2
Author: nyborjare08

[Här är länken, klickbar](http://www.e24.se/entreprenor/svenskan-som-ska-bota-usa-fran-fetma_2584725.e24).

## Comment 3
Author: kricko1

Jag vet inte mer om metoden än det jag nyss läste, men för mina öron så låter det då inte alldeles så tokigt.

Den där "mandometern", eller vad det nu hette, får väl komplettera eller i förekommande fall ersätta det som annars kommer sig mer eller mindre "naturligt" för vissa människor. Via individernas egna personliga preferenser och anlag när det gäller mat och intressen som främjar fysisk aktivitet, eller om det rör sig om barn via den prägling som hela familjens livsstilsmönster utgör.

För mycket av det goda är för tillgängligt. I alldeles för stort urval, alldeles för lättillgängligt överallt och alltid och det blir både för ofta och i för stor mängd. I kombination med de benhårda fysiska idealbilderna som media i alla dess former präglar in i oss alla och som är omöjliga att värja sig mot samt en ständigt ökande grad av stillasittande livsstil och miljö både i yrkesliv/skola/dagis samt på ledig tid så går på tok. Många människor kan inte förena dessa två motstridiga lockelser. De dignar under den börda som de å ena sidan (för lätt) uppfyllda, förväntningarna/lockelserna innebär och å andra sidan det resultat som innebär ouppfyllda förväntningar i andra änden.

Som alternativ till operation, ffa. när det gäller barn/ungdomar och unga vuxna ska inga ansträngningar och försök misstänkliggöras i oträngt mål anser jag. Alla försök och metoder som undanröjer och innebär ett fungerande alternativ (sett till den totala riskanalysen) till det exceptionellt stympande operativa ingreppet på den unga målgruppen ska uppmuntras till varje pris. Men det är ju bara mina "five cent" förstås..

MVH/K.

## Comment 4
Author: Wildrat

Jag har använd MinMat på det sättet. Min aptitreglering funkar inte riktigt som den ska och när jag började med LCHF så räknade jag helt enkelt ut hur mycket jag bör äta.

Det är synd bara att redskapet kommer åtföljas av HCLF-råd...

## Comment 5
Author: Inkanyezi

Om det här verktyget har utvecklats under tjugo år vid KI, så är det ju väldigt underligt och tyder på verklig brist på nätverkande mellan forskare, att avdelningen för fetma inte tycks känna till det här. Eller, man kan också tolka det som att professorn i pediatrik vid KI, som också leder Rikscentrum för svår övervikt hos barn vid Karolinska Universitetssjukhuset, inte har funnit att metoden fungerar, och att den i så fall, likt tallriksmodellen och mer motion, är ännu en metod i raden av alla dem som inte fungerar.

Jag är medveten om att det kan likna att måla fan på väggen, men någon slags koppling till verkligheten borde ju "fetmaexperterna" ha. Marcus är ju motståndare till att skära ner på kolhydraterna, och den enda tolkning som jag kan se är att det skulle kunna minska hans födkrok. Han är beroende av en stark återväxt, dvs mer fetma lägre i åldrarna.

Så länge det går att slå mynt av att folk är feta men vill bli smala kommer vi att se ett ständigt flöde av månglare med mer eller mindre nya metoder, den ena mer "vetenskaplig" än den andra. Jag kan inte hjälpa att jag ser stor likhet mellan mandometern och Hubbards E-meter. Förmodligen är också den senare användbar för att lösa engrammen som gör att en pre-clear äter för mycket.

Visst, både Mandolean och Dianetik är mindre invasiva än bariatrisk kirurgi, men de bygger på ett elementärt tankefel.

Gemensamt för båda modellerna är att man inte funderar över om hormoner eller livsmedel har en roll i det hela, utan att man ser det som ett beteendefel hos individen. Den som är fet har helt enkelt dålig impulskontroll och behöver tränas till att äta lagom, vilket tänks ska förbättra tillståndet. Att vi har en industri som skor sig på att tillverka livsmedelssubstitut som har motsatt effekt är då helt utanför bilden, och man kan lägga hela ansvaret för den galopperande övervikten på individerna som är lata frossare och inte rör på sig ordentligt.

Och i slutändan stigmatiserar man den som inte lyckas med deras metod, eftersom man per definition inte kan finna fel i metoden, men från början och genom hela processen utgår ifrån att felet ligger hos individen. Det är patienten som har ett sjukt förhållande till sitt ätande, inte att metabolismen tar skada av att äta fel mat.

## Comment 6
Author: kricko1

_"Den som är fet har helt enkelt dålig impulskontroll och behöver tränas till att äta lagom, vilket tänks ska förbättra tillståndet."_

Du tänker dig således att ovanstående inte i några fall har någon relevant koppling till grav övervikt?

Personligen så tror jag att även det här myntet har två sidor, minst.

MVH/K.

## Comment 7
Author: Inkanyezi

#6

Jag tycker att det är en avsevärd skillnad att marknadsföra beteendeterapi som en universalmetod för fetma, som man definierar som ätstörning, och att tänka sig att den förklaringen är möjlig, men att den inte gärna kan gälla alla de fall av ökande vikt hos befolkningen som kan iakttas över tiden. Det måste finnas en rimlig förklaring till att så många drabbas nu, men inte förr, helt oavsett att det kan finnas individer som helt saknar kontroll över sitt ätbeteende. Om det dessutom, vilket har påvisats, finns komponenter i kosten som påverkar oss till att äta mer, och de komponenterna har ökat i det totala kosthållet under samma tid, borde en rimligare lösning på problemet vara att eliminera just de beståndsdelarna ur vår kost. Här utgår man från att det är ett individrelaterat problem och ser inte att det handlar om en epidemi.

Jag tror nog att några av oss kan få stöd av en mat- och sovklocka, men att det skulle vara universalmetoden mot fetma som ska rädda det amerikanska folket är ganska svårt att tro. Så felet är skulle alltså vara att vi saknar tekniska hjälpmedel för att tala om när vi är mätta? Visst kan ätstörningar behandlas med beteendeterapi, men är verkligen all fetma ätstörning? Och hur kommer det sig att man blir störd i den mycket elementära kroppsliga funktionen att reglera vikten? Den funktionen finns ju hos väldigt många, men man har ju kunnat visa med experiment att den går att störa. Jag är helt övertygad om att man kan få sumobrottare smalare genom att minska på öl och ris och andra kolhydrater. När kostråden säger till oss att vi ska äta som en sumobrottare borde man inte bli förvånad över om många blir feta, och det är inte en beteendestörning i första hand.

## Comment 8
Author: gun92884

#0

... paketeras det riktigt (LATEST SWEDISH DISCOVERY) sa finns det alltid nagon som nappar i Staterna ... min mailbox (och darfor ocksa andras eftersom jag inte bett om detta)ar fortfarande full utav rad som nedanstaende lank ... och det ar ju inga LCHF precis ...

[http://www.realage.com/archive/tips/0/30/issue\_date/desc/?eid=1098924002&memberid=32329361](http://www.realage.com/archive/tips/0/30/issue_date/desc/?eid=1098924002&memberid=32329361)
