# Ät blad!
Author: bustas

Aha, det är så här vi skall äta!

[http://www.expressen.se/halsa/1.2100134/at-som-en-apa-och-hall-dig-frisk](http://www.expressen.se/halsa/1.2100134/at-som-en-apa-och-hall-dig-frisk)

## Comment 1
Author: nobban7

Ja, naturligtvis. Det är ett av mina favoritrecept:

LÖV-biff och BLAD-spenat gratineras med ost och grädde ![Cool](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

## Comment 2
Author: bustas

Såg en Schimpans på Skansen en gång och den såg inte alls bra ut. Skrynklig i ansiktet och gula tänder.. för att inte tala om rumpan. Samma dag såg jag en Säl och den var jätteslät i huden och var söt dessutom. Nog äter väl sälen fet sill?

## Comment 3
Author: dufva

Kan det möjligen vara kostberoende att schimpansen ännu sitter kvar på sin grenklyka i Afrika med ett fånigt uttryck på läpparna medan vi har byggt civilisationer och skickat folk till månen ![Obestämd](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

Fast vem vet schimpen kanske är lyckligare än vi nånsin kan bli![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 4
Author: dufva

Elaka verkar dom kunna bli i alla fall.

Såg ett program igår om schimpanser som hålls som husdjur i USA och som härsknat till och slitit sina hussar och mattar i stycken.

Det framgick inte om aporna ätit en bra kost med gröna blad eller fått hänga med på den amerikanska sockerstinna normalkosten.

## Comment 5
Author: starhawk

Vi är nog närmare släkt med den där tämligen nyupptäckta stora schimpansen, den som är nästan uteslutande köttätare.

Hur får hon den allätande schimpansen till bladätare? Hon läser väl forkningsresultaten som djävulen läser bibeln

## Comment 6
Author: Julialex

Hahaha, underbara kommentarer ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 7
Author: matsmurfen

Hur var det nu... var det inte så att apans mage fermenterar kolhydrater och i sista änden producerar MÄTTAT FETT som kroppen drivs på?

## Comment 8
Author: Sindri

Jo, en föreläsning från [Wise Traditions](http://www.kostdoktorn.se/37-minuters-karlek-till-fett#comments) på Kostdoktorns sida

## Comment 9
Author: [Borttaget]

är det inte babianerna som har fett i änden? ![Skrattande](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 10
Author: Fiana

mmmmm lövbiff... mmmm lövbiff och vitlökssmör.... mmmm \*dregel\*
