# Viktnedgång med hjälp av LCHF?
Author: SaraA89

Hej.

Jag är en tjej som precis fyllt 21 år och vill gå ner 5 kg. Jag tränar ca 3-4 ggr per vecka och äter sötsaker endast en gång per vecka. Jag håller koll på allt jag äter eftersom jag går lätt upp i vikt. Jag har testat alla metoder som finns för att gå ner i vikt men ingenting fungerar för mig. Jag är trött på alla metoder som inte ens funkar på min kropp och behöver därför tips. Är det värt att satsa fullt på LCHF-metoden? hur mycket kan man gå ner med hjälp av den?

Tacksam för svar.

## Comment 1
Author: Fiana

Det beror väl på om du har en reell övervikt eller inte. Det är snarare en viktnormaliserande kost för de flesta - är man underviktig går man oftare upp i vikt och är man överviktig oftast ner. Håller din kropp inte med om att du behöver gå ner i vikt så är det inte troligt du gör det med lchf heller då är det att späka sig eller att omforma kroppen med träning snarare.

## Comment 2
Author: MimLan

Det kan vara bra om du tänker lite bortom att du skall gå ner i viktsiffror. Sannolikheten för att du går upp är inte försumbar eftersom de flesta lägger på sig muskler också. Och har du så lite att gå ner (önskan eller reellt?) är det inte självklart att vågens siffror gör som du vill, medan kroppen blir omformad och snyggare.

Det är alltid värt att satsa på LCHF eftersom det fokuserar på hälsa och naturliga mättnadssignaler. Det jobbar inte emot kroppen som vanlig kost gör och det innebär att du mår bättre och håller dig friskare. Det finns ett långt liv att beakta bortom de där få kilona..

## Comment 3
Author: coolakolan

Allt är avhängigt av din startsituation. Som tidigare inlägg säger så beror resultatet på dina förutsättningar.

Började själv med LCHF för 5 månader sedan och har nått mycket bra resultat vad gäller viktminskning. Hade ca 20 Kg övervikt och av dessa är nu 17 Kg borta. Är 27 år och har tränat ett par ggr per vecka under denna period.

Se inte LCHF som en metod att gå ner i vikt. Då finns risken att du går upp igen när du anser dig "färdig med metoden". Se det istället som en livsstil och du kommer utom viktminskning att få andra hälsovinster på köpet. Jag kommer nog aldrig återgå till den kost jag åt innan. Loves LCHF!

## Comment 4
Author: Zabbio

Prova och se hur du mår.

Troligtvis kommer du må bättre och - om det behövs - minska i omfång. I så fall så fortsätt livet ut. :)

Jag har gått ner 4kg sedan i julas,  när jag tjuvstartade lchf lite, å andra sidan har jag också en reell vikt att  bli av med, även om den krymper. Mina muskel% hargått upp och fett% ner.
