# Favorit osten?
Author: [Borttaget]

Vad är eran favorit ost?

Hur hur mkt ost gör ni av med i månaden?

## Comment 1
Author: nyborjare08

Åh det finns så många! ![Tungan ute](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") Eftersom jag bor ca 50 meter från Boxholmsosts mejeri så blir det förstås en del gräddost därifrån (butiken vid mejerit säljer ostarna mycket billigare och har fler sorter!). Carolineosten är nog en favvo tillsammans med vitlöksosten. Alla deras ostar är alltså gräddostar (förutom nån mager stackars sort), de har kommit på ett sätt att lagra gräddost för att på så sätt skapa olika sorter.

Brieostar är jag förtjust i och då är storfavvon Brillat Savarin. Den innehåller mer fett än vanlig brie och är SÅ ljuvlig! Smälter i munnen!

Gör inte av med några mängder direkt men det går i perioder. Brillat Savarin är rätt dyr och finns bara i speciella ostbutiker i större städer så det kanske blir nån gång i halvåret bara.

Jag och min man kanske gör av med 4-500 g/månad, fast nu gissar jag.

## Comment 2
Author: Wtn3

Vanlig stureost är nog favoriten, men jag varierar mycket, och använder grevé, herrgård, präst och liknande också, sen händer det väl att det blir lite philadelphia, brie eller camembert också. Och totalt blir det väl 1.5-2 kilo ost i månaden.

## Comment 3
Author: KarinJ46

Mmmmm Boxholms gräddost är jättegott! Annars gillar jag Edamer, Gouda, Brie, Cambozola, Mozarella och Haloumi. Skulle gissa att jag och pojkvännen gör av med 2kg/månad ihopräknat.

## Comment 4
Author: Julialex

Jag älskar mozarella! Annars gillar jag cheddar och feta ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 5
Author: Mervi

Jag gillar de flesta ostar men absolut favoriten är Västgöra kloster den fetaste och så Jarlsberg pga att den innehåller inga kolhydrater.

## Comment 6
Author: Maggan71

Jag älskar Boxholms gräddost! Tyvärr är den dyr i butikerna hemmavid, och ofta får jag köpa ost efter extrapris; edamer, hushållsost, prästost, gouda...

Gör av med kanske 2 ostar i månaden à ca 1 kg.

## Comment 7
Author: karinafp

Wästerbotten!!!!!

## Comment 8
Author: Million

västerbotten, brie, grevé, hushållsost, halloumi, mozzarella, feta, herrgård, olika ädelostar... tycker om de flesta ostar!

Svårt att säga hur mycket som går åt.. kanske 1-2 kg i månaden.

## Comment 9
Author: Anne-

Feta och grillad halloumi är mina favoriter just nu!

## Comment 10
Author: Magica1970

Manchego är just nu min stora favorit. [Oj, oj, oj!!!](http://www.cheesefromspain.com/CFS/Portada.htm) :D

## Comment 11
Author: Joula

Jag har upptäcktt brieost nu i sommar och får inte nog! Köpte ett helt kg igår och vi får väl se hur länge den räcker...![Tungan ute](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 12
Author: kaisakavat

\- Borgmästarost, Vitlöksost, Gräddost, e t c från Boxholm

\- Jämtgårdsost

\- Västerbottensost

\- Lagrad prästost

\- Himmelblå - dansk (Höng) blåmögelost som jag älskar att ha till kaffet

\-Philladelphia/egengjord gräddfärskost

Tyvärr är det oftast börsen som styr ostinköpen, mer än smaken och "känslorna"..  Boxholmarna är dyra (90-105 kr kg), än dyrare är Västerbottensosten. Jämtgårdsosten finns till bra pris per kg, men oftast bara i JÄTTESTORA förpackningar och då köper jag inte den. Den är fiiiiin annars, mild och god smak, "rund" trots att den inte är så fet (tyvärr) ![Glad](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad").

## Comment 13
Author: sussie

En riktigt lagrad Herrgård kommer i topp sen kommer alla andra med lite smak, älskar ost både dessert och hård!

## Comment 14
Author: [Borttaget]

De flesta ni nämnt här ovan och lägg till det Reggiano Parmeggiano, Gruyere, Appenzeller, Tomé, Kvibille Ädel Special, Roquefort, Chévre m fl getostar... uj uj så många underbart goda det finns...

I vårt hushåll konsumeras det säkert ett par kg i månaden - minst. Visserligen är vi fem personer men jag vågar nog inte räkna så noga efter... för en stor del av detta står jag själv för som den ostoman jag är ![Skäms](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

## Comment 15
Author: Effie

Lagrad vanlig hårdost; det blir ofta Prästost. Getost av olika sorter, som chèvre och get-brie. Castellos vitlöksost. Philadelphia. Och någon gång ibland gorgonzola eller liknande.

## Comment 16
Author: Maggan71

Insåg att jag har ganska mycket ost hemma och att jag är "sugen"... Det får nog bli ostchips! ![Tungan ute](http://kolhydrater.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

För den som har missat detta underbart goda kan jag tala om att det är superenkelt: Riv ost och lägg små högar på plåt (med fördel på papper). In i ugnen på sisådär 200 grader. De flyter ut, får fin färg och blir härligt knapriga!

## Comment 17
Author: vimsig

Allerums vällagrade prästost!

## Comment 18
Author: wannabe

Grottlagrad gruyere utan tvekan!

## Comment 19
Author: chrand

Ekologisk Herrgårdsost. Blir nog 2-3 pkt/v dvs ca 1kg i veckan...

Men jag tänker: Hellre det än en massa onyttigt sötslisk.

## Comment 20
Author: ikis24

Parmesan, långlagrad prästost, opastöriserad brie, riktigt smakrika grön- och blåmögelostar som roquefort och saint agur... Marsvinsholmsost kan vara riktigt god också. Jag är en ostälskare i största allmänhet, skulle nog kunna leva på det :)

## Comment 21
Author: Elfdance

Halloumi och Wernerssons gräddost. Mums!
