# Festgryta
Author: Katarina2

[http://www.svenskakyrkan.se/umea/ersboda/recept.htm](http://www.svenskakyrkan.se/umea/ersboda/recept.htm "http://www.svenskakyrkan.se/umea/ersboda/recept.htm")

## Comment 1
Author: Gittan-Xyz

Synd att ni inte lägger in recepten här på forumet i stället för att länka till dem, det är inte alltid det funkar.![Ledsen](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-frown.gif)

## Comment 2
Author: Margareta

Gittan:  
Man får inte kopiera andras recept utan tillstånd, det är brott mot upphovsrättslagen.

## Comment 3
Author: Gittan-Xyz

Inte om man uppger källan.![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 4
Author: Margareta

Gittan:   
Om jag lärt mig rätt kan man inte citera hur mkt som helst bara genom att uppge källa... det finns begränsningar och så länge man inte vet dem är det bättre att vara på säkra sidan.

När jag citerar brukar jag maila och fråga först.

## Comment 5
Author: Gittan-Xyz

Min Fisk Bombay har jag t ex tagit ur South Beach Diet-kokboken, men ändrat receptet lite. De flesta recept ändrar man ju på, det är sällan jag tycker de stämmer med tider och kryddning etc. Då är det mitt recept.

## Comment 6
Author: Margareta

Gittan: Självklart är det Ditt recept då, du har ju bara fått inspiration av ett annat...
