# tappar mycket hår, vitaminbrist?
Author: jessR

Hej!

Har nu ätit lchf i lite mer än 2 veckor, och märker att mitt jag tappar stora mängder hår i duschen, har någon annan varit med om samma sak? Har jag någon vitaminbrist?

## Comment 1
Author: Zepp

Det är nog typiskt tillfälligt håravfall, inte helt ovanligt vid kostomläggningen.

Tillfälligt håravfall kan inträffa vid graviditet, bantning och vid häftig hormoniella förändringar.

Såvida du inte är gravid så är det nog hormonförändringen som gjort det.

Sök på forumet, frågan är jättevanlig.

## Comment 2
Author: Fiana

Det är den.... men det brukar inte börja så tidigt, det brukar snarare märkas några månader in...

Det man märker på håret har oftast samman med vad som hände en tid sedan snarare, sköldkörtelproblem ska dock kunna ge håravall som har med "nu" att göra

Om det är från vitaminbrist du tappar så är det vad du åt kanske närmare 6 månader sedan

## Comment 3
Author: ullebull

Välkommen hit.

Jag har haft detsamma men det rättar till sig igen och du får samma bra hår som du hade innan tom bättre.

Bara kör på, ingen fara för håret.

## Comment 4
Author: jessR

Okej tack! Jag kör på, får hålla ut helt enkelt. Vissa dagar går som en plätt medans andra håller jag på att strypa någon för det känns som om det fattas något i kroppen. Men men.. en dag i taget.:)
